Zájem o hypotéky výrazně klesá, sazby naopak rostou

Názor
Vliv nekoncepčních a zcela zbytečných zásahů České národní banky (ČNB) do hypotečního trhu se projevil naplno. Zájem o hypotéky výrazně poklesl, během listopadu si ji sjednalo o takřka dva tisíce klientů méně než v říjnu. Vyplývá to z aktuálních dat ukazatele Fincentrum Hypoindex, podle nějž hypotéky také výrazně zdražují. Průměrná úroková sazba u hypoték v letošním jedenáctém měsíci vzrostla na 2,78 procenta. Na podobně vysoké úrovni přitom úroky byly naposledy v červnu 2014.
Za bydlení lidé zaplatí stejně, jako při splátkách hypotéky, jen peníze nebudou investovat do svého, ale odevzdají je bohatšímu majiteli nemovitosti. Foto: Pixabay

Zatímco říjnové statistiky výrazně ovlivnili klienti snažící se na poslední chvíli získat hypotéku s mírnějšími podmínkami, v listopadu už tento efekt pominul. Pokles zájemců o hypotéku bude mít výrazný dopad také na trh s nemovitostmi.

Zhruba polovinu klientů developerů totiž dlouhodobě tvoří lidé financující nákup pomocí hypotéky. Banky však opakovaně uvedly, že zpřísněná pravidla pro posuzování bonity klientů znemožní získat hypoteční úvěr pětině až čtvrtině žadatelů. Listopadová data tento pokles zatím potvrzují.

PSALI JSME:
Proč je stále dražší pořídit si vlastní bydlení?

Centrální bankéři těmito brutálními zásahy do hypotečního trhu chtěli údajně bojovat s imaginární bublinou na realitním trhu. Jediné, čeho dosáhli, ale je, že definitivně odstřihli střední třídu od vlastního bydlení. Na hypotéku totiž nově nedosáhne ani člověk s průměrným platem.

Na vlastní byt mohou zapomenout i mladí lidé nastupující do prvního zaměstnání, kteří se chtějí osamostatnit. Buď zůstanou na krku rodičům, nebo se spokojí se stále dražším nájemným. Za bydlení tak lidé zaplatí stejně, jako při splátkách hypotéky, jen peníze nebudou investovat do svého, ale odevzdají je bohatšímu majiteli nemovitosti.

PSALI JSME:
Sedm z deseti mladých lidí bydlí v „mamahotelu“. Na vlastní bydlení nemají peníze

ČNB tak paradoxně nahrála investorům, kterým rostoucí nájmy jejich investici zhodnotí dříve. Většina lidí ale na nekompetentních rozhodnutích centrální banky prodělá.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.