Za první čtvrtletí se v Praze prodaly rekordní dva tisíce bytů

V Praze se od ledna do března letošního roku povolilo jen 1027 nových bytů v bytových domech. Za stejné období se přitom prodalo rekordních 2100 bytů, tedy více než dvakrát tolik, kolik úřady povolily. Extrémní nepoměr mezi poptávkou a nabídkou je hlavní příčinou růstu cen. Prodejní cena nových bytů od roku 2015 vzrostla dvojnásobně na 112 tisíc korun za metr čtvereční.
Velký převis poptávky po novém bydlení nepřestává hnát ceny nemovitostí vzhůru. Cena za metr čtvereční je v Praze už více než 112 tisíc korun. Ilustrační foto: FAEI.cz

Poptávka po nových bytech nabrala v posledních měsících neskutečné tempo. Lidé kupují nejvíce za posledních deset let. Developeři by byli připraveni na poptávku reagovat. Podle statistik Central Group je v Praze v přípravě přes 120 tisíc bytů.

Kvůli komplikovaným povolovacím procesům však počet povolených nových bytů dál výrazně zaostává. Od ledna do března se v metropoli povolilo jen 1027 bytů v bytových domech. To by stávající vysokou poptávku nestačilo pokrýt ani z poloviny.

Současným tempem schvalování nové výstavby by Praha mohla dosáhnout kolem čtyř tisíc nových bytů za rok. Aby se začal srovnávat propastný deficit mezi prodanými a povolenými byty, potřebovala by ale metropole povolovat alespoň deset tisíc bytů ročně.

Jak se vyvíjely prodeje bytů, počty povolených bytů a prodejní ceny. Zdroj: Central Group na základě údajů ČSÚ a společných analýz společností Central Group, Trigema a Skanska Reality

Velký převis poptávky po novém bydlení nepřestává hnát ceny nemovitostí vzhůru. Cena za metr čtvereční je v Praze už více než 112 tisíc korun.

Nabídková cena, která se vztahuje k ještě neprodaným bytům, se dokonce poprvé přehoupla přes 120 tisíc korun za metr čtvereční a od roku 2015 tak vzrostla už o 92 procent.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Rozdíl mezi povolenými a prodanými byty v Praze je stále propastný

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nový stavební zákon zlevní nové byty o stovky tisíc

Stovky tisíc korun mohou v budoucnu ušetřit lidé kupující nový byt díky novému stavebnímu zákonu, který ve středu schválili poslanci. Přesun stavebních úřadů pod stát vyřeší dlouhá léta přehlížený problém takzvané …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru