Zahraniční dluh ČR mírně klesl

Názor
Podle statistik České národní banky (ČNB) zveřejněných v úterý, hrubý zahraniční dluh České republiky se ve druhém čtvrtletí snížil o 64 miliard korun na 4,6 bilionu korun. Meziročně je ovšem vyšší o téměř 337 miliard.
Podle statistik ČNB se hrubý zahraniční dluh ČR ve druhém čtvrtletí snížil o 64 miliard korun na 4,6 bilionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hrubý zahraniční dluh – tedy závazky státu, bank a firem – v souhrnu odpovídají zhruba 71 procentům hrubého domácího produktu (HDP). Přitom ještě v roce 2017 to bylo dokonce 90 procent HDP.

Největší měrou se na něm podílejí firmy, které si půjčují peníze na finančních trzích v zahraničí, nebo se financující se prostřednictvím svých mateřských společností. Tyto půjčky jsou s ohledem na výši korunových sazeb pro firmy v posledním roce výrazně zajímavější, a proto se i zvyšují.

Druhým největším dlužníkem vůči zahraničí jsou banky. Nikoliv proto, že by v takové míře potřebovaly financování v eurech či dolarech, ale proto, že si do nich umísťují své vklady nerezidenti motivovaní výší tuzemských úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Zahraniční dluh ČR v loňském roce vzrostl na téměř 4,5 bilionu korun

Pozice zahraničních investorů narostla zejména v době konce kurzového režimu, kdy investoři očekávali zhodnocení svých peněz s posilováním koruny. Nyní je pro ně koruna opět atraktivní z pohledu úrokových sazeb, které jsou výrazně vyšší než v eurozóně. Část investorů nicméně začala na jaře odcházet, když se snížily očekávání ohledně dalšího růstu úrokových sazeb.

Pokles aktuálně zaznamenala i zadluženost vlády vůči zahraničí, a to mj. v důsledku jarního splacení eurobondů. Na druhou stranu je ovšem vidět, že zahraniční investoři mají dál zájem o kratší korunové státní dluhopisy, a tak jejich pozice na trhu letos opět mírně narůstá.

Úroveň zahraničního dluhu odpovídá možnostem české ekonomiky. Z významné části je dána atraktivními korunovými sazbami nebo dluhopisovými výnosy, a nikoliv primární potřebou ekonomiky se financovat v zahraničí. Výše krátkodobého dluhu navíc stále zůstává pod úrovní devizových rezerv.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ratingová agentura Standard & Poor's potvrzuje Česku rating

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Sazby hypoték v říjnu opět nepatrně klesly

Průměrná nabídková sazba hypoték v říjnu podruhé v řadě nepatrně klesla. Průměrná nabídková sazba hypoték za poslední měsíc (září) klesla o tři bazické body a k 3. říjnu činila 6,20 procenta ročně. Vyplývá to …

Daň z mimořádných zisků je ekonomický nesmysl

Vláda sice teprve projedná detaily, jedno je ale jisté: Financovat zastropování cen energií má pomoci daň z mimořádných zisků uvalená především na výrobce energie. Podle prvních náznaků se má pohybovat mezi 40-60 …

Euro těsně pod paritou

Evropské akciové trhy byly v úterý výrazně v zeleném, což zvedlo náladu i společné evropské měně. Ta se dostala těsně pod paritu na úroveň 0,99 USD/EUR. Ve srovnání s předchozím dnem byla o 1,25 procenta silnější.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.