Začíná světová válka o vakcínu. Prvotní „výstřel“ má na svědomí Evropská unie

Názor
Evropská unie se dostává pod palbu kritiky pro své rozhodnutí omezit vývoz koronavirových vakcín mimo své území. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že takové projevy „vakcinačního nacionalismu“ mohou zpomalit postup vakcinace a tím pádem i podvázat globální ekonomické zotavení. 
Evropská unie nyní v očkování obyvatelstva proti covidu vykazuje zarážející neakceschopnost. A nejen v porovnání s Británií. Také ve srovnání s Izraelem, USA, Kanadou, a dokonce třeba i Spojenými arabskými emiráty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Brusel se pro omezení vývozu rozhodl na základě svého selhání s centralizovaným zajištěním dostatečného množství vakcíny. V uplynulých dnech se rozhořel jeho spor s britsko-švédskou farmaceutickou společností AstraZeneca.

Evropská unie smlouvu o dodávce vakcín této firmy podepsala se zhruba tříměsíčním zpožděním po Británii, a navíc ještě zřejmě ještě ve špatném znění (nebyl například závazně stanoven harmonogram dodávek, jak připomíná generální ředitel společnosti AstraZeneca – pozn. aut.).

Londýn tak slaví politický úspěch, neboť Británie má proočkován mnohonásobně vyšší podíl populace než Evropská unie. Přitom ještě před měsícem panovaly obavy, že pod náporem ukončení pobrexitového přechodného období, končícího k 31. prosinci 2020, se britská veřejná správa rozloží a bude krajně neakceschopná.

Přitom je to ve skutečnosti Evropská unie, která nyní vykazuje zarážející neakceschopnost. A nejen v porovnání s Británií. Také ve srovnání s Izraelem, USA, Kanadou, a dokonce třeba i Spojenými arabskými emiráty.

PSALI JSME:
Nejistý výhled pro rok 2021. Nastanou věci, na které jsme dosud nebyli zvyklí?

Celá situace ve své podstatě ilustruje, že soustátí typu EU naráží na své limity a že národní státy mohou být tváří v tvář nenadálým problémům daleko akceschopnější. Zdá se, že integrace EU, resp. centralizace zašla příliš daleko.

V čele národních států totiž stojí politici, kteří ve volbách skládají účty svému vlastnímu obyvatelstvu. Pokud nebudou úspěšní, nebudou zvolení. V Bruselu však rozhodují činovníci Evropské komise a další byrokrati, kteří přímo voličům účty neskládají.

Chybí jim tedy základní politické instinkty. Nejsou v každodenním kontaktu s voliči, s řadovým občanem, protože nemají žádnou motivaci v takovém kontaktu být. Netuší, co obyčejné lidi trápí a co si přejí. Je to fatální problém celé koncepce a architektury EU. Je to problém demokratického deficitu.

Vzestup nacionalistických nálad, často označovaných za populismus, je z velké části projevem frustrace obyčejných lidí, že ti, kdo o nich rozhodují, jsou až příliš „daleko“. V bruselské slonovinové věži.

PSALI JSME:
Babiš: My sami nevíme, jak vakcína bude fungovat

Brusel si až nyní, s velkým zpožděním, uvědomil, jaké fiasko mu u obyčejných lidí hrozí. Pozdní dodání vakcíny může znamenat tisíce a tisíce zbytečně zemřelých. Tento instinkt se u britských nebo izraelských politiků rozvinul mnohem dříve. A příslušní politici jej zjevně mnohem lépe než bruselští úředníci promítli do znění kontraktů na dodání vakcíny. Protože jsou to politici, ne úředníci.

Nyní se tedy Brusel snaží průšvih nepravit. Jenže tím popírá sám sebe. Rád se stylizuje do role ochránce globalizovaného volného trhu. Dlouhá léta oprávněně kritizoval obchodní politiku americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa pro její zavádění cel a celkovou ekonomickou konfrontaci. Brusel také nelibě nesl údajný britský nacionalismus, jenž měl stát v pozadí brexitu.

Jenže nyní je to právě Brusel, který se zákazem vývozu vakcín uchyluje ke specifické podobě nacionalismu a ochranářství. Činí tak v křeči ze svého vlastního selhání. Jeho krok však může vyvolat dominový efekt, kdy v rámci světové války o vakcínu vymizí mezinárodní obchod s ní. Každá země si bude střežit vakcínu, kterou si vyrobí. Na chudé státy se vůbec nedostane, neboť nemají výrobní kapacity.

Evropská unie tak dlouho odmítala nacionalismus, až mu nyní v nejhorším možném okamžiku, ve zvláště vypjaté situaci, kdy jde o život a o smrt, podléhá se vším všudy. Politické instinkty se dostávají i do bruselské slonovinové věže. V nebezpečně vyhrocené podobě.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Globální a tuzemská ekonomika: Nakonec může být letos i lépe

Zavřít reklamu ×
  1. Zažil jsem RVHP (radu vzajemne hospodařske pomoci)
    a byl to stený bordel jako tohle radoby demokraticke združeni .

    • Na to kolik má EU uředníku ,tak žádná sláva ,prutahy s migranty ,zaspalo se s objednáváním vakcín o měsíce ,místo toho se Brusel dohadoval s Británíí jak vystoupí z EU a ted dělaj dusno ,za ty prachy co berou mohli být pružnější.

    • Mě už za pravdu zablokovali účet na FB. Nechali manželčinu babičku vědomě na pokoji s pozitivní osobou a pak nemohli operovat, protože chytla covid taky. Šarlatáni ji mají na svědomí. Ségra, zdravotní sestra, vykládala o komedii testování. Je to všechno jen lež a každej kdo se proti covid mánii staví bude odstraněn.

  2. Tady se ukazuje,zas a znova k čemu EU je. Tak maximálně ke zvýhodnování menšin a migrantů,to EU jde dokonale. Samozřejmě uslyšíme z úst představitelků Bruselu a různých eurohujerů u nás,jak vše je v podstatě v pořádku a jak to dobře funguje,ale jsou to všechno jenom lži,jako ostatně většina toho čím nás oblbuje Bruselská ideologická agitka.

  3. Já dřív byl pro EU,ale ted vidím kdo to vede a jak to vede,tak jsem jednoznčně pro ukončení tohoto molochu. A čím dřív,tím líp. Než je nám sem nacpou ve velkým,tím myslím nelegální ekonomické migranty bez dokladů kteří přišli Evropu vyžrat,ale pro byrokraty v EU jsou to nadlidi.

  4. Já neustále dokola opakuji,že vedení v Bruselu je stále zdrogované a vede celou Evropu do záhuby. První EU zcela neřešila migrační krizi,potom začala upřednostňovat elektrické auta a nakonec totálně nezvládnutá distribuce vakcín.Je spodivem proč nejdou vakcíny přednostně do států kde Covid19 řádí nejvíc jako je třeba ČR?Německo je na tom mnohem lépe a vakcíny má!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru