Zahraniční obchod již třetí měsíc v přebytku

Názor
Výsledek březnového zahraničního obchodu pozitivně ovlivnil především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly, a to o 18,9 miliardy korun. Jejich vývoz byl meziročně vyšší o 31,4 miliardy korun.
Výsledek březnového zahraničního obchodu pozitivně ovlivnil především meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To není překvapivé vzhledem k datům, která o výrobě automobilů za březen poskytlo Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP). Podle něho byla produkce aut v březnu nejvyšší od konce roku 2019.

Zahraničnímu obchodu prospěly i nižší ceny ropy a zemního plynu, které vedly ke snížení deficitu v této kategorii o 10,8 miliardy korun. Hodnota dovozu ropy a zemního plynu byla nižší o 44 procenta. Zároveň vzrostlo i saldo se stroji a zařízeními (o 3,3 mld. Kč). Klesal naopak přebytek ochodu s elektřinou (o 6,3 mld. Kč).

PSALI JSME:
Auta pomohla českému zahraničnímu obchodu k solidnímu přebytku

Vývoz meziročně v březnu vzrostl o 7,7 procenta, dovoz o 0,4 procenta. Po sezónním očištění se vývoz meziměsíčně snížil o 0,3 procenta a dovoz o 0,6 procenta.

Za celý letošní rok zahraniční obchod podle naší nové prognózy dosáhne schodku 26 miliard korun. Loni byl deficit násobně hlubší, když činil miliard korun. V příštím roce by se již díky znovunastartované průmyslové výrobě měl vrátit k přebytkům (74 mld. Kč).

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.