Začíná vánoční nákupní horečka. Až pětina mužů nechává dárky na poslední chvíli

Více než čtvrtina Čechů začíná právě v těchto dnech nakupovat vánoční dárky. Jen asi třetina lidí přitom plánuje, že v obchodech utratí více než 10 tisíc korun. Ukázal to průzkum agentury IPSOS pro společnost ESSOX, tuzemského lídra na trhu spotřebitelského financování. Vyplynulo z něj také to, že až pětina mužů nechává pořizování balíčků pod vánoční stromeček až na poslední chvíli. U žen to je maximálně sedm procent.
Až pětina mužů nechává vánoční dárky na poslední chvíli. Foto: Pixabay

Pro tradiční i internetové obchody začíná nejvýnosnější období roku, kdy se jim tržby zvednou až o desítky procent. Právě teď totiž podle průzkumu, který si u agentury IPSOS nechala zpracovat společnost ESSOX, začíná většina Čechů s nákupem vánočních dárků.

Z dotazů mezi zákazníky vyplynulo, že 26 procent lidí začalo pořizovat dárky pro své nejbližší v polovině října a 45 procent v polovině listopadu nebo o prvním adventním víkendu. Celkem 17 procent údajně nakupuju průběžně po celý rok. Na poslední chvíli nechává dárky 12 procent dotázaných.

„Ženy jsou při nákupu dárku svědomitější, na poslední chvíli nechává nákup jen necelých 7 % z nich. U mužů je to skoro každý pátý dotázaný.“ říká Luděk Čermák, obchodní ředitel společnosti ESSOX, která patří mezi nejvýznamnější nebankovní poskytovatele finančních služeb v ČR.

PSALI JSME:
Čtvrtina českých mužů shání vánoční dárky na Štědrý den

Oblečení, mobily nebo skútry

Nejčastěji Češi pod stromečkem najdou sportovní vybavení, mobilní telefony, bílou elektroniku, hračky a také oblečení. Oblibu získávají rovněž dražší dárky, jakou jsou kupříkladu elektrokola nebo skútry.

Podle ekonomů se v letošní nákupní horečce nepochybně promítne příznivá situace na pracovním trhu, tedy rekordně vysoká zaměstnanost a růst reálných mezd, což jsou ideální předpoklady pro to, aby lidé utráceli. Ostatně například internetové obchody letos opět očekávají růst tržeb, k čemuž přispějí právě i předvánoční prodeje. Loni e-shopy poprvé překročily úroveň 100 miliard korun, když tržby dosáhly 115 miliard.

„Překonání této hranice považujeme za velice výrazný milník ve vývoji internetového obchodování,“ uvedl výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška. Podle expertních odhadů by letošní tržby internetových obchodů mohly znovu výrazně poskočit až k hranici 140 miliard korun.

PSALI JSME:
Děti na dluh. Češi si berou půjčky, aby svým potomkům splnili jejich přání

Dárky na dluh

Nemalá skupina Čechů si každoročně na dárky pro své blízké půjčuje peníze. Dokládají to rovněž interní statistiky společnosti ESSOX ukazují, že v předvánočním čase roste počet nově uzavřených smluv oproti jiným měsícům až o 16 procent. Podle Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů počet žádostí o nebankovní financování je v období Vánoc v průměru dvakrát až třikrát vyšší než v průběhu roku.

Zajímavá je disproporce mezi tím, jak rostou úvěrovým společnostem před koncem roku počty uzavřených smluv, a tím, jak odpovídali lidé v průzkumu agentury IPSOS o vánočním nakupování. Přijetí půjčky na dárky totiž připouští méně než desetina dotázaných. Nejčastěji si půjčují mladí muži, kteří bydlí ve středně velkých a velkých městech.

„Pokud se lidé rozhodnou pro nákup na splátky, pravděpodobně ho využijí na nákup mobilních telefonů s hodnotou lehce nad 10 tisíc korun. Odpovídá to loňskému roku, kdy jsme v předvánočním období financovali telefony v hodnotě 26 milionů korun,“ uzavřel Čermák.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Lidé a společnost

Vědci: Přehrady sucho nezastaví, vyschly

Česko mají v budoucnu před extrémním suchem podle vládních plánů ochránit také nové přehradní nádrže a rybníky. Vyjde to na miliardy korun. Minimálně část vědců ovšem upozorňuje, že letošní vedra ukázala, že tento …

Dva ze tří Čechů už něchtějí střídání času

Změna času není v očích veřejnosti vnímána zrovna pozitivně. Co ale lidem na střídání času vadí nejvíc? Hlavními argumenty pro jeho zrušení jsou například neustálé přeřizování hodin či vyhnutí se změně biorytmu a s …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru