Za zboží či služby nezaplatil včas každý šestý Čech

Šestina plateb za nakoupené zboží či služby nedorazila letos k obchodníkům včas nebo vůbec. aktuálních výsledků celoevropského průzkumu platební morálky pro společnost EOS KSI navíc vyplývá, že více než dvě třetiny českých dlužníků neměly v době pořízení na danou věc peníze. Polovina je v platební neschopnosti nebo neplatí úmyslně.

K zadluženosti české spotřebitele nejčastěji vede krátkodobý nedostatek peněz (69 %). „Stále je mezi námi dost těch, kteří se cítí být po ekonomické stránce neohroženi, žijí přítomností a nemají potřebu vytvořit si rezervu. A to přesně do té doby, dokud nepřijde první větší rána a zásah do jejich rozpočtu. Tento typ dlužníků ale většinou dluh dříve či později uhradí,“ popisuje své zkušenosti Vladimír Vachel, jednatel inkasní společnosti EOS KSI. Opožděné platby chodí v Čechách v průměru 16 dní po splatnosti, tedy 40. den.

Polovina neplatičů (52 %) se potýká se složitou finanční situací. „Tito lidé mívají více pohledávek, ale své příjmy využívají nezřídka na jiné věci, než je vypořádání dluhů. Ověření solventnosti spotřebitele je tak v dnešní době pro každého obchodníka nezbytná prevence, stejně tak jako průběžná kontrola splácení, dodává Vachel.

Češi na třetím místě v úmyslném neplacení

Chování dlužníků se v různých zemích liší. V západní Evropě se kromě krátkodobého výpadku peněz na platby často i zapomíná (53 %). Nejvíce takových případů hlásí Velká Británie (61 %)Francie (60 %). Ve východní Evropě je naopak více případů, kdy lidé neplatí úmyslně (37 %). Česká republika je v tomto nechvalném řebříčku dokonce na třetím místě (42 %).

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.