Začnou Češi více utrácet? Důvěra v ekonomiku se zvyšuje

Optimističtější podnikatelé, optimističtější spotřebitelé. Důvěra v českou ekonomiku v listopadu stoupla meziměsíčně i meziročně. Podle vyjádření vybraných ekonomů pro Finanční a ekonomické informace (faei.cz) by to mohlo znamenat i to, že Češi začnou více utrácet. Právě zvýšená spotřeba se tak může stát opět motorem tuzemské ekonomiky.
Mezi Čechy se znovu probouzí ochota více utrácet. Ilustrační foto: Pixabay.com
Mezi Čechy se znovu probouzí ochota více utrácet. Ilustrační foto: Pixabay.com

Důvěra v českou ekonomiku v listopadu podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla oproti říjnu o 1,2 bodu na 98 bodů. Vyšší je i v meziročním srovnání, před rokem dosáhla hodnoty 93,4 bodu. Ekonomové oceňují, že důvěru roste jak mezi podnikateli, tak zákazníky.

„Důvěra spotřebitelů rostla již třetí měsíc v řadě,“ sdělil faei.cz Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic. Připomněl, že se například ani nezměnil počet lidí, kteří očekávají pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku.

„Celkově lze tedy říci, že mezi spotřebiteli panuje relativně dobrá nálada a mírný optimismus do budoucna, což je důležité i s ohledem na očekávaný vývoj spotřebitelské poptávky jako jednoho z klíčových faktorů růstu tuzemské ekonomiky,“ poznamenal Kymlička.

Dodal, že ve vybraných odvětvích služeb se dostala nad svůj dlouhodobý průměr i důvěra podnikatelů. Ta ve vybraných odvětvích služeb vzrostla o 5,9 bodu, v obchodě došlo k růstu o 4,6 bodu, ekonomický sentiment se zlepšil rovněž ve stavebnictví, kde vzrostl o 4,2 bodu.

„Z dlouhodobého hlediska však významnější růst indikátoru důvěry podnikatelů neočekávám. Vývoj německé ekonomiky, na které je česká závislá, tomu nenasvědčuje,“ upozornil Petr Kymlička.

Češi začínají více utrácet

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank, vyrovnala důvěra v českou ekonomiku svůj vůbec nejlepší výsledek za celou dobu od poloviny roku 2022. V té době začali Češi plně pociťovat nepříznivé dopady války na Ukrajině, zejména pak dramaticky stoupající ceny energií a mimořádně vysokou obecnou inflaci.

„Spotřebitelský sentiment se zlepšuje, protože díky loňskému odeznění vysoké inflace a přetrvávající nízké míře nezaměstnanosti pokračuje obnovený růst reálných mezd. Kupní síla spotřebitelů tedy narůstá a ti se proto postupně osmělují k vyšší spotřebě,“ uvedl Kovanda pro faei.cz.

Náladu jim podle něj zlepšuje i to, že mnozí z nich mají nastřádány poměrně vysoké úspory, neboť míra úspor v tuzemské ekonomice je nadále výrazně vyšší než v letech před válkou na Ukrajině a před covidem.

„Vyšší ochota Čechů utrácet se pak příznivě projevuje i v podnikatelské sféře služeb a obchodu. Podnikatelé ve stavebnictví mají nejlepší náladu rovněž od poloviny roku 2022, a to díky poklesu inflace i úrokových sazeb a oživení poptávky nejen po rezidenčních nemovitostech a také díky stabilizaci cen stavebních materiálů,“ poznamenal Kovanda.

„Nemocným mužem“ tuzemské ekonomiky tak z hlediska sentimentu zůstává podle něj průmysl, který se nadále potýká s dopady problémů německého průmyslu, jenž může dále zhoršit zavádění vysokých cel nově zvolenou Trumpovou administrativou v USA.

„Česko společně s Irskem představuje zemi, jejíž ekonomika je v celé EU vůbec nejvíce ohrožena možnými Trumpovými cly, jak plyne z nedávné studie Konfederace dánského průmyslu.

Cla by neblaze dolehla zejména právě na průmysl, a to skrze slabší zahraniční poptávku po tuzemské průmyslové produkci i kvůli zhoršeným vývozním možnostem tuzemských průmyslových exportérů,“ varoval Kovanda.

Hrozba jménem Trump

O novém americkém prezidentovi se ve svém komentáři pro faei.cz zmiňuje rovněž ekonomka Jana Steckerová z Komerční banky. Upozornila, že i přes nárůst důvěry v tuzemskou ekonomiku zůstávají spotřebitelé, ale i podnikatelé opatrní.

„Důvěra v českou ekonomiku se pomalu zlepšuje. To by mělo přispívat k větší ochotě domácností utrácet své nadbytečné úspory, které od dob před pandemií dosahují již šestnáct procent hrubého domácího produktu (HDP),“ uvedla Steckerová.

„Zároveň ale v nadcházejících měsících může důvěra spotřebitelů i podnikatelů utrpět v důsledku nástupu Donalda Trumpa do své funkce a s tím spojeným zintenzivněním diskusím o zavádění cel a geopolitických změnách. Nepříznivý vliv může mít i vývoj v zahraniční, když z Německa i eurozóny přicházejí spíše slabá data,“ konstatovala ekonomka.

Dominik Rusinko, analytik ČSOB, také upozornil na slabou zahraniční poptávku, což zhoršilo náladu v tuzemském průmyslu. Připomněl, že Česko je v tomto ohledu ve vleku „malátného výkonu“ německé ekonomiky. „Vážným rizikem jsou ale i zamýšlené kroky Donalda Trumpa,“ řekl faei.cz Rusinko.

Stále opatrný je podle něho rovněž český spotřebitel, byť utrácí v poslední době více. Obavu u něho vyvolává především další zvyšování cen. „Podle našich odhadů vystoupá meziroční inflace v prosinci nad tři procenta, což tyto obavy dále prohloubí a pro ČNB tak může být argumentem, proč si v prosinci vybrat dočasnou pauzu v cyklu snižování úrokových sazeb,“ uvedl analytik.

Podle Jaromíra Jáče, hlavního ekonoma Generali Investments CEE, listopadový průzkum jednoznačně hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice. „Důvěra se zhoršila pouze v průmyslu, což ale v kontextu celoevropského vývoje není překvapivé,“ uvedl Jáč pro faei.cz.

Dodal, že smíšený je vývoj cenových očekávání: „V mírné většině zkoumaných sektorů cenová očekávání sice klesla, průmysl a spotřebitelé však hlásí výrazný nárůst cenových očekávání,“ řekl Jáč.

„Z pohledu České národní banky dává listopadový průzkum důvěry v české ekonomice smíšené zprávy, a to kvůli nevyrovnané situaci na straně cenových očekávání v jednotlivých sektorech české ekonomiky včetně spotřebitelů, jakkoliv se ve většině sektoru v listopadu cenová očekávání zmírnila,“ dodal Jaromír Jáč.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB