Za rok od invaze poslal Český červený kříž na Ukrajinu 46 misí s 450 tunami pomoci

Dne 24. února si připomínáme první výročí počátku ruské invaze na Ukrajinu. Celý tento rok Český červený kříž (ČČK) poskytoval pomoc obětem tohoto ozbrojeného konfliktu – přímo na Ukrajině i na území ČR: Na Ukrajinu vyjelo 46 misí s 446 tunami zdravotnické pomoci v hodnotě 139 milionů korun a v ČR jsme pomohli více než 330 tisícům lidí, které válka vyhnala z domovů.
Jako součást pomoci poskytl Český červený kříž také sanitky a zdravotnická odsunová vozidla – celkově na Ukrajině již jezdí 48 dodaných vozidel. Foto: ČČK

Invaze ruských vojsk na Ukrajinu výrazně zvýšila intenzitu ozbrojeného konfliktu, který na Ukrajině již dekádu probíhá. Poslední rok jde o mezinárodní ozbrojený konflikt úrovně, jaký Evropa již dlouho nezažila.

Tato válka působí nezměrné utrpení desítkám milionů lidí a Červený kříž se je snaží zmírňovat, snaží se působit především přímo v místech, kde toto utrpení vzniká – lidé jsou ohrožováni následky vojenských operací, musí opouštět své domovy, ztrácejí kontakt se svými blízkými, nedostává se jim zdravotní péče, mají nouzi o vodu, potraviny a další nezbytné životní potřeby, upadají do moci nepřítele.

Český červený kříž navázal na pomoc poskytovanou na Ukrajinu již od roku 2014 – první zásilka naší pomoci dorazila na Ukrajinu již pátý den po invazi, jako vůbec první z Česka.

Pomoc ČČK směřovaná na Ukrajinu byla a stále je zaměřena na zlepšení dostupnosti zdravotní péče, na posílení jejích poskytovatelů, protože válka systém zdravotní péče vždy rozvrací a současně přináší nárůst počtu raněných. Zdravotní péče je navíc předstupněm veškeré další pomoci. Našim hlavním partnerem na Ukrajině jsou ukrajinští kolegové a jejich mobilní zdravotnické týmy i vybrané nemocnice

Za rok trvání invaze Český červený kříž:

– uskutečnil 46 misí se zdravotnickou pomocí,
– hodnota materiální pomoci činí 138,8 mil. Kč,
– hmotnost materiální pomoci činí 446,1 tun,
poskytl týmům Červeného kříže na Ukrajině – působí i přímo v místech ohrožených boji (např. v oblastech Doněcka, Luhanska, Chersonu) – a vybraným zdravotnickým zařízením (např. nemocnice Mykolajiv, dětská nemocnice v Bojarce, Lékařská akademie v Kyjevě):
– zdravotnický materiál – desítky tisíc kusů (traumasety, zdravotnické batohy, popáleninové sety, sety polní chirurgie, infuzní sety, injekční stříkačky, dlahy, zevní fixátory, nosítka…),
– zdravotnické stany (včetně teplovzdušného vytápění a elektrocentrál),
– zdravotnické přístroje (RTG přístroje, ultrazvuky, odsávačky, monitory životních funkcí, plicní ventilátory, oxymetry, tonometry, dermatomy…),
– vybavení nemocnic (postele, stretchery…),
– léčiva (analgetika, antibiotika…),
– prostředky pro osobní bezpečnost (přilby, ochranné vesty) a komunikaci (vysílačky, satelitní přístroje, navigace),
– zařízení pro úpravu pitné vody,
jako součást naší pomoci poskytl také sanitky (včetně mobilní JIP nebo již dvou Mercedesů Benz Atego, které umožňují najednou transportovat osm ležících raněných) a zdravotnická odsunová vozidla – celkově na Ukrajině již jezdí 48 námi dodaných vozidel (a několik elektrokoloběžek),
podpořil také činnost ukrajinských hasičů plnících úkoly civilní obrany a chránících civilisty před následky útoků – dodali jsme novou výstroj – zásahové oděvy, přilby, speciální obuv apod.,
zajistil transport raněných a nemocných z Ukrajiny k ošetření v ČR či jiné evropské zemi v rámci programu MEDEVAC MV.

Na našem území se ČČK od prvních týdnů po 24. únoru 2022 zapojil do pomoci ukrajinským uprchlíkům a vynaložil na tuto pomoc přes 90 milionů korun a materiální pomoc přesáhla 500 tun.

Pomohli jsme více než 330 tisícům lidí – působili jsme v centrech pomoci (KACPU a ACP), zajišťovali zdravotnickou i psychosociální pomoc, krizové linky, pro děti jsme připravili adaptační kurzy podpořené česko-ukrajinskými edičními tituly zaměřenými na zdraví a první pomoc.

Speciální činností ČČK je Pátrací služba Červeného kříže umožňující rodinám pátrat po jejich blízkých nebo si s nimi vyměňovat zprávy osobní povahy.

Pomoc ČČK je součástí rozsáhlé humanitární operace Mezinárodního hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce – zasahuje Mezinárodní výbor ČK, 58 národních společností ČK i Mezinárodní federace společností ČK&ČP:

– v terénu pomáhá 130 tisíc dobrovolníků a zaměstnanců ČK&ČP,
– pomoc byla poskytnuta 30,5 milionu válkou ohrožených lidí, z toho:
– 14,6 mil. osobám byla poskytnuta základní pomoc (ubytování, jídlo, hygienické potřeby…),
– 1,2 mil. lidem byla poskytnuta zdravotnická pomoc a péče,
– 10,6 mil. lidí je odkázáno na pitnou vodu zajištěnou Červeným křížem,
– 1,8 mil. lidí byla poskytnuta pomoc na opravu obydlí,
– 245 tisícům byla poskytnuta ochrana (pátrání po nezvěstných, pomoc nedoprovázeným dětem, návštěvy a pomoc osob zbavených svobody – váleční zajatci a internovaní civilisté…).

Naše pomoc ale musí pokračovat, protože je třeba. Pomoc Českého červeného kříže financujeme především z veřejné finanční sbírky, na níž se sešlo 324 milionů korun, příspěvků sponzorů, ministerstva zahraničí a dalších.

Děkujeme všem za podporu, bez níž bychom tuto pomoc nemohli realizovat, a věříme, že nám lidé i řada institucí umožní nadále v naší pomoci pokračovat.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Na trh míří nová česká whisky Prádlo

Všechno má svůj čas a ty nejlepší věci musí pořádně dozrát. Ten správný čas právě nadešel pro novou českou whisky. Jmenuje se Prádlo a STOCK Plzeň – Božkov ji nově zařazuje vedle svých prémiových distribučních …

Hledání práce online: Tipy pro úspěch

Vítejte v digitálním věku, kde hledání práce online se stalo nejen běžnou praxí, ale i klíčem k úspěchu v kariéře. V tomto článku vám poskytneme užitečné tipy a triky, jak si zvýšit šance na úspěch při hledání práce …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.