Za nalezení zatoulaného psa Češi platí až desítky tisíc

Drtivá většina Čechů bere psa nebo jiné domácí zvíře za součást své rodiny, a pokud se zatoulá, jsou ochotni zaplatit nálezci až desítky tisíc korun. Organizace Psí detektiv, která se jako jediná v republice věnuje profesionálnímu pátrání po ztracených zvířatech, teď oznámila, že se s její pomocí podařilo vrátit majitelům už více než 10 tisíc čtyřnohých kamarádů.
Každý rok se ztratí desítky tisíc psů, za jejich nalezení Češi platí i desetitisíce. Foto: Pixabay

Mladé rodině z Kolínska se před časem ztratila fenka Lety a pes Argo. Když se je ani po několika týdnech nepodařilo nalézt, vypsala na jejich vypátrání odměnu 100 tisíc korun. Je to další důkaz toho, jak Češi své psi a další domácí zvířata milují a jsou ochotni kvůli nim sáhnout hluboko do svých peněženek. Jako zkraje letošního roku paní Marie z Českých Budějovic, která za ztracenou desítiměsíční čivavu nabídla odměnu 20 tisíc korun.

To, že mezi zvířetem a člověkem mnohdy vzniká velmi silný citový vztah, ostatně dokládají různé vědecké studie. Jak například připomíná Lenka Galajdová v knize Canisterapie – Pes lékařem lidské duše, domácí zvířata podporují dobrý psychický i fyzická stav svých majitelů. Proto pro mnohé lidi bývá ztráta psa nebo jiného zvířata výrazným zásahem do jeho životní pohody. A jsou ochotní za nalezení svého kamaráda pořádně připlatit.

PSALI JSME:
Pes, nebo alimenty. Za co Češi utratí víc?

Tisíce nalezenců

Organizace Psí detektiv, která se jako jediná v České republice věnuje profesionálnímu pátrání po ztracených zvířatech, oznámila, že se s její pomocí podařilo za pět let fungování vrátit majitelům už více než 10 tisíc psů, koček, ptáků či želv. Na seznamu nalezenců přitom dominují psi.

Počet lidí, kteří se na sdružení obrací, přitom neustále stoupá. V současnosti je to asi 50 majitelů denně. Organizace má přitom unikátní databázi databází emailových a mobilních kontaktů na všechny úřady a další instituce, které mohou pomoci s pátráním: útulky, veterináři, starostové, městské policie, myslivci, zverimexy, zájmové organizace, psí školky a hotely nebo psí salóny).

„Za první polovinu roku 2019 jsme rozeslali zhruba sto tisíc pátracích krátkých textových zpráv. Včasnost rozeslání, řekněme do 48 hodin od ztráty zvířete, přispívá k téměř devadesátiprocentní úspěšnosti,“ řekla zakladatelka sdružení Klára Carbová. Na kontě Psího detektiva je vedle 6916 psů rovněž 3463 zachráněných koček a kocourů, 202 ptáků, 35 želv, dva plazy a 19 ostatních zvířat – nejčastěji koz, prasat nebo koní.

PSALI JSME:
Cestování se zvířaty: I zvíře potřebuje pas

Osmdesátiprocentní úspěšnost

Úspěšnost při pátrání po ztracených psech se pohybuje v průměru okolo 80 procent, u koček je číslo nižší. Z celkového počtu 5 900 hlášených případů za rok 2018 šlo o 3 130 psů, 2 470 koček a ve zbylých případech to byli ptáci, fretky, želvy či hospodářská zvířata.

„Výsledky jsou nad očekávání dobré. Bohužel je vidět, že naši pomoc vyhledává stále více Čechů. O letních prázdninách stoupnul počet hlášených případů na naše historické rekordy,“ konstatoval Tomáš Carba, spoluzakladatel Psího detektiva. Připomněl, že v nezanedbatelném počtu případů se zvíře najde mrtvé. „Jen v uplynulém roce jsme ´pohřbili´ 355 psů a koček. Nejčastějším důvodem smrti je střet s autem nebo vlakem,“ dodal Carba.

PSALI JSME:
Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

Úspěšnosti nalezení napomáhá i početná komunita fanoušků na sociálních sítích, kterých je momentálně skoro 65 tisíc. Občanské sdružení Psí detektiv pátrá po ztracených psech pomocí jedinečných metod. Ve spolupráci se společností O2 umí během několika minut od nahlášení rozeslat tisíce pátracích SMS přímo v místě ztráty.

Pomocí unikátní emailové databáze cílené po jednotlivých okresech pomohl Psí detektiv rozeslat majitelům ztracených zvířat více jak 750 tisíc pátracích emailů a prostřednictvím kampaní na sociálních sítích cílených na místo ztráty oslovil více než 5 milionů lidí.

Cena za pátrání se pohybuje od necelé tisícikoruny až po 15 tisíc korun. Záleží na tom, jak je pátrání obsáhlé a jaké území zahrnuje. Zájemci si dokonce mohou objednat detektiva, který vyrazí hledat ztracené zvíře do terénu.

PSALI JSME:
Na psa se nezlobte. Odpovědný je páníček

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB