Zahraniční obchod v hlubokém deficitu

Názor
Zahraniční obchod skončil v srpnu v hlubokém deficitu 28,1 miliardy korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představovalo zhoršení o 35,6 mld. Kč. Výsledek tak výrazně předčil náš odhad na úrovni 11,7 miliardy korun. Podepsal se na něm především obchod s automobily a vývoj na světových komoditních trzích.
Na srpnovém výsledku zahraničního obchodu se podepsal především obchod s automobily a vývoj na světových komoditních trzích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Není překvapivé, že meziměsíční srpnový pokles výroby automobilů o více než 60 procent (meziroční propad o 57 %, pozn. aut.) se propsal do poklesu přebytku obchodu s motorovými vozidly. Ten se meziročně snížil o 10,4 miliardy korun. Prohloubil se i deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 8,9 mld. Kč) a se základními kovy (o 6,7 mld. Kč).

Zhoršila se ale i bilance s elektronickými a optickými přístroji a zařízeními (o 3,8 mld. Kč) a chemickými látkami a přípravky (o 2,6 mld. Kč). Vývoj se odrazil v meziměsíčním snížení celkového vývozu o 5,7 procenta a dovozu o 1,5 procenta. Za prvních osm měsíců letošního roku dosáhl přebytek obchodní bilance 44,8 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 22,1 mld. Kč.

Vzhledem k tomu, že vývoj cen na komoditních trzích bude zřejmě i nadále vytvářet tlak na prohlubování deficitu obchodní bilance, stejně tak i problémy se subdodávkami v automobilovém průmyslu, koncentrují se rizika ve směru horšího celoročního výsledku zahraničního obchodu, než jsme původně předpokládali. Náš odhad doposud počítal s podobným výsledkem jako v loňském roce, tedy 180 miliard korun.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomiku táhne spotřeba domácností a investice, brzdou je export

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.