Za explodující mobily platí Samsung vysokou cenu. Přichází o miliardy dolarů

Vážné potíže s posledním špičkovým modelem Samsung Note 7, který musí výrobce stahovat z trhu kvůli hořícím a vybuchujícím bateriím, přijde jihokorejskou firmu pořádně draho. Nejen, že světová mobilní jednička přichází o miliardy dolarů a že část zákazníků přechází ke konkurenčnímu iPhone. Teď se ještě chystají hromadné žaloby.

Jedním z těch, kdo žaluje Samsung, je Američan Jonathan Strobel, kterému telefon Galaxy Note 7 vybuchl v kapse kalhot a způsobil popáleniny. Foto: Jonathan Strobel

Jihokorejský Samsung sčítá škody, které mu způsobily vážné technické problémy s jeho posledním top-modelem Note 7. A účet to ještě zdaleka není uzavřený. Kromě přímých ztrát nebo poklesu akcií se nyní objevuje další potíž: na firmu se chystají hromadné žaloby.

Někteří nespokojení uživatelé požadují přímé odškodnění. Například Američan Jonathan Strobel z Floridy, kterému telefon Galaxy Note 7 letos v říjnu vybuchl v kapse kalhot a způsobil mu popáleniny, požaduje po firmě prostřednictvím svých právníků 15 tisíc dolarů (zhruba 370 000 korun). Je pravděpodobné, že s poškozenými zákazníky jako Strobel se Samsung dohodne mimosoudní cestou.

O jedné z chystaných hromadných žalobě z amerického státu New Jersey informovala stanice NBC News. Zajímavostí je, že si nespokojení uživatelé nestěžují na samotný explodující mobil, ale na „týrání zákazníků“ kvůli nucenému vracení nespolehlivých přístrojů. Centrála Samsungu se k oznámeným žalobám zatím nevyjádřila, respektive je nechtěla nijak komentovat právě kvůli tomu, že jde o soudní spory.

MINUS… KOLIK MILIARD?

Note 7 měl být špičkový chytrý telefon, který to pořádně zatopí novému modelu od Apple. Jenže místo toho jihokorejská firma zatopila sobě a desítkám zákazníků po celém světě. První problémy s hořícími bateriemi se ještě firma pokusila vyřešit výměnou všech baterií, ale posléze se ukázalo, že ani ty nejsou zcela bezpečné. A jihokorejští vývojáři už týdny zkoumají, co se vlastně v těle mobilního telefonu odehrávalo, že začal hořet a někdy i vybuchovat.

Zhruba v polovině října byl Samsung nucen oznámit, že končí výrobu tohoto modelu a stahuje všechny Note 7 z trhu z celého světa. Akcie společnosti na to reagovaly prudkým poklesem. Krátce po zahájení obchodování na burze v Soulu si odepisovaly až pět procent na 1,596 milionu wonů (zhruba 35 tisíc korun), což byla nejnižší úroveň od konce září. Později část ztráty smazaly, ale i tak šlo o pokles několika procent. Podle burzovních znalců musí Samsung především co nejdříve oznámit příčiny vznícení uvnitř Note 7, aby se akciový trh uklidnil.

Krátce po oznámení, že Note 7 končí, se zároveň objevily odhady Samsungu, o kolik peněz kvůli této technické lapálii, která nemá v historii špičkových elektronických výrobků obdoby, přijde. Zatím jihokorejská firma oznámila, že jí to bude stát přinejmenším 5,3 miliardy dolarů (tedy zhruba 130 miliard korun). Vystavení konečného účtu ale ještě bude trvat nejspíš měsíce. Například provozní zisk společnosti ve třetím čtvrtletí má podle odhadů klesnout asi o dvě miliardy dolarů (asi 50 miliard korun).

ZNAČKA NENÍ MRTVÁ?

Krátce po ukončení výroby Note 7 spekulovali někteří analytici, že Samsungu nezbyde nic jiného, než modelovou řadu Note úplně odpískat. Jednoduše proto, že zákazníci už k ní nebudou mít důvěru.

Jenže podle posledních zpráv to spíše vypadá na to, že se na příští rok chystá Note 8. Samsung totiž ve své domovské zemi vydal prohlášení, že si nyní mohou za nespolehlivý Note 7 vzít Galaxy S7 edge, respektive Galaxy S7 a příští rok ho za zvýhodněných podmínek vyměnit za Galaxy S8, nebo právě Note 8. Podrobnosti výrobce ještě nezveřejnil, takže se zatím musíme nechat překvapit a počkat si i na to, jestli podobnou strategii zvolí Samsung i na jiných trzích včetně těch evropských.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Další z rubriky Technologie

Průmyslový internet věcí už není jen chiméra

V roce 2017 odstartovala u firem všeobecná celosvětová osvěta na téma průmyslového internetu věcí (Industrial Internet of Things - IIoT). Co však zůstává stále trochu za očekáváním, je fakt, že praktické využití je …

Nejčtenější

Investiční životní pojištění: Selhání státu využívá česká vyčůranost

Téma týdne
Investiční životní pojištění (IŽP) to schytává zleva i zprava, jako špatně trénovaný boxer v ringu. Navíc postupně získalo pověst podrazáka, který ten zápas bez skrupulí prodal. Za svou momentální mizernou formu ani vnímání ze strany veřejnosti ale tento produkt nemůže a nezavinili je ani jeho „trenéři“, tedy pojišťovny působící na českém trhu. Na vině je promotér, tedy stát, jeho chaotický přístup využívá …
Rolovat nahoru