Zahraniční obchod v květnu zklamal

Názor
Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením přebytku z dubnových 19,3 mld. Kč na 25,3 miliardy. I nejpesimističtější odhad činil dvacet miliard.
Za prvních pět měsíců letošního roku se přebytek mezi vývozy a dovozy zvýšil o výrazných 79,9 miliardy korun na 92,3 mld. Kč. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oproti očekávání slabší zahraniční obchod koresponduje s poklesem průmyslové výroby, která je navázána jak na import, tak na export. Oproti dubnu se vývoz snížil o 8,1 procenta a dovoz o 4,1 procenta.

Výsledkem bylo snížení přebytku obchodní bilance na zmiňovaných 6,3 miliardy korun, což je stále v meziročním srovnání téměř o sedm miliard výš. Loňský květen byl ale poznamenán v podstatě paralýzou zahraničního obchodu kvůli covidovým restrikcím.

Za prvních pět měsíců letošního roku se přebytek mezi vývozy a dovozy zvýšil o výrazných 79,9 miliardy korun na 92,3 mld. Kč. Vývozy jsou meziročně vyšší o 26,3 procenta, dovozy pak o 20,5 procenta. Aktuálně se ale trendy začínají lámat s tím, jak ekonomika opouští covidovou recesi a dostává se do fáze oživení.

Z pohledu zahraničněobchodní bilance je loňský úspěšný rok za námi. Rekordnímu přebytku ve výši 181,4 miliardy korun dopomohla hlavně covidová recese a výrazné omezení dovozů. Naopak zejména díky rezistentnímu průmyslu se vývozy relativně držely.

Letošní rok ekonomika prochází oživením, což se projeví ve vyšším nárůstu spotřebních i investičních dovozů, takže oproti loňsku bude přebytek zahraničního obchodu slabší.

Podobně jako v případě průmyslové výroby bude efekt meziročního srovnání rychle mizet. Podstatné je, že signály rostoucí poptávky ukazují na další expanzi exportu. Nicméně s růstem investiční aktivity by měl nabrat na síle import a měli bychom spíše vidět meziroční zhoršování obchodní bilance.

Autoři jsou ekonomové Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod vylepšila srovnávací základna

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Budeme zahlceni polovodiči?

V dnešních „Hrátkách s makroekonomickými grafy“ se podíváme na riziko zahlcení čipy, které zvolna nabývá zřetelnějších obrysů. Pro polovodičové odvětví (například firmy jako Nvidia a Micron Technology, pozn. aut.) …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB