Zájem lidí půjčit české vládě obrovsky stoupl

Názor
V rámci 13. upisovacího období, které skončilo loni 23. prosince, byly na účty lidí ČR připsány státní spořící dluhopisy za 41,1 miliardy korun. To je bezmála osmkrát vyšší částka, než ta odpovídající výsledku dosud nejúspěšnějšího vydávání Dluhopisů Republiky, toho v rámci 12. upisovacího období, která odpovídá 5,5 miliardám korun.
Zájem lidí půjčit české vládě obrovsky stoupl. Úročení Dluhopisu Republiky může být ještě vyšší než šestiprocentní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Během 13. upisovacího období se upsal větší objem státních spořících dluhopisů než za všech dvanáct předchozích upisovacích období. Za dvanáct dosavadních upisovacích období se totiž upsalo 38,5 miliardy korun státních spořících dluhopisů. Z drtivé většiny byly v rámci 13. upisovacího období upsány spořící dluhopisy v protiinflační variantě.

Právě ve své protiinflační variantě totiž tyto dluhopisy představují pro letošek jeden z nejlepších bezpečných způsobů, jak veřejnost může úspory před inflací ochránit. Lidé, kteří si Dluhopis Republiky pořídili v období před Vánoci 2020, třeba jako dárek pod stromeček, jak doporučovala tehdejší ministryně financí Alena Schillerová, se loni dočkali úrokové sazby takřka 6,3 procenta.

PSALI JSME:
Vyplatí se teď k Vánocům darovat Dluhopis Republiky, jak to doporučuje ministryně financí?

Nejlépe úročené spořicí účty bank v ČR přitom nyní vykazují úrok kolem tří procent. Výnos na Dluhopisech Republiky je navíc kvůli pandemii osvobozen od daně.

Úrok na protiinflačních Dluhopisech Republiky, které bylo možné upsat v rámci zmíněného 13. upisovacího období, se bude letos pohybovat nejspíše kolem šesti procent. Vzhledem k tomu, že Česká národní banka nově avizuje ještě výraznější růst inflace, a tedy i svého základní úrokové sazby, než doposud, může být úročení Dluhopisu Republiky ještě vyšší než šestiprocentní.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dluhopis Republiky je pro příští rok nejbezpečnější ochranou před inflací

Zavřít reklamu ×
  1. Kdo tak asi může vládě půjčovat-jedině miliardáři a samozřejmě to nebude zadarmo. Všechno má své meze.

  2. Vládě bych nepůjčil ani korunu! Mají hospodařit bez dluhu! Dřív žádný dluh nebyl a dokonce ještě nám dlužilo několik států….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Akciový trh ignoruje realitu (3.)

V posledních dnech se na stránkách Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) v rubrice Investice věnujeme americkému akciovému trhu a sektorové analýze, kterou připravil analytik společnosti BH Securities Tumur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB