Za nezletilé děti rodiče platit pojistné nemusí. Ale je to riziko

Poradna
S takovým potomkem mají rodiče už beztak starostí nad hlavu. V 17 letech odmítá dál studovat, nikde nepracuje, ale ani se neobtěžuje se zaregistrovat na Úřadu práce. A teď se ještě rodiče od známých dozvěděli, že za své nezletilé dítě musejí platit zdravotní pojištění, což je povinnost, které se přímo nebo zprostředkovaně u nás nevyhne vůbec nikdo. Co s tím?
Za nezaopatřené děti, za něž zdravotní pojištění hradí stát, jsou považovány děti do ukončení povinné školní docházky. Foto: Pixabay

Ve zmíněném případě nebyla podaná informace relevantní, rodiče totiž ani za nezletilého potomka nic platit nemusí. Podstatně smutnější je však ten úhel pohledu, že v tom případě neplatiče dostihne celkem brzy exekuce, protože penále naskakuje dost rychle. A exekuce se ve společné domácnosti samozřejmě dotkne především majetku rodičů.

Platí se pokaždé

Všechny zdravotní pojišťovny si vedou evidenci, kdo je u konkrétního pojištěnce plátcem pojistného. To totiž kromě samotné fyzické osoby může být i stát nebo zaměstnavatel. Pokud není registrován plátce pojistného, zařadí pojišťovna svého klienta do kategorie osoby bez zdanitelných příjmů (OBZP).

To však, na rozdíl od např. daní z příjmu, neznamená, že by absence příjmu zaručovala osvobození od plateb. OBZP musí platit paušální částku vypočtenou od výše aktuální minimální mzdy a v tomto roce činí 1 647 Kč za kalendářní měsíc.

Hlásit do osmi dnů

Ani v případě, kdy je pojištěnec osobou bez zdanitelných příjmů nezletilý, zákon o pojistném na veřejné zdravotní pojištění neukládá jeho zákonným zástupcům povinnost platit za něj pojistné. Ukládá jim však jinou povinnost.

Každý pojištěnec totiž ze zákona musí nahlásit sám zdravotní pojišťovně, že za něj začal nebo přestal platit pojištění stát. Nejedná se tedy o případ, kdy zaměstnanecký poměr vyměníte za podnikání, pak se o hlášení postará živnostenský úřad. Ale po skončení nenavazujícího studia, při registraci na Úřadu práce (nebo jejím ukončení) a podobných případech zůstává nahlašovací povinnost na pojištěncích, v případě např. nezletilých (osoby s omezenou svéprávností) pak na jejich zákonných zástupcích.

Pokud rodiče vědí, že skončily důvody pro platbu pojistného státem, protože jejich 17leté dítě přestalo studovat a není ani registrováno na Úřadu práce, mají zákonnou povinnost to zdravotní pojišťovně oznámit.

Kdo je nezaopatřené dítě?

A proč v popsaném případě neplatí za nezletilého zdravotní pojištění stát? Protože se po ukončení studia nezaregistroval na Úřadu práce, čímž porušil jednu z podmínek pro zařazení do kategorie nezaopatřené dítě, na což by jinak měl, posuzováno čistě věkem, nárok.

Za nezaopatřené děti, za něž zdravotní pojištění hradí stát, jsou totiž považovány děti do ukončení povinné školní docházky. A také všichni ti, kteří jsou od skončení povinné školní docházky do 18 let vedeni na Úřadu práce. Dále stát platí pojistné za děti, které se soustavně připravují na budoucí povolání, nebo nemohou studovat ani pracovat kvůli nemoci, úrazu či invaliditě. V těchto případech je věkovou hranicí 26 let.

Vyhýbat se nevyplatí

Nesledovat tato pravidla, což se kromě zmíněného případu může týkat např. i vysokoškoláků starších 26 let, nebo se dokonce záměrně vyhýbat placení alespoň minimálního pojistného má pro hříšníka neblahé následky. Dostane se do kategorie dlužníků, kdy neuhrazené pojistné stejně musí dříve či později zaplatit.

Navíc mu však naskakuje penále ve výši 0,05 % za každý kalendářní den prodlení. A v posledních letech, kdy bylo možné se domluvit a po zaplacení dluhu pojišťovny penále často odpouštěly, se situace změnila a pojišťovny nekompromisně vymáhají i pokuty, které dlužné částky mohou i výrazně převyšovat.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Hotově, nebo kartou? To je, oč tu běží

Od začátku roku 2019 čeká daňové poplatníky malý krůček vpřed: Na finančních úřadech bude možné zaplatit správní poplatky a daňové dluhy platební kartou. Na pořádný krok, který by reflektoval vývoj bezhotovostních …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru