Za paušální daň si podnikatelé v příštím roce připlatí

Názor
K paušální dani se mohli podnikatelé poprvé přihlásit začátkem letošního roku. Přihlásit se k paušální dani lze vždy k 1. lednu daného roku, takže další termín už klepe na dveře. Toto pravidlo však neplatí pro nově vzniklé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).
Za paušální daň si podnikatelé v příštím roce připlatí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ty, z nich, které už jsou k paušální dani přihlášeny, by měly myslet na změnu trvalého platebního příkazu, protože daň nově v roce 2022 činí 5 994 korun, tedy o 525 korun více, než letos. Změnu trvalého příkazu by proto měli současní účastníci paušální daně změnit do 20. ledna, aby předešli případnému nedoplatku.

V případě, že se živnostník (OSVČ, pozn. red.) rozhodne vstoupit v rámci roku 2022 do paušálního režimu, je nutné podat správci daně předmětné oznámení do 10. ledna 2022, a to elektronicky datovou zprávou, resp. s uznávaným elektronickým podpisem, případně písmeně na tiskopisu ministerstva financí.

Poplatník, který teprve zahajuje činnost, z níž mu plynou příjmy ze samostatné činnosti, se stává poplatníkem v paušálním režimu k počátku kalendářního měsíce, ve kterém činnost zahájil. Zálohovým obdobím v případě paušálního režimu je kalendářní měsíc, platba za daný kalendářní měsíc je splatná do 20. dne kalendářního měsíce.

PSALI JSME:
Proč řemeslníci netruchlí, že paušální daň není nic pro ně

Měsíční výše paušální daně pro následující zdaňovací období, tj. pro rok 2022, činí 5 994 korun. Uváděná částka sestává z minimálního zdravotního pojistného ve výši 2 627 korun, minimálního sociálního pojistného navýšeného o 15 procent, tedy 3 267 korun a daně z příjmů ve výši 100 korun.

Jednou z hlavních výhod pro poplatníky v paušálním režimu je bezesporu menší administrativní zátěž nebo finanční úspora ve vztahu k potenciální platbě za služby účetního či daňového poradce.

Paušální daň se nevyplatí například zemědělcům a řemeslníkům uplatňující osmdesáti procentní výdajový paušál. Sem spadají například profese, jako jsou kadeřnice, zámečníci, truhláři, řezníci, pekaři, pivovarníci, zlatníci, kováři, zedníci, klempíři, hodináři a opraváři silničních vozidel.

PSALI JSME:
Komu se vyplatí paušální daň?

Podnikatelům se šedesátiprocentním paušálem se vyplatí tato daň jen v případě, že nemají děti ani manželku a jejich měsíční příjem bude zhruba do 83 tisíc korun. Důležité je, aby podnikatelův příjem nepřekročil částku jeden milion korun.

Naopak se paušální daň vyplatí těm, kteří uplatňují čtyřicetiprocentní paušál. Mezi takové profese spadají tak zvaná svobodná povolání jako jsou advokáti, architekti, lékaři, notáři, odhadci, překladatele, soudní exekutoři, tlumočníci, veterináři a kupříkladu auditoři. Třicetiprocentní paušál se uplatňuje hlavně na příjmy z pronájmu.

Jestliže v průběhu zdaňovacího období OSVČ překročí obrat, resp. se stane plátcem DPH apod., znamenající porušení podmínek pro možnost setrvání v paušálním režimu, musí to oznámit správci daně do 15 dnů. Tento živnostník pak bude zároveň muset dle standardních podmínek podat daňové přiznání a přehledy pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, stejně tak vyrovnat daňovou povinnost.

Autor je partner společnosti V4 Group
Autorka je daňová specialistka společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Živnostníci mohou mít kvůli daňovému paušálu problém získat úvěr. Včetně hypotéky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.