Za zrušení superhrubé mzdy zaplatí Češi zdražením

Názor
Srpnové plnění státního rozpočtu je nejhorší v dějinách, když schodek představuje více než 230 miliard korun. Výše deficitu překonává dosavadní rekord z července letošního roku. Přesto lze předpokládat, že letošní celkový schodek bude nižší než plánovaných 500 miliard korun. Hlavně proto, že za necelé čtyři měsíce už se nejspíše „nestihne“ tak výrazně deficit prohloubit.
Za zrušení superhrubé mzdy zaplatí Češi zdražením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Schodek tudíž pravděpodobně skončí v pásmu od 400 do 450 miliard korun, může být však i ještě nižší. V příštím roce ovšem může činit až 300 miliard korun. Záleží ovšem také na tom, jak závažná bude druhá, případně dokonce třetí vlna koronavirové pandemie.

Vláda se kvůli mohutnícímu schodku začíná vážně zabývat tím, jak zalátá rekordní výpadek veřejné kasy. Za letošní a příští rok může výpadek státní kasy činit dohromady klidně 700 miliard korun i více. Podstatnou část této obrovské sumy musí vláda vzít řadovým občanům a firmám ve formě daní, protože sama žádné peníze nevydělává. Ve výsledku tak občanům zase vezme to, co jim v kapse hodlá nechat v důsledku zrušení superhrubé mzdy.

Ministerstvo financí nutně potřebuje zvýšit daně, případně časem zavést daně úplně nové – nebo alespoň začít zdaňovat to, co dosud zdaňováno nebylo.

PSALI JSME:
Snížení daně z příjmu má pozitivní i negativní dopady

Nejprve dojde na kuřáky. Buď jim výrazně zdraží řezaný a zahřívaný tabák, nebo se dočkají dalšího skokového zvýšení cen cigaret. Nesjpíše ale dojde k obojímu. Ministerstvo zde ještě může argumentovat bohulibým úmyslem a starostí o zdraví či sociální blaho tuzemské veřejnosti. Taková daň se nejsnáze prosazuje a hájí, a to i v těžkých ekonomických časech, které nyní zemi a její trh práce čekají.

Od příštího roku proto vláda zřejmě výrazněji zdaní zahřívaný tabák. Přitom už nyní počítá s tříletým zvyšováním spotřební daně z tabáku a cigaret. Daň poroste v letech 2021 až 2023 o zhruba pět procent ročně. Vyššího zdanění se dočká zřejmě také hazard.

Větší zdanění „neřestí“ ale rozhodně státní kasu nespasí. Tyto dodatečné daně přinesou kase řádově jednotky miliard korun ročně, zatímco jen výpadek ze zrušení superhrubé mzdy představuje minimálně zhruba 75 miliard korun.

PSALI JSME:
Vláda už začíná mluvit o zvyšování daní, zatím jen těch z „neřestí“

Lze tedy předpokládat, že v dalších letech dojde například k výraznému růstu majetkových daní, například daně z nemovitosti. Vláda bude zřejmě muset přistoupit k růstu spotřební daně alespoň některých pohonných hmot (motorové nafty), ale také k zavedení zcela nových daní, například ekologického rázu.

Pravděpodobné jsou tak úpravy sazeb v oblasti daně z přidané hodnoty, a to spíše ve směru celkového růstu zatížení touto daní. Smutní budou si také vinaři, neboť se vláda zřejmě nakonec uchýlí k zavedení spotřební daně z tichých vín, která doposud zdaňována nejsou.

Vyšší daň se zpravidla nakonec promítne do konečné ceny pro spotřebitele. Alespoň zčásti. Je tedy třeba počítat se zdražením tabáku, vína, nafty či třeba nemovitostí, aby se tak postupně splácel dluh za letošní vládní opatření.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Daň z nabytí zruší, ale lze čekat, že napálí daň z nemovitosti. A to pořádně

Zavřít reklamu ×
    • Od roku 2008 se zdrazuje a stejne superhruba mzda je porad,tak proc by se nezdrazovalo i po zruseni?????

  1. i po snizeni dani bude zamestnanec pord radne dojeny. Primym danim se vyhnout neda, tze za me palec hore a ryche bez pozmenovaku chvalit!

  2. Tady v ČR nemá smysl pracovat.Mzdy jsou nízké a všechno drahé.Např. v Norsku je výplata běžně 100 000 kč v přepočtu na naši měnu a všechno mají levnější.Např. elektřina je 5x levnější než tady.Kamarád pracuje v Norsku od roku 2000 a byl se tu po mnoha letech podívat a měl v úmyslu vrátit se do ČR.Jak zjistil ceny všeho vyšší než v Norsku a výplaty 5x nižší tak už o návratu neuvažuje.Odjel a už se sem nikdy nevrátí.Tento stát je ostudou celé Evropy,stačí jen projet dálnici D1 a v Praze uvidět mraky bezdomovců.

    • Asi jsi v norsku nikdy nebyl kfyz ani nevis ze potraviny jsou tam 3x drazsi a odvody take…elektrinu maji le nejdi proc asi?,ale to je jedine levnejsi..

  3. No, jen jsem si nevšiml, že by po zavedení superhrubé mzdy něco zlevnilo. Když tedy od nás stát něco navíc… Ale po její zrušení se zdražit musí!!!

  4. Když se podnikatelům rozdávaly biliardy, tak každý ekonom a politik jásavě kýval hlavou. Teď, když by se měly daně zaměstnancům snížit z 24 na 15 procent, tak kždý vyděšeně kvičí, kde stát na ty dary pro podnikatele vezme. Je to hnus, velebnosti.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.