Zahraniční obchod vylepšila srovnávací základna

Názor
Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu přebytkem 18,5 miliardy korun, tedy o pět miliard větším, než jsme čekali. Na datech se již výrazně projevuje vliv nízké srovnávací základny loňského jara, kdy domácí ekonomiku zasáhla první vlna pandemické krize.
Nepříznivě se v březnu na bilanci zahraničního obchodu projevily stoupající ceny na komoditních trzích i větší dovezený objem zemního plynu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Automobilový průmysl byl loni touto dobou v lockdownu, což je vidět na letošních březnových číslech. Přebytek obchodu s motorovými vozidly byl ve srovnání s loňským rokem o 20,9 miliardy korun vyšší, jejich vývoz byl pak meziročně silnější o 37,4 mld. Kč.

I přes nedostatek některých výrobních komponent předpokládáme, že automobilový průmysl bude k příznivému vývoji zahraničního obchodu přispívat i nadále. Dle Sdružení automobilového průmyslu byla výroba automobilů v březnu ve srovnání s loňským rokem o 50 procent vyšší. K optimismu přispívá i rostoucí zahraniční poptávka.

Naopak nepříznivě se na bilanci zahraničního obchodu v březnu projevily stoupající ceny na komoditních trzích i větší dovezený objem zemního plynu.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v únoru mírně zklamal

Pasivum komoditní bilance se tak prohloubilo o 3,7 miliardy korun. Další růst cen ropy ale v letošním roce, ani v tom příštím, již nepředpokládáme, takže tento negativní vliv bude postupně slábnout.

Vliv nízké srovnávací základny byl patrný i na tempu vývozu a dovozu. Vývoz meziročně vzrostl o 29,2 procenta, dovoz pak o 22,8 procenta. Meziměsíčně se po sezónním očištění zvýšil vývoz o sedm procent a dovoz o 7,1 procenta.

V loňském roce dosáhl zahraniční obchod České republiky rekordního přebytku 184 miliard Kč. Pro letošek počítáme s výraznějším oživením ekonomiky ve druhé polovině roku, což se postupně odrazí i ve zrychleném růstu dovozu. To by mělo vést ke snížení přebytku zahraničního obchodu pod 150 miliard korun.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko mělo loni poprvé kladnou bilanci obchodu s Ruskem. Vzájemné ekonomické vztahy se teď patrně zhorší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru