Zájem o nájemní bydlení roste. I přes zdražování.

Zájem o nájemní bydlení poslední dobou roste. Společně s tím se ale zvyšují také ceny nájmů. Na jeden byt se hlásí velký počet zájemců, mezi kterými si majitel může více vybírat. Čím dál častější jsou různé formy výběrového řízení na nájemníka.

Zvyšování nájemného má tři hlavní důvody. Jednak nájemné po několik let víceméně stagnovalo, přestože cenová úroveň většiny zboží a služeb se zvýšila. Díky ekonomickému růstu zaměstnavatelé potřebují nové lidi, které lákají do měst. To má vliv na poptávku po nájemním bydlení. Zároveň mzdy rostou, tedy i nájemci mohou za nájemné platit více. Posledním důvodem je fenomén Airbnb, kvůli kterému v Praze výrazně ubylo nabídek dlouhodobého nájemného bydlení. „Jen v hlavním městě je odhadem 10 tisíc bytů, které jsou krátkodobě pronajímány. Tyto byty pak přirozeně chybí na trhu dlouhodobého pronájmu, byť většina z nich je v centru Prahy. Podobný trend lze najít ve všech městech, kde roste zaměstnanost a mzdy, což vytváří přirozenou poptávku po nájemním bydlení. Typicky se jedná o Brno, Olomouc či Plzeň,“ komentuje situaci Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.

Pronajmout byt ale nemusí být až tak jednoduché, jak to podle dat vypadá. Pravidlem je, že musí jít o byt, který je v blízkosti veřejné dopravy, ideálně pak i se sociálním zázemím v blízkosti (obchod, škola, školka). Byt se špatnou dostupností městské dopravy je nadále složitější pronajmout. Stejně tak atypický byt se zvláštní dispozicí nebo velký byt (nad 100m čtverečních), který má svoji specifickou cílovou skupinu.

Výběrové řízení na nájemníka

V současné době je převaha zájemců nad byty. To znamená, že byty se pronajímají velice rychle a často probíhá výběrové řízení na nájemce za asistence realitního makléře. Setkáváme se pravidelně s tím, že se na pronájem zajímavého bytu hlásí i několik desítek zájemců. Majitel se pak rozhodne, že bude preferovat zájemce, kteří mají stabilní práci, zájem na dlouhodobém bydlení nebo preferují jiná kritéria a seznam si cíleně omezí,“ popisuje situaci Jan Zachystal z RE/MAX Alfa.

Současně je potřeba dát si pozor na nájemní smlouvu. Nový občanský zákoník výrazně upravil práva nájemců. Například nájem sjednaný na dobu určitou nelze, na rozdíl od nájmu sjednaného na dobu neurčitou, vypovědět z jakéhokoliv důvodu nebo bez udání důvodu. I pro tento typ nájemního vztahu jsou ale v OZ stanoveny důvody, pro které lze nájem vypovědět. Jde například o tyto důvody:

  • nájemce provedl změnu předmětu nájmu bez souhlasu pronajímatele
  • nájemce opotřebovává předmět nájmu nad míru přiměřenou poměrům nebo jej užívá tak, že hrozí jeho zničení
  • nájemce neuhradil nájemné ani do data splatnosti dalšího nájemného a pronajímatel jej k úhradě vyzval, poskytl mu k úhradě přiměřenou lhůtu a upozornil jej na následky neuhrazení nájemného.
Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jak ušetřit ještě předtím, než vyrazíte na nákupy

Na internetu se zrodilo jedno užitečné místo, díky němuž výrazně ušetříte ještě dříve, než se vydáte nakupovat. Svůj nákup zde totiž rychle a snadno naplánujete podle nejvýhodnějších cen. Stačí aktivně využívat …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Letos maximálně 362 mrtvých na silnicích? Nereálné

Analýza
Podle dlouhodobé Národní strategie bezpečnosti silničního provozu by letos na českých silnicích mělo zemřít maximálně 362 lidí a těžce zraněných by mělo být 2 222 osob. Tento cíl není příliš reálný. I vzhledem k počtu usmrcených a těžce zraněných v uplynulém roce.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru