Zahraniční obchod vykázal za loňský listopad výrazný přebytek

Názor
Listopadový obchodní přebytek 32,2 miliardy korun znamená vůči stejnému měsíci předchozího roku zlepšení o 20 miliard, tahounem zlepšení byly především vyšší exporty motorových vozidel. Exportérům se daří s tím, jak druhá vlna pandemie nemá negativní dopad na průmyslovou výrobu a mezinárodní obchod.
Růst obratu zahraničního obchodu je pro malou otevřenou ekonomiku typu České republiky příznivým signálem. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zároveň lze konstatovat, že odvětví výroby motorových vozidel je tahounem růstu jak tuzemské průmyslové výroby, tak růstu exportů a zlepšování salda zahraničního obchodu. Loňský listopad vykázal velmi solidní meziroční růst exportů: Vývozy si připsaly 8,1 procenta navzdory tomu, že listopad 2020 měl o jeden pracovní den méně, než stejný měsíc roku 2019. V listopadu meziročně rostly i dovozy: O 2,1 procenta.

Růst obratu zahraničního obchodu je pro malou otevřenou ekonomiku typu České republiky příznivým signálem, v tomto případě je ale třeba si uvědomit, že průmysl a zahraniční obchod nejsou přímo zasaženy druhou vlnou pandemie a jejich výkony tak byly v závěrečných měsících loňského roku velmi slušné.

PSALI JSME:
Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu v prosinci prudce zrychlil

Služby a maloobchod jsou důsledky pandemie poznamenány bohužel mnohem zásadněji, což povede českou ekonomiku v závěrečném čtvrtletí loňského roku k poklesu, vyjádřeno mezičtvrtletním výkonem HDP, navzdory dobrým zprávám ohledně výkonu zahraničního obchodu.

I tak je ale listopadový výkon zahraničního obchodu velmi dobrou zprávou. Tahounem meziročního zlepšení salda zahraničního obchodu je především vyšší přebytek u obchodu s motorovými vozidly, jenž vzrostl o 8,8 miliardy korun. Vyšší obchodní přebytek u motorových vozidel byl dán především meziročním nárůstem jejich vývozu o 8,4 miliardy korun.

Data o vývoji zahraničního obchodu tak vykreslují stejný obrázek, jako zprávy z průmyslu, totiž že klíčovým tahounem zlepšování je odvětví výroby motorových vozidel.

PSALI JSME:
Český výrobní sektor dál expanduje

Při pohledu na mapu zahraničního obchodu stojí za zmínku dvouciferný meziroční růst vývozů do Německa, pozorovaný v listopadu i říjnu. Silně rostly též vývozy do Itálie a v samotném listopadu také do Číny. Zvlášť je pak třeba zmínit Jižní Koreu, kde vývozy vykázaly meziroční růst o více než 36 procent v říjnu a téměř o 43 procenta v listopadu. Klíčovým tahounem meziročního zlepšování celkového obchodního salda je nicméně jednoznačně obchod s Německem.

Za prvních jedenáct měsíců loňského roku činil celkový obchodní přebytek 172 miliardy korun, což představovalo meziroční zlepšení o 18,1 miliardy korun. Září, říjen a především listopad hlásí meziroční růst exportů, což je dobrá zpráva pro českou ekonomiku a samozřejmě hlavně pro exportně orientovaný průmysl v čele s odvětvím výroby motorových vozidel.

Listopadová čísla o zahraničním obchodu jsou dobrou zprávou také pro korunu, česká měna tak může postupně dále rozšiřovat svoje zisky vůči euru.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod opět pozitivně překvapil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru