Začátek roku ve znamení stagnace

Názor
Česká ekonomika na místo symbolického růstu v prvním čtvrtletí stagnovala. Zpřesnění údajů statistického úřadu (ČSÚ) je nicméně v podstatě jen kosmetické a rozhodně nepředstavuje žádné zásadní překvapení srovnatelné třeba s Německem, kde se přepisovala čísla daleko více.
Slabší byly v úvodu roku i investice, a to především v důsledku pokračujícího útlumu bytové i komerční výstavby. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomiku držela při zemi, už podle očekávání, především spotřeba domácností brzděná vysokou inflací. Propad kupní síly obyvatel se přímo propsal především v nižších reálných útratách za služby, zatímco zboží dlouhodobé a střednědobé spotřeby si domácnosti pořizovaly v úvodu roku o něco více než ve čtvrtém čtvrtletí a částečně tak realizovaly odloženou spotřebu.

Vzhledem k dřívějším propadům v jednotlivých segmentech však jde vlastně jen o velmi drobnou korekci. V každém případě, v úhrnu domácnosti reálně spotřebovávají o téměř desetinu méně než v období těsně před pandemií (přesněji o 9,2 %), a to už je docela jasným signálem uskromňování vyvolaném poklesem reálných příjmů i snahou o vyšší úspory.

Slabší byly v úvodu roku i investice, a to především v důsledku pokračujícího útlumu bytové i komerční výstavby. Přesto alespoň strojní investice byly i tentokrát v plusu, hned vedle nákupů dopravních prostředků, které v nedávné době klesaly kvůli jejich nedostatku na trhu.

PSALI JSME:
Český zahraniční obchod je na tom nejlépe za poslední dva roky

Za to že ekonomika neskončila opět v recesi, vděčí především zahraničnímu obchodu. Díky exportně orientovanému průmyslu – především automobilového a elektrotechnického – se podařilo zvyšovat vývoz, zatímco dovoz tlumila nízká domácí poptávka.

Podobná čísla o vývoji domácí ekonomiky v úvodu roku zatím nijak významně nemění výhled pro rok letošní. Hlavní krátkodobou překážkou dál ještě zůstává inflace, rizikem zase slabší růst německého hospodářství. Přesto by za celý letošní rok mohla česká ekonomika skončit v mírném plusu, který by ji mohl konečně už vrátit na úroveň před začátkem pandemie.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Spotřebu Čechů nadále drtí mimořádná inflace

Maloobchodní tržby se letos v říjnu opět meziročně propadaly, a to osmnáctý měsíc v řadě. Pokles však činí 1,4 procenta, takže je z oněch osmnácti měsíců nejslabší. Maloobchod tak v říjnu měl svůj nejlepší, resp. …

Česku hrozí citelné zdražení pohonných hmot

Česku hrozí nedostatek pohonných hmot, zejména pak na Moravě. Právě tam totiž hned každý druhý litr prodaných paliv pochází z bratislavské rafinérie společnosti Slovnaft, spadající pod křídla maďarského …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Levněji už bylo. Češi na horách s nižšími cenami nepočítají

Průzkum
Vydatným sněžením začala ve všech lyžařských střediscích hlavní zimní sezona. Češi, kteří se chystají vyrazit na hory, jsou smíření s tím, že ceny oproti loňsku rozhodně neklesnou. Redakci FAEI.cz to sdělila ERV Evropská pojišťovna, která si na toto téma nechala vypracovat průzkum u agentury NMS.