Za zábor veřejného prostranství platit pokaždé nemusíte

Poradna
Potřebujete si pro své aktivity zabrat kus náměstí a ulice a v duchu počítáte, kolik budete muset zaplatit za užívání veřejného prostranství? Možná saháte do peněženky předčasně, protože se platí jen za relativně úzký okruh činností vymezených zákonem a jen na místech, která jsou obecní vyhláškou striktně určena. A když se za vámi obecní úředník přižene s nataženou rukou, ani to ještě nemusí být definitivní, jak se nedávno ukázalo v případu projednávaném zástupcem ombudsmana.
Vjezd do garáže není veřejným prostranstvím, protože neslouží obecnému užívání. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ochránce lidských práv dal za pravdu vlastníkovi domu, který se bránil proti poplatku za užívání veřejného prostranství. Ten mu vyměřil obecní úřad, protože si vlastník na vjezd do garáže složil stavební materiál, čímž se dopustil záboru veřejného prostranství. Tímto prostranstvím je podle úředníků i soukromý pozemek, když je veřejně přístupný. Zástupce ombudsmana Stanislav Křeček však rozhodl, že mj. vjezd do garáže není veřejným prostranstvím, protože neslouží obecnému užívání a poplatek na něj nedopadá.

Zvláštní a obecné

Jak se tedy orientovat, kdy platit a kdy ne? Není to tak složité. Za zábor se platí jen v případě tzv. zvláštního užívání veřejného prostranství, což jsou činnosti vymezené v zákoně č. 556/1990 Sb. o místních poplatcích, v platném znění. V ostatních případech tzv. obecného užívání veřejného prostranství se žádné poplatky neplatí.

Podrobněji je úprava záborů, a především výše poplatků, upravena v obecních vyhláškách, takže je celkem běžné, že se podmínky v jednotlivých městech a obcích výrazně liší. A zákon č. 128/2000 Sb. o obcích definuje, co je to veřejné prostranství. Jsou to např. ulice, náměstí, chodníky a parky přístupné každému bez omezení a bez ohledu na vlastnická práva.

Může je tedy užívat v podstatě každý a bezplatně. Poplatky se platí až v případě užívání veřejného prostoru způsobem, který ostatní uživatele v jistém směru omezuje.

Od reklamy k cirkusu

A co je tedy konkrétně tzv. zvláštní užívání veřejného prostranství? Provádění výkopových prací, umístění dočasných staveb a zařízení sloužících pro poskytování prodeje i služeb a pro umístění stavebních nebo reklamních zařízení, zařízení cirkusů, lunaparků a jiných obdobných atrakcí, umístění skládek, vyhrazení trvalého parkovacího místa a užívání tohoto prostranství pro kulturní, sportovní a reklamní akce nebo potřeby tvorby filmových a televizních děl.

Z akcí pořádaných sice na veřejném prostranství a na místě určeném k zvláštnímu užívání, ale jejichž výtěžek je určen na charitativní a veřejně prospěšné účely, se žádné poplatky neplatí.

PSALI JSME:
V Praze se otevřela první Srdeční procházková trasa. Chce podpořit nejen pacienty se srdečním selháním

Až desetinásobné navýšení

O zábor veřejného prostranství se žádá na příslušném městském či obecním úřadě. Podle zákona o místních poplatcích může sazba za každý zabraný m² činit až 10 Kč za den, ale v případě komerčního využití (prodejní a komerční zařízení, pouť atd.) se tato částka může na základě obecní vyhlášky zvýšit až desetinásobně. Nebo může být stanovena paušálně na nějaké období, velikost plochy a podobně.

V obecní vyhlášce by však měly být uvedeny nejen podrobnosti týkající se vybírání poplatků, ale měla by zde být i přesně specifikována veřejná prostranství určená ke (zpoplatněnému) zvláštnímu užívání, aby nemohlo dojít k případné záměně s jinými veřejnými prostranstvími, jejichž užívání zpoplatněno není.

Pokud to chceme zobecnit, tak není možné si na každé ulici postavit stánek, a ne za každou komerční aktivitu (byť uvedenou v zákoně) na veřejném prostranství je nutné odvádět poplatek. Prověřit si tuto skutečnost tedy může organizátorům akcí ušetřit pěkné peníze.

PSALI JSME:
Když politici nemají morální právo

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

I psí přátelství něco stojí

Věrný přítel člověka na tři písmena? V křížovce pořád vyplňujte pes, i když média nám už týdny podsouvají, že správně to bude vir. Díky čtyřnohým miláčkům jsme už v začátku karantény mohli vyrazit na legální …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru