Za první čtvrtletí 2018 vykázala Raiffeisenbank zisk ve výši 642 milionů korun

Z důvodů implementace standardu IFRS9 byla pro potřeby meziročního srovnání data za první čtvrtletí roku 2017 zpětně přepočtena dle této nové metodiky.

„V průběhu prvního čtvrtletí 2018 nám v porovnání se stejným obdobím loňského roku rostl jak objem depozit, tak i úvěrů. Mírný meziroční pokles čistého zisku byl zapříčiněn jednorázovým výnosem z prodeje státních dluhopisů v prvním kvartálu 2017. Bez tohoto jednorázového vlivu by čistý zisk banky meziročně vzrostl,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank.

„I letos budeme pokračovat v důsledném naplňování naší strategie definované do roku 2020. Mezi klíčové priority roku 2018 patří další rozšíření nového internetového bankovnictví o funkce pro podnikatele a firmy. Neméně důležitou prioritou je další růst, a tedy úspěch v akvizici nových klientů. Velkým tématem pak bude i nutnost dalšího zjednodušování procesů i systémů banky. Dále tedy budeme čas i finanční prostředky investovat do digitalizace a zvyšování komfortu pro zaměstnance i klienty,“ dodává Igor Vida.

BLIŽŠÍ INFORMACE K HOSPODÁŘSKÝM VÝSLEDKŮM ZA PRVNÍ ČTVRTLETÍ 2018

ČISTÝ ZISK A VÝNOSY

Čistý zisk banky za první čtvrtletí roku 2018 dosáhl výše 642 milionů Kč, což představuje meziroční pokles o 5,8 %. Celkové provozní výnosy klesly o 4 %, a to primárně v důsledku nižších Ostatních výnosů banky.

Ostatní výnosy banky, které zahrnují především výnosy z operací na finančních trzích, meziročně poklesly o 49,6 % na 353 milionů Kč. Hlavním důvodem tohoto meziročního poklesu je fakt, že výnosy prvního čtvrtletí roku 2017 jednorázově navyšoval příjem z prodeje státních dluhopisů. Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 15,6 % a dosáhly tak výše 1,75 miliardy Kč. Tento růst je tažen zejména nárůstem tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků mírně vzrostly, a to o 1,1 % na 458 milionů Kč.

VKLADY A ÚVĚRY

Celková aktiva banky dosáhla výše 345 miliard Kč a meziročně tak poklesla o 2,1 % primárně v důsledku nižšího zůstatku přebytečné likvidity uložené v centrální bance. Objem poskytnutých úvěrů klientům se meziročně zvýšil o 4,3 % na 216 miliard Kč. K růstu přitom došlo zejména v oblasti financování domácností ve formě hypoték a spotřebitelských úvěrů. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 2,7 % na 248 miliard Kč. Stejně jako v případě aktiv je i zde růst tažen primárně domácnostmi.

NÁKLADY

Provozní náklady ve výši 1,65 miliardy Kč zůstaly prakticky na stejné úrovni jako v prvním čtvrtletí roku 2017, což je jasnou známkou dobré nákladové disciplíny.

ŘÍZENÍ RIZIK

Raiffeisenbank si i nadále udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek jsou v meziročním srovnání nižší o 30,5 % a dosahují výše 116 milionů Kč.

KAPITÁL

Kapitálová přiměřenost banky k 31. březnu 2018 dosáhla výše 16,64 % oproti 17,72 % k 31. březnu 2017.

VÝZNAMNÉ UDÁLOSTI 1. ČTVRTLETÍ ROKU 2018

  • V červnu 2017 představila Raiffeisenbank nové internetové bankovnictví, do něhož v průběhu loňského roku převedla půl milionu klientů především z řad fyzických osob. V prvním čtvrtletí letošního roku banka na nové internetové bankovnictví začala postupně převádět také podnikatele a firmy.
  • Ve středu 31. ledna 2018 otevřela Raiffeisenbank pobočku v Blansku. Na začátku února pak další pobočku v Havlíčkově Brodě.
  • Raiffeisenbank byla v únoru 2018 společností Market Vision, která každoročně realizuje studii zaměřenou na nabídku životního pojištění na tuzemském trhu, ohodnocena jako nejkvalitnější poskytovatel těchto služeb.
  • Od 5. března 2018 nabízí Raiffeisen investiční společnost nový fond Raiffeisen strategie balancovaná, který doplňuje současné klíčové fondy Raiffeisen strategie konzervativní a Raiffeisen strategie progresivní.
  • Od března letošního roku nabízí Raiffeisenbank klientům privátního bankovnictví Friedrich Wilhelm Raiffeisen (FWR) možnost investovat do zlata.
  • Od března 2018 nabízí Raiffeisenbank klientům možnost přihlášení do aplikace Mobilní eKonto prostřednictvím otisku prstu.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru