Za první čtvrtletí 2018 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 642 milionů korun

Z důvodů implementace standardu IFRS9 byla pro potřeby meziročního srovnání data za první čtvrtletí roku 2017 zpětně přepočtena dle této nové metodiky.

„V průběhu prvního čtvrtletí 2018 nám v porovnání se stejným obdobím loňského roku rostl jak objem depozit, tak i úvěrů. Mírný meziroční pokles čistého zisku byl zapříčiněn jednorázovým výnosem z prodeje státních dluhopisů v prvním kvartálu 2017. Bez tohoto jednorázového vlivu by čistý zisk banky meziročně vzrostl,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank.

„I letos budeme pokračovat v důsledném naplňování naší strategie definované do roku 2020. Mezi klíčové priority roku 2018 patří další rozšíření nového internetového bankovnictví o funkce pro podnikatele a firmy. Neméně důležitou prioritou je další růst, a tedy úspěch v akvizici nových klientů. Velkým tématem pak bude i nutnost dalšího zjednodušování procesů i systémů banky. Dále tedy budeme čas i finanční prostředky investovat do digitalizace a zvyšování komfortu pro zaměstnance i klienty,“ dodává Igor Vida.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA PRVNÍ ČTVRTLETÍ 2018

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY

Čistý zisk banky za první čtvrtletí roku 2018 dosáhl výše 642 milionů Kč, což představuje meziroční pokles o 5,8 %. Celkové provozní výnosy klesly o 4 %, a to primárně v důsledku nižších Ostatních výnosů banky.

Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně poklesly o 49,6 % na 353 milionů Kč. Hlavním důvodem tohoto meziročního poklesu je fakt, že výnosy prvního čtvrtletí roku 2017 jednorázově navyšoval příjem z prodeje státních dluhopisů. Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 15,6 % a dosáhly tak výše 1,75 miliardy Kč. Tento růst je tažen zejména nárůstem tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků mírně vzrostly, a to o 1,1 % na 458 milionů Kč.

VKLADY A ÚVĚRY

Celková aktiva banky dosáhla výše 345 miliard Kč a meziročně tak poklesla o 2,1 % primárně v důsledku nižšího zůstatku přebytečné likvidity uložené v centrální bance. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 4,3 % na 216 miliard Kč. K růstu přitom došlo zejména v oblasti financování domácností ve formě hypoték a spotřebitelských úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 2,7 % na 248 miliard Kč. Stejně jako v případě aktiv je i zde růst tažen primárně domácnostmi.

NÁKLADY

Provozní náklady ve výši 1,65 miliardy Kč zůstaly prakticky na stejné úrovni jako v prvním čtvrtletí roku 2017, což je jasnou známkou dobré nákladové disciplíny.

ŘÍZENÍ RIZIK

Raiffeisenbank si i nadále udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek jsou v meziročním srovnání nižší o 30,5 % a dosahují výše 116 milionů Kč.

KAPITÁL

Kapitálová přiměřenost banky k 31. březnu 2018 dosáhla výše 16,64 % oproti 17,72 % k 31. březnu 2017.

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI 1. ČTVRTLETÍ ROKU 2018

  • V červnu 2017 představila Raiffeisenbank nové internetové bankovnictví, do něhož v průběhu loňského roku převedla půl milionu klientů především z řad fyzických osob. V prvním čtvrtletí letošního roku banka na nové internetové bankovnictví začala postupně převádět také podnikatele a firmy.
  • Ve středu 31. ledna 2018 otevřela Raiffeisenbank pobočku v Blansku. Na začátku února pak další pobočku v Havlíčkově Brodě.
  • Raiffeisenbank byla v únoru 2018 společností Market Vision, která každoročně realizuje studii zaměřenou na nabídku životního pojištění na tuzemském trhu, ohodnocena jako nejkvalitnější poskytovatel těchto služeb.
  • Od 5. března 2018 nabízí Raiffeisen investiční společnost nový fond Raiffeisen strategie balancovaná, který doplňuje současné klíčové fondy Raiffeisen strategie konzervativní a Raiffeisen strategie progresivní.
  • Od března letošního roku nabízí Raiffeisenbank klientům privátního bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisen (FWR) možnost investovat do zlata.
  • Od března 2018 nabízí Raiffeisenbank klientům možnost přihlášení do aplikace Mobilní eKonto prostřednictvím otisku prstu.
Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Můj partner utrácí dvakrát víc než já, říkají Češi

Češi příliš nevěří ve schopnost svých partnerů hospodařit s penězi. Podezřívají své protějšky ze zbytečných výdajů a nedůvěra jde často tak daleko, že svým drahým polovičkám nejsou ochotni půjčit vůbec žádné peníze. Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu Poštovní spořitelny, který mapuje finanční chování a návyky Čechů.

ČSOB: Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních podnikatelů a firem nezažije. Celá třetina z nich si o letošních prázdninách volno vůbec nevybírá. A z těch, co si pracovní oddech dopřejí, se jen 37 procent naplno věnuje odpočívání a vypouští práci z hlavy. Vyplývá to z analýzy trávení volného času v rámci …

Equa bank zvyšuje úročení spořicího účtu HIT na 1 % p.a.

Od 20. srpna 2018 zvyšuje Equa bank bonusový úrok u spořicího účtu HIT z nynějších 0,6 % p.a. na 0,8 % p.a. Se standardní úrokovou sazbou (0,2 %) tak mohou být vklady na tomto účtu zhodnoceny až 1 % p.a. Od počátku září navíc banka upravuje podmínky pro získání této bonusové sazby. Nově bude stačit v daném měsíci …

Nejčtenější

Dress code je povinný i ve vedru, jinak hrozí vyhazov

Pokud firma trvá na nošení dress codu, tedy předepsaného oblečení i v letních vedrech, nemá zaměstnanec šanci se této povinnosti vyhnout, jakkoli mu to může být nepříjemné. Za porušení firemních předpisů může v …

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru