Zahraniční obchod v lednu zklamal. Kvůli nedostatku čipů omezil výrobu celý koncern Volkswagen

Názor
Zahraniční obchod ČR se zbožím v lednu mírně zklamal. Přebytek byl sice meziročně o 7,3 miliardy korun vyšší, když dosáhl hodnoty 24,6 miliardy korun, avšak trh předpokládal přebytek nad úrovní třiceti miliard korun. 
Kvůli nedostatku čipů z Asie musela zkraje roku omezovat svoji výrobu například i automobilka Škoda Auto, podobné potíže přitom zasáhly celý koncern Volkswagen. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přebytek nad třiceti miliardami vykazoval zahraniční obchod loni v měsících září až listopadu, čímž zaznamenával své historicky rekordní úrovně. Tehdy se ale projevoval kompenzující efekt po prvním pololetí silně uzavřené ekonomiky, jak naší, tak zahraničních, odbytových, v čele s německou.

Tento kompenzující efekt se ovšem během druhého loňského pololetí vyčerpal, resp. v důsledku přetížení světových přepravních kapacit, například v nakládce a kontejnerové přepravě na asijsko-evropské trase, neudržel své silné podzimní tempo.

Kvůli nedostatku čipů z Asie musela zkraje roku omezovat svoji výrobu například i automobilka Škoda Auto, podobné potíže přitom zasáhly celý koncern Volkswagen. Mladoboleslavská automobilka v lednu kvůli těmto výpadkům subdodávek zastavila výrobu v několika provozech a směnách.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod ČR slábne

Právě meziročně nižší přebytek bilance aut v důsledku poklesu jejich vývozu o 4,7 miliardy korun byl zásadním důvodem nižšího než předpokládaného lednového přebytku zahraničního obchodu ČR a poklesu v porovnání s měsíci zářím až listopadem 2020.

Mezinárodnímu obchodu České republiky nenahrál ani konec pobrexitového přechodného období, jež vypršelo loni se samým sklonkem roku. Vyhlížená nejistota vedla k předzásobení odbytišť přímého i nepřímého vývozu z ČR, což v oblasti zahraničního obchodu zadělalo na lednový tlumící efekt.

Současně v lednu již německý průmysl nenavázal na postupné zlepšování své kondice, resp. zmírňování meziročního propadu z druhé poloviny loňska. To se opět negativně promítlo v celkovém výsledku tuzemského zahraničního obchodu.

PSALI JSME:
Kvůli brexitu se propadl dovoz z Británie o více než 37 procent

Nepomohlo ani posílení koruny v porovnání s uvedenými rekordními měsíci zářím až listopadem 2020. Kurs koruny k euru se během ledna pohyboval převážně v pásmu od 26 do 26,20. Pod většinu října 2020 přitom převyšoval úroveň 27 korun, po podstatnou část září a částečně i v listopadu 2020 pak přesahoval úroveň 26,50. Silnější měna snižuje konkurenceschopnost vývozců na zahraničních trzích.

Za celý letošní rok by měl přebytek zahraničního obchodu ČR se zbožím dosáhnout zhruba 140 miliard korun, když zejména v druhé polovině roku výrazněji oživí dovozní činnost českých firem.

K oživení dovozu dojde ruku v ruce s ústupem pandemické nejistoty, dané postupující vakcinací a oživováním ekonomiky naší i zahraničních, a nárůstem ochoty investovat, včetně právě investování dovezených položek.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod i v závěru roku potěšil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nálada v české ekonomice na vzestupu

Nálada v tuzemské ekonomice se podle statistických údajů v dubnu opět zlepšila. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku se v dubnu vyšplhal na 97 bodů, nejvyšší hodnotu za poslední rok. Spotřebitelská důvěra …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.