Zahraniční dluh ČR odpovídá dvěma třetinám HDP

Názor
Hrubý zahraniční dluh ČR – tedy vlády, firem a bank – dosáhl na konci roku 2022 úrovně necelých 185 miliard eura a byl tak o tři miliardy eur vyšší než v předcházejícím roce. V poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) se ovšem díky vysoké inflaci zadlužení ČR mírně snížilo, a sice na 66 procent. Výše dluhu není nijak překvapivá, dramatická a s ohledem na strukturu vlastně ani nebezpečná. Krátkodobý dluh je třeba stále nižší než devizové rezervy České národní banky.
Dluh nyní tvoří a ovlivňují především zahraniční úvěry firem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ačkoliv na výši dluhu se toho až tolik nemění, změnou prochází jeho struktura. Zatímco v době okolo konce kurzového závazku zadlužení rychle narůstalo s tím, jak zahraniční investoři navyšovali svoje vklady v tuzemských bankách a nakupovali s vidinou zhodnocení státní dluhopisy, nyní dluh tvoří a ovlivňují především zahraniční úvěry firem.

A je to s ohledem na vývoj tuzemských úrokových sazeb vlastně i logické. Ostatně i bankovní statistiky už více než rok potvrzují preferenci cizoměnových úvěrů před těmi korunovými. A netýká se pouze realitního businessu, ale už i průmyslových firem. Rozdíl úrokových korunových a eurových úroků je proto hlavním důvodem, proč roste i zadlužení tuzemských firem vůči zahraničí.

PSALI JSME:
Zahraniční dluh ČR mírně klesl

Zajímavý trend je možné vysledovat i u zahraničního zadlužení vlády, která vzniká především tak, že si nerezident koupí český státní dluhopis. Je zde vidět, jak se investoři snaží využívat rozdílu ve výnosech bondů a přeskupují svá portfolia směrem ke kratším splatnostem, které nesou díky invertované křivce více než ty dlouhé.

Zahraniční dluh ČR reflektuje především rozdílnou úrokovou politiku uplatňovanou v ČR a v eurozóně. Tím, že se v ČR začaly dříve a razantněji zvyšovat úrokové sazby, zvýšil se i zájem o levnější zahraniční financování. Dřívější pozice spíše spekulativního charakteru naproti tomu v posledních letech klesají.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko jako jediná země EU prohlubuje své zadlužení

Zavřít reklamu ×
  1. Zajímalo by mě jak porovnat státní dluh v roce 2008 a dluh roku 2022. Tedy jeho hodnotu. Když vezmeme v úvahu inflaci tak koruna tedy její hodnota klesla za ty roky zhruba na 42 % hodnoty roku 2008. Předpokládám, že dnešní dluh překračující 2000 mldr Kč je v porovnání s rokem 2008 ve výši hodnoty koruny zhruba 900 mldr Kč.. Takže číselně jsme si pohoršili, ale v hodnotě jsme si polepšili. Předpokládám, že uvažuji správně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB