Zahraniční obchod vykázal za loňský listopad výrazný přebytek

Názor
Listopadový obchodní přebytek 32,2 miliardy korun znamená vůči stejnému měsíci předchozího roku zlepšení o 20 miliard, tahounem zlepšení byly především vyšší exporty motorových vozidel. Exportérům se daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá negativní dopad na průmyslovou výrobu a mezinárodní obchod.
Růst obratu zahraničního obchodu je pro malou otevřenou ekonomiku typu České republiky příznivým signálem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zároveň lze konstatovat, že odvětví výroby motorových vozidel je tahounem růstu jak tuzemské průmyslové výroby, tak růstu exportů a zlepšování salda zahraničního obchodu. Loňský listopad vykázal velmi solidní meziroční růst exportů: Vývozy si připsaly 8,1 procenta navzdory tomu, že listopad 2020 měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc roku 2019. V listopadu meziročně rostly i dovozy: O 2,1 procenta.

Růst obratu zahraničního obchodu je pro malou otevřenou ekonomiku typu České republiky příznivým signálem, v tomto případě je ale třeba si uvědomit, že průmysl a zahraniční obchod nejsou přímo zasaženy druhou vlnou pandemie a jejich výkony tak byly v závěrečných měsících loňského roku velmi slušné.

PSALI JSME:
Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu v prosinci prudce zrychlil

Služby a maloobchod jsou důsledky pandemie poznamenány bohužel mnohem zásadněji, což povede českou ekonomiku v závěrečném čtvrtletí loňského roku k poklesu, vyjádřeno mezičtvrtletním výkonem HDP, navzdory dobrým zprávám ohledně výkonu zahraničního obchodu.

I tak je ale listopadový výkon zahraničního obchodu velmi dobrou zprávou. Tahounem meziročního zlepšení salda zahraničního obchodu je především vyšší přebytek u obchodu s motorovými vozidly, jenž vzrostl o 8,8 miliardy korun. Vyšší obchodní přebytek u motorových vozidel byl dán především meziročním nárůstem jejich vývozu o 8,4 miliardy korun.

Data o vývoji zahraničního obchodu tak vykreslují stejný obrázek, jako zprávy z průmyslu, totiž že klíčovým tahounem zlepšování je odvětví výroby motorových vozidel.

PSALI JSME:
Český výrobní sektor dál expanduje

Při pohledu na mapu zahraničního obchodu stojí za zmínku dvouciferný meziroční růst vývozů do Německa, pozorovaný v listopadu i říjnu. Silně rostly též vývozy do Itálie a v samotném listopadu také do Číny. Zvlášť je pak třeba zmínit Jižní Koreu, kde vývozy vykázaly meziroční růst o více než 36 procent v říjnu a téměř o 43 procenta v listopadu. Klíčovým tahounem meziročního zlepšování celkového obchodního salda je nicméně jednoznačně obchod s Německem.

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku činil celkový obchodní přebytek 172 miliardy korun, což představovalo meziroční zlepšení o 18,1 miliardy korun. Září, říjen a především listopad hlásí meziroční růst exportů, což je dobrá zpráva pro českou ekonomiku a samozřejmě hlavně pro exportně orientovaný průmysl v čele s odvětvím výroby motorových vozidel.

Listopadová čísla o zahraničním obchodu jsou dobrou zprávou také pro korunu, česká měna tak může postupně dále rozšiřovat svoje zisky vůči euru.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod opět pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.