Zahraniční obchod i v závěru roku potěšil

Názor
Od otevření hranic po loňské jarní vlně koronavirové pandemie se českému zahraničnímu obchodu dařilo a nic na tom nezměnil ani prosinec, který z titulu sezónnosti patří ke spíše slabším měsícům. Přebytek zahraničního obchodu tentokráte dosáhl 17,7 miliardy korun a více než dvojnásobně překonal tržní očekávání. Oproti prosinci 2019 byl výsledek lepší o 25,9 mld. Kč.
Za celý rok 2020 vykázal tuzemský zahraniční obchod přebytek ve výši 190 miliard korun a byl tak nejvyšší v historii. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní vývoj je patrný v rámci celé struktury. Prim ale hrála bilance s motorovými vozidly, kde se aktivní saldo meziročně zvýšilo o 14,7 mld. Kč. Hlavní zásluhu na tom má především jejich vývoz, což koresponduje s rostoucí produkcí v tomto sektoru.

Díky nižším cenám ropy i fyzicky menším dovozům se snížilo pasivní saldo bilance s ropou a zemním plynem. Dařilo se i obchodu s elektronickými a kožedělnými produkty. Horší byla naopak bilance s kovodělnými výrobky a elektrickými zařízeními.

Hlavním tahounem českého exportu je tradičně Německo, kde se meziročně aktivní saldo zvedlo o 12,9 mld. Kč. Se zeměmi EU jako celkem pak meziroční zlepšení činilo 30 mld. Kč. Celkově byly vývozy v prosinci 2020 proti prosinci 2019 vyšší o vysokých 18 procent, dovozy pak o 7,44 procenta. Na nižším tempu dovozu se stále projevuje nižší investiční aktivita, investiční celky jsou totiž dovozně náročné.

PSALI JSME:
Vývoz motorových vozidel pomáhá zahraničnímu obchodu

Za celý rok 2020 vykázal tuzemský zahraniční obchod přebytek ve výši 190 miliard korun a byl tak nejvyšší v historii. Kvůli pandemii koronaviru dynamika v zahraničním obchodě ale vloni klesla. Vývozy byly celkově nižší o 4,5 procenta, dovozy klesly o 5,9 procenta.

Letos bude čistý export na rozdíl od loňska přispívat pozitivně tuzemskému hospodářskému růstu. Pokud se podaří dostat pandemii pod kontrolu a druhá polovina roku bude již bez restriktivních opatření, na dynamice vývozů i dovozů by se to mělo výrazně projevit, když předpokládáme dvouciferná růstová tempa.

Díky oživení investic a s tím souvisejících dovozů ale bude letošní přebytek celkového zahraničního obchodu ve srovnání s tím loňským nižší. Letošní aktivum předpokládáme ve výši 153 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl expanduje zejména díky automobilům

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud motorová vozidla tak pomáhají ekonomice tak je s podivem že brzo bude zákaz výroby spalovacích motorů a bude jen možné vyrábět nesmyslné elektrické auto,které si téměř nikdo nekoupí. Leda tak Michal z těchto diskuzé,který pronajímá „prý“ celý bytový dům v Praze….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru