Začíná vánoční nákupní horečka. Až pětina mužů nechává dárky na poslední chvíli

Více než čtvrtina Čechů začíná právě v těchto dnech nakupovat vánoční dárky. Jen asi třetina lidí přitom plánuje, že v obchodech utratí více než 10 tisíc korun. Ukázal to průzkum agentury IPSOS pro společnost ESSOX, tuzemského lídra na trhu spotřebitelského financování. Vyplynulo z něj také to, že až pětina mužů nechává pořizování balíčků pod vánoční stromeček až na poslední chvíli. U žen to je maximálně sedm procent.
Až pětina mužů nechává vánoční dárky na poslední chvíli. Foto: Pixabay

Pro tradiční i internetové obchody začíná nejvýnosnější období roku, kdy se jim tržby zvednou až o desítky procent. Právě teď totiž podle průzkumu, který si u agentury IPSOS nechala zpracovat společnost ESSOX, začíná většina Čechů s nákupem vánočních dárků.

Z dotazů mezi zákazníky vyplynulo, že 26 procent lidí začalo pořizovat dárky pro své nejbližší v polovině října a 45 procent v polovině listopadu nebo o prvním adventním víkendu. Celkem 17 procent údajně nakupuju průběžně po celý rok. Na poslední chvíli nechává dárky 12 procent dotázaných.

„Ženy jsou při nákupu dárku svědomitější, na poslední chvíli nechává nákup jen necelých 7 % z nich. U mužů je to skoro každý pátý dotázaný.“ říká Luděk Čermák, obchodní ředitel společnosti ESSOX, která patří mezi nejvýznamnější nebankovní poskytovatele finančních služeb v ČR.

PSALI JSME:
Čtvrtina českých mužů shání vánoční dárky na Štědrý den

Oblečení, mobily nebo skútry

Nejčastěji Češi pod stromečkem najdou sportovní vybavení, mobilní telefony, bílou elektroniku, hračky a také oblečení. Oblibu získávají rovněž dražší dárky, jakou jsou kupříkladu elektrokola nebo skútry.

Podle ekonomů se v letošní nákupní horečce nepochybně promítne příznivá situace na pracovním trhu, tedy rekordně vysoká zaměstnanost a růst reálných mezd, což jsou ideální předpoklady pro to, aby lidé utráceli. Ostatně například internetové obchody letos opět očekávají růst tržeb, k čemuž přispějí právě i předvánoční prodeje. Loni e-shopy poprvé překročily úroveň 100 miliard korun, když tržby dosáhly 115 miliard.

„Překonání této hranice považujeme za velice výrazný milník ve vývoji internetového obchodování,“ uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Podle expertních odhadů by letošní tržby internetových obchodů mohly znovu výrazně poskočit až k hranici 140 miliard korun.

PSALI JSME:
Děti na dluh. Češi si berou půjčky, aby svým potomkům splnili jejich přání

Dárky na dluh

Nemalá skupina Čechů si každoročně na dárky pro své blízké půjčuje peníze. Dokládají to rovněž interní statistiky společnosti ESSOX ukazují, že v předvánočním čase roste počet nově uzavřených smluv oproti jiným měsícům až o 16 procent. Podle Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů počet žádostí o nebankovní financování je v období Vánoc v průměru dvakrát až třikrát vyšší než v průběhu roku.

Zajímavá je disproporce mezi tím, jak rostou úvěrovým společnostem před koncem roku počty uzavřených smluv, a tím, jak odpovídali lidé v průzkumu agentury IPSOS o vánočním nakupování. Přijetí půjčky na dárky totiž připouští méně než desetina dotázaných. Nejčastěji si půjčují mladí muži, kteří bydlí ve středně velkých a velkých městech.

„Pokud se lidé rozhodnou pro nákup na splátky, pravděpodobně ho využijí na nákup mobilních telefonů s hodnotou lehce nad 10 tisíc korun. Odpovídá to loňskému roku, kdy jsme v předvánočním období financovali telefony v hodnotě 26 milionů korun,“ uzavřel Čermák.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Rozpačitý návrat k normálu

Od včerejšího rána rockové rádio optimisticky hlásilo, že „tento den se zapíše do historie, jako první den, kdy jsme mohli sundat roušky“. Přesněji řečeno na ulici, v hromadné dopravě zatím ne, ale na ulici už ano. …

Ani nejsmutnějším věcem se nevyhneme

Snažíme si to nepřipouštět, ale přesto to na většinu z nás nevyhnutelně čeká. Být u smrti milované osoby a v rozrušení se umět postarat o nezbytné poslední záležitosti, na to člověk snad ani nemůže být dostatečně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru