bool(false)

Za pracovní úraz mnohem vyšší náhrada

Vláda schválila nařízení upravující počítání bodů, jimiž se řídí bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění při pracovním úrazu a nemoci z povolání. Reaguje tak na nový občanský zákoník, který od ledna 2014 přinesl možnost vysoudit si mnohem vyšší odškodnění za nepracovní úrazy, například při nehodě. Oproti tomu pracovní úrazy se posuzují podle zákoníku práce a výše odškodného se nezvedala od roku 2001.

Za pracovní úraz mnohem vyšší náhrada. Ilustrační foto: www.pixabay.com

Podle Ministerstva zdravotnictví byla tato hodnota neúměrně nízká a neodpovídala reálným životním nákladům. Zatímco před 14 lety byla průměrná mzda 14 600 korun, nyní je přes 25 tisíc korun.

Nové nařízení má také zaplnit dosavadní mezeru poté, co občanský zákoník od ledna 2014 výslovně zrušil dosavadní vyhlášku týkající se právě hodnocení pracovních úrazů, přestože zákoník práce na ni dál přímo odkazoval.

Zaměstnanci v České republice budou moci získat až čtyřikrát vyšší odškodnění za pracovní úraz nebo nemoc z povolání díky úpravě počítání bodů, jimiž se řídí bolestné a náhrada za ztížení společenského uplatnění. Zvyšuje se jak samotná hodnota bodu (ze 120 na 250 korun), tak i počet bodů u jednotlivých úrazů či nemocí.

Například při vymknutí ramenního kloubu v souvislosti se zaměstnáním náleželo podle dřívější vyhlášky bolestné ve výši 3600 korun, konkrétně šlo o třicet bodů po 120 korunách. Nově by to mělo být 12 500 korun, konkrétně padesát bodů po 250 korunách. A například u těžkého otřesu mozku může jít o 15 000 korun namísto dřívějších 7200 korun. Bolestné za ztrátu předního zubu či za lehký otřes mozku odpovídá nově 20 bodům a 5 000 korunám, u zlomeniny klíční kosti 30 až 80 bodům a 7 500 až 20 000 korunám, u ztráty ruky 275 bodům a 68 250 Kč.

Při trvalých následcích má zaměstnanec nárok i na odškodné za ztížení společenského uplatnění – jeho maximální hranice se nyní zvýší čtyřnásobně na 5,75 milionu korun. Kromě toho může požadovat i další náhrady – za ztrátu na výdělku, za náklady spojené s léčením a za případnou věcnou škodu.

Na druhou stranu zůstal dvojí metr při posuzování úrazů, zaměstnanci totiž dostanou maximálně poloviční odškodnění, než by mohli dostat za stejný úraz, kdyby se jim nestal při práci. Jestliže se nespokojí s penězi, které by za pracovní úraz nebo nemoc z povolání dostali „automaticky“ podle bodového hodnocení, budou se moci obrátit na soud.

Také koncept toho, jakým způsobem se bude posuzovat ztížení společenského uplatnění, vychází téměř totožně s původním systémem podle vyhlášky z roku 2001. Deklarovaná změna tedy nebude v praxi příliš patrná.

Nové nařízení vlády má podle důvodové zprávy připravené Ministerstvem zdravotnictví přinést větší důraz na to, aby se body nepřidělovaly jenom „mechanicky“ podle poškození jednotlivých částí těla, ale aby se hodnotilo především to, jak úraz ovlivnil běžný život postiženého a schopnost dál vydělávat.

Pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy a nemoci z povolání musí mít povinně každý zaměstnavatel. Monopol na jeho sjednávání mají ze zákona Česká pojišťovna a Kooperativa. Cenu pojistného určuje vyhláška Ministerstva financí, sazba se řídí převažující činností zaměstnavatele.

Systém je provozován dvěma soukromými pojišťovnami na principu průběžného financování, a to na účet státu, kdy kladný rozdíl mezi přijatým pojistným a náklady (vyplacené pojistné plnění a čtyřprocentní správní režie) v daném roce je odváděn do státního rozpočtu a naopak případná ztráta je pojišťovnám hrazena.

Za více než dvacet let trvání skončil systém pouze jednou ve ztrátě. Ani současný vývoj – přes zvýšené náklady – neukazuje, že by rozdíl mezi výnosy a náklady měl klesat. Ministerstvo financí se proto nechystá reagovat na nové nařízení vlády a zvýšit zaměstnavatelům sazby pojistného.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}
  1. Dobry den.Dostal jsem pri pracovnim urazu kdy jsem si pohmozdil ruku ve vetsim rozsahu 355 bodu od doktora.Kdyz jsem predaval protokol o bolestnem ucetni,tak mi rekla ze je to nadhodnocene a at s tolika penezi nepocitam.Nevite do jake miry tohle muze pojistovna kratit?

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zdraví

PROFI CREDIT vstupuje na trh on-line půjček pod značkou Razdva půjčka

Společnost PROFI CREDIT má za cíl si v segmentu on-line půjček vydobýt stejnou pozici jako má v off-linu, kde je třetím největším poskytovatelem nebankovních půjček v Česku. Sází hlavně na rychlost vyplacení peněz na účet klientů, a to do 15 minut od schválení žádosti. Na on-line trh nebankovních půjček letos …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Inflace se ještě udrží nad dvěma procenty

Rozhovor
Analytik Československé obchodní banky Petr Dufek odhaduje, že se inflace ještě nějakou dobu udrží nad dvěma procenty, jako tomu bylo v květnu. Na růstu cen se už ovšem nebudou tolik projevovat pohonné hmoty, ale například vyšší náklady spojené s bydlením. „Ostatně už loni jsme odhadovali, že dražší bydlení bude hlavním inflačním faktorem roku 2018,“ řekl Dufek v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické …
Rolovat nahoru