Zahraniční obchod v listopadu dále prohloubil deficit

Názor
Listopadový deficit obchodní bilance ve výši 25,5 miliardy korun byl výrazně hlubší, než s čím tržní konsenzus (-12 mld. Kč) i náš poměrně pesimistický odhad (-17,6 mld. Kč) počítal. Negativně se na výsledku opět projevil meziročně hlubší deficit obchodu s ropou a zemním plynem (o 11,1 mld. Kč), který reflektoval růst cen na světových trzích i větší dovezené množství.
Pozitivně se na saldu zahraničního obchodu odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zhoršila se i bilance s elektrickými zařízeními (o 10,3 mld. Kč), přičemž kladná bilance obchodu s elektřinou poklesla o 3,1 miliardy eur. Naopak pozitivně se na saldu odrazil vyšší přebytek s motorovými vozidly (o 1,6 mld. Kč). Snížil se i deficit obchodu se základními kovy a počítači, elektrickými a optickými přístroji (o 1,6 mld. miliardy a o 1,4 mld. Kč).

Celkové exporty se po sezónním očištění meziměsíčně zvýšily o 0,8 procenta, importy o 1,9 procenta. Za prvních jedenáct měsíců letošního roku zahraniční obchod vykázal schodek 198 miliard korun ve srovnání s přebytkem 7,3 miliardy korun ve stejném období loňského roku.

Za celý letošní rok náš odhad počítal s deficitem 212 miliard korun. Vzhledem k tomu, že prosincový výsledek zahraničního obchodu bývá kvůli vánočním importům tradičně hlubší, bude výsledek pravděpodobně nakonec ještě horší.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Zahraniční obchod dále prohloubil deficit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB