Zahraniční obchod byl v únoru slabší

Názor
Bilance zahraničního obchodu dosáhla v únoru přebytku 22,5 miliardy korun. Meziroční zlepšování přebytku se tak dále snížilo na 2,2 miliardy. Pro srovnání v prosinci činilo meziroční zlepšení 8,4 miliardy korun a v prosinci dokonce 24,1 mld. Kč. Podobně jako v případě průmyslu i bilance zahraničního obchodu zaostala za odhady, které počítaly s přebytkem kolem 26 miliard korun.
Záporné saldo bylo v únoru nižší také u bilance s oděvy, kde se projevuje uzavření českého maloobchodu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zatímco dovoz meziměsíčně vzrostl o 0,4 procenta, vývoz klesl o 0,8 procenta. Celkový únorový vývoz ve srovnání s loňským rokem vzrostl o 3,8 procenta, dovoz pak o 3,3 procenta.

Saldo zahraničního obchodu příznivě ovlivnil především nižší deficit bilance s ropnými produkty o 1,1 miliardy korun a ropou a zemním plynem o jednu miliardu.

Záporné saldo bylo nižší i u bilance s oděvy, kde se projevuje uzavření českého maloobchodu. Ve srovnání s loňským rokem se zhoršila bilance se stroji a dopravními prostředky, a to o dvě miliardy korun, což koresponduje s nižší výrobou.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR slábne

V nejbližších měsících bude vývoz slabší z důvodu nižší očekávané průmyslové výroby. Vyšší ceny ropy budou eliminovat zlepšování bilance komodit. V meziročním srovnání ovšem v bilanci dojde podobně jako v průmyslu k výraznému zlepšení z důvodu extrémně nízké základny z doby po vypuknutí pandemie.

V loňském roce dosáhl zahraniční obchod České republiky rekordního přebytku 190 miliard korun. Pro letošek počítáme s výraznějším oživením ekonomiky ve druhé polovině roku, což se postupně odrazí i ve zrychleném růstu dovozu. To by mělo vést ke snížení přebytku zahraničního obchodu pod 160 miliard Kč.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko má za rok 2020 rekordní přebytek zahraničního obchodu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru