Začíná nový školní rok

V pondělí usednou žáci a studenti do školních lavic. Začíná nový školní rok. V tom minulém se týkal 906 188 žáků základních škol a 424 849 studentů středních škol.

Ve školním roce 2016/17 navštěvovali žáci 4 140 základních škol se 45 116 třídami. Počet žáků byl téměř o 3 % vyšší než v předchozím roce. Zatímco za posledních pět let došlo k nárůstu počtu žáků na prvním stupni o pětinu, na druhém stupni vzrostl jejich počet o 5 %.

Základního vzdělávání se však účastnilo celkem 947 497 žáků. Kromě základních škol plnilo 40 980 žáků povinnou školní docházku v nižších ročnících víceletých gymnázií a 329 žáků na konzervatořích.

Pokud jde o střední školy, počty studentů klesly během uplynulých deseti let o více než čtvrtinu. Je to dáno především populačním vývojem. Na středních školách působilo v minulém školním roce 38 070 pedagogů, z toho 60 % žen.

„Většina středoškolských studentů usilovala ve školním roce 2016/17 o získání maturitní zkoušky, pětina o výuční list. Tento poměr je v čase relativně stabilní. I když úbytek žáků na učilištích je rychlejší než v případě těch, kteří studují za účelem získání maturitního vysvědčení,“ říká Božena Půbalová z oddělení statistiky vzdělávání ČSÚ.

Se začátkem nového školního roku souvisí i zahájení zimního semestru na 68 českých vysokých školách. Vloni na nich studovalo více než 315 tisíc studentů. Většinou byli zapsáni ke studiu na některé z 26 veřejných vysokých škol. 10 % studentů absorbovaly soukromé a 1 % státní vysoké školy.

„Počet studentů vysokých škol rostl až do roku 2010, kdy činil téměř 400 tisíc. Od té doby studentů každoročně ubývá. Vloni jich bylo o pětinu méně. Analogicky s tím se od roku 2013 snižuje i počet absolventů, kterých bylo vloni více než 78 tisíc,“ upřesňuje Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ a bývalá rektorka Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Dlouhodobý pokles počtu studentů se nejvíce týká bakalářských studijních programů.

Více informací naleznete v právě vydané publikaci Školy a školská zařízení: https://www.czso.cz/csu/czso/skoly-a-skolska-zarizeni.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.