Pozitivní vliv na celkovou bilanci měl zejména obchod s elektrickými zařízeními, který byl v meziročním srovnání vyšší o 5,3 miliardy korun. Obchodní přebytek se navýšil také v oblasti strojů a zařízení (+2,4 mld. Kč) a motorových vozidel (+1,7 mld. Kč).
Na horší výkonnosti automobilového průmyslu se podepsaly celozávodní dovolené, které se konají běžně v červenci či srpnu, díky čemuž je omezená vývozní kapacita motorových vozidel včetně jejich součástek. Nicméně mírné zpomalování v klíčovém sektoru české ekonomiky jsme pozorovali i před zveřejněním tohoto údaje, který je z výše zmíněného důvodu mírně zkreslený.
Otázka výkonu v dalších měsících je zatížena vysokou mírou nejistoty, jelikož zahraniční poptávka z důležitých proexportních trhů je stále utlumená, a přestože se očekává oživení v Evropě, vidíme, že ekonomický výkon v eurozóně a zejména v Německu kulhá na obě nohy.
Nepříznivě ovlivnil zahraniční obchod výraznější deficit obchodu se základními kovy (-3,7 mld. Kč), počítači, elektronickými a optickými přístroji (-2,1 mld. Kč) a rafinovanými ropnými produkty (-1,9 mld. Kč).
Letošní červenec měl o tři pracovní dny více než loňský sedmý měsíc roku, a proto vývoz i dovoz v meziročním srovnání dosáhly dvouciferného růstu. Konkrétně export vzrostl o 12,2 procenta na 355,8 miliardy korun a dovoz o 11,3 % na 359,9 miliardy korun.
Meziměsíčně po sezónním očištění se ovšem vývoz snížil o rovná čtyři procenta, zatímco pokles dovozu byl o poznání mírnější, o 1,2 procenta. Přebytek obchodní bilance se státy EU se meziročně zvýšil o 5,8 miliardy korun a schodek obchodu se státy mimo EU narostl o další 3,4 miliardy korun.
Letošní červenec byl prvním měsícem v tomto roce, kdy výše dovozu zboží převážila tuzemský vývoz do zahraničí. Nicméně za dosavadních sedm měsíců je stále obchodní bilance ve výrazném přebytku (+155,2 mld. Kč), který je dvakrát vyšší než v minulém roce.
Navzdory tomu je zahraniční poptávka stále na nižších úrovních, což ohrožuje růst české, velmi proexportně orientované ekonomiky. S obavami sledujeme především vývoj v Německu, ze kterého v poslední době příliš dobrých zpráv nepřichází.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)