Zadlužení veřejného sektoru dosáhlo úrovně 44 procent HDP

Názor
Česká republika řeší dokonalou bouři. Po pandemii koronaviru přišla válka na Ukrajině kombinovaná s vysokou inflací a energetickou krizí. V důsledku těchto událostí výrazně narůstá naše zadlužení.
Celkové výdaje vládních institucí svižně narůstají. Z meziročního pohledu se zvýšily o 5,2 %, přičemž nejvíce se zvyšovaly sociální dávky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hospodaření sektoru vládních institucí ve druhém čtvrtletí 2022 skončilo v mírném přebytku 0,5 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 40,8 miliardy korun. S přebytkem hospodařily místní vládní instituce, naopak ústřední vládní instituce hospodařily se schodkem 69,8 miliardy korun.

Míra zadlužení veřejného sektoru ve druhém čtvrtletí 2022 meziročně vzrostla o 1,4 procentního bodu na 44 procent hrubého domácího produktu (HDP). Absolutní výše dluhu vládních institucí meziročně vzrostla o 310,2 miliardy na 2 827,7 miliardy korun. Nárůst dluhu byl výrazně vyšší, než výsledek hospodaření, protože vládní instituce si půjčily o 143,1 miliardy korun více, než byla jejich potřeba financování.

Celkové výdaje vládních institucí svižně narůstají. Z meziročního pohledu se zvýšily o 5,2 procenta, přičemž nejvíce se zvyšovaly sociální dávky a ostatní běžné transfery. Naopak pokles výdajů byl zaznamenán u dotací. Situaci zlepšuje prudký nárůst celkových příjmů vládních institucí, které se meziročně navýšily o 11,6 procenta, což byl hlavně důsledek vyššího výběru daní.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zadlužení Česka roste na 42 % HDP

Zavřít reklamu ×
  1. S válkou na Ukrajině nemáme nic společného, nejsme ve válce, takže kdyby vláda nebyla lokajská k Bruselu a USA, starala se jen o zájmy vlastní země a národa a neposlouchala nesmyslné příkazy z Pentagonu a Bruselu se sankcemi proti Rusku, tak nemáme žádné problémy, jako je nemají Maďaři. Jejich vláda si zachovala zdravý rozum.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB