Zahraniční poptávka drží obchodní bilanci v plusu

Názor
Bilance zahraničního obchodu dosahuje v posledních měsících vysokých aktiv díky rostoucímu exportu, zatímco import roste pomaleji. Loňský přebytek tak pravděpodobně překoná rok 2019, když celoroční pokles dovozů převáží nad poklesem vývozů. Českou korunu ale spíše než makrodata nyní ovlivňuje pozitivní sentiment na globálních trzích.
Českou korunu nyní spíše než makrodata ovlivňuje pozitivní sentiment na globálních trzích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zahraniční obchod ČR v listopadu skončil přebytkem 32,2 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 20 mld. Kč. To bylo lehce nad průměrným očekáváním analytiků a naopak lehce pod naším odhadem.

Stále platí, že růst exportu výrazně překonává růst dovozu a proto v posledních měsících vidíme vysoké přebytky obchodní bilance. Na meziměsíčním srovnání sice export tentokrát trochu za importem zaostal, ale i tak je jeho meziroční růst o 8,1 procenta vysoko nad tempem dovozů ve výši 2,1 procenta.

Na pozadí tohoto vývoje stojí rostoucí zahraniční poptávka a tudíž i vyšší aktivita domácích vývozců a exportérů. Meziroční růst vývozu aut v listopadu zrychlil na 8,7 %.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod vykázal za loňský listopad výrazný přebytek

Pomalé dovozy naopak souvisejí se slabším vývojem domácí spotřeby a nižší investiční aktivitou. K nižším dovozům rovněž přispívají nižší ceny ropy.

Jen od září do listopadu činil přebytek zahraničního obchodu ČR téměř 100 miliard korun. Prosincové údaje pravděpodobně už zásadně věci nezmění a loňský přebytek zahraničního obchodu tak dosáhne více než 170 miliard Kč. To by bylo zlepšení oproti roku 2019 o cca 30 miliard.

Je třeba připomenout, že půjde především o důsledek ročního poklesu dovozů o více než sedm proent. Exporty pouze klesaly pomaleji, zhruba o šest procent. Z hlediska koruny jde o příznivé údaje, nicméně otázkou je spíše další vývoj ve světle dalších vln pandemie. Koruně nyní spíše nahrává celkový globální sentiment, nežli domácí vývoj.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod opět pozitivně překvapil

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku ČR mírně klesla

Důvěra v ekonomiku na začátku roku klesla, a to jak ve složce podnikatelské, tak i v případě spotřebitelů. Vzhledem k tomu, že údaje za prosinec byly sestavovány v okamžiku otevírání služeb, obchodů a škol, tak se …

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru