Za vztyčený prostředníček 4 tisíce eur. Na německé policisty raději slušně

Při jednání s policisty například po spáchání dopravního přestupku se vyplatí udržet nervy na uzdě. Pokud zasypete muže či ženy v uniformách nadávkami a k tomu ještě přidáte nějaké vulgární gesto, může vás to přijít pořádně draho.
Urážet policisty se nevyplatí, v Německu za to může být pokuta v tisících eur. Ilustrační foto: Pixabay.com

Soudy v Německu nyní vytvořily ceník typických vulgarismů, které českým řidičům ve své zprávě představila Platforma Vize 0, usilující o větší bezpečnost na silnicích. Třeba za vztyčený prostředníček to jsou čtyři tisíce eur.

Platí to v Česku i jinde v zahraničí: Nadávat policistům se může pořádně prodražit. Platforma Vize 0 ve své zprávě, kterou zveřejnila na svém webu, například informuje o tom, že ve Francii jsou policisté vedeni k maximální zdvořilosti vůči řidičům.

Ovšem v případě, že se šofér rozhodne neuposlechnout jejich příkaz nebo je dokonce fyzicky napadne, musí počítat s až dvouletým pobytem za mřížemi, pokutou ve výši až 15 tisíc eur a také se zadržením řidičského průkazu.

V Německu zase tamní soudy vytvořily „ceník“ nejčastějších nadávek a vulgárních gest, kterými rozzlobení šoféři častují muže či ženy zákona. „A nejde zrovna o malé částky,“ varoval Roman Budský z Platformy Vize 0.

PSALI JSME:
Nezaplacením pokuty za přestupek v zahraničí neušetříte

Pokuty se přitom mohou vyšplhat až do výše několika tisíc eur, v některých případech tak může pokuta v přepočtu překročit 100 tisíc korun. Například pokud nadávku nebo urážku ještě dotyčný doprovodí fackou.

„Vyliž mi“ za 300 eur

Začněme ale u nižších pokut. Například nadávka „vyliž mi“ vyjde podle „ceníku“ německých soudů na 300 euro. Za oslovení „Krávo pitomá“ se pak pokuta pohybuje ve výši 300 až 800 eur.  Ve stovkách eur jsou pokuty také za další nadávky: 450 za označení policisty zlodějem, ale také za průpovídku „ty seš tak blbej, že ani psát neumíš“. Nadávka „ty hloupé prase“ je oceněna postihem ve výši 475 eur.

Na 500 eur vyjde konstatování „to nemáš, ženská pitomá, nic lepšího na práci?“ a do stejné sazby patří rovněž otázka „co chceš, ty pitomče?“ Pokud policistovi někdo vmete do tváře, že je „asociál“, musí ze své peněženky vyndat 550 eur. A pokud ho rovnou nazve „idiotem“, bude to za 750 eur.

Sdělení policistovi, že „je chorobně nadržený na práci“, bude oceněno pokutou 800 eur. Vyjádření názoru, že kontrolující policisty považuje řidič za „prokletou bandu pirátů“, stojí 900 eur. A pokud je někdo informuje, že jsou „spolkem kašparů“, bude to za rovnou tisícovku eur. Podobně se cení oznámení policistovi, že je „impotent“, případně také že je „sráč“.

PSALI JSME:
Co jste si od moře přivezli? Pokutu!

Nad tisíc eur se ohodnocují zvolání „blbče v uniformě“, které dotyčného vyjde na 1,5 tisíce. A důvěrné oslovení policisty, respektive policistky „ty děvko“ vyjde na 1,9 tisíc eur. Pokud někdo nazve osobu v uniformě „hnusnou sviní“ nebo „starou sviní“, měl by si hned připravit dva a půl tisíce eur.

Pokuty za vulgární gesta

Svůj sazebník mají rovněž vulgární gesta. Vytvoření kruhu palcem a ukazováčkem, což v Německu symbolizuje zadek, vyjde na 675 eur. Symbolické ukázání pánského přirození zasahující policista ocení částkou 750 eur.

Pokud bude šofér při vzrušené diskuzi policistovi mávat před obličejem rukou, bude to za rovnou tisícovku. Za už zmiňovaný vztyčený prostředníček pak následuje nekompromisní postih ve výši čtyř tisíc eur. Pokud to navíc řidič doprovodí dávkou pepřového spreje, nemine ho postih ve výši 4 750 eur.

Za zcela extrémní chování je pak možné považovat to, když do běla rozpálený šofér k nadávkám nebo vulgárním gestům ještě přidá facku. V takových případech je sankce šest tisíc eur.

PSALI JSME:
Řidiči lepí za skla aut jadrné vzkazy. Občanku ukážou jen přes sklo, od policejní hlídky vyžadují test

Lidé z Platformy Vize 0 také varují řidiče, aby neukazovali žádná gesta hlídkám, kolem nichž jenom projíždějí. I to je bráno jako urážka státních orgánů. Stejně tak, pokud někdo ukáže vztyčený prostředníček do silniční kamery.

Desetitisícová pokuta v Česku

V českých podmínkách sice obdoba německého sazebníku nadávek a urážek vůči policistům neexistuje, i tak podle Platformy Vize 0 může mít nevlídné chování vůči strážcům zákona následek v podobě pokuty až deset tisíc korun.

A nejde jen o dopravní policisty. Na konci listopadu dostala Městská policie Most upozornění na rušení nočního klidu v jednom bytovém domě. Na svém webu informovala, že strážníci kontaktovali majitele bytu a tlumočili mu stížnosti sousedů.

Účastníci oslavy se posléze začali rozcházet, někteří ale začali na chodbě strážníky slovně napadat a vulgárně urážet a pak pokračovali v hlasité zábavě před domem. Když je strážníci znovu vyzvali k ukončení oslavy, jedna opilá žena je opět slovně napadla a tvrdila, že si může „křičet kde chce”. Hlídka jí nakonec odvezla do protialkoholní záchytné stanice v Teplicích a zároveň jí uložila pokutu dva tisíce korun.

PSALI JSME:
„Sloužit a být vidět“. Turistickým lákadlem dubajské policie jsou superauta za miliony

Zavřít reklamu ×
  1. Prostě nadřazená rasa! Německo je stále stejné. Ani Brusel neposlouchají a dělají si co chtějí. Vyloučit tuto sebranku z EU.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Benzín zdražuje, nafta bude levnější

Od loňského března, kdy ruská invaze na Ukrajinu vyhnala ceny pohonných hmot do extrémních výší, je nafta netypicky výrazně dražší než benzín. Během září se cena jednoho litru obou paliv lišila dokonce téměř o šest …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB