Zájem o výuku kyberbezpečnosti roste. Dokazuje to i rekordní účast škol v projektu bankovní asociace

Pátý ročník projektu České bankovní asociace (ČBA) „Bankéři jdou do škol“ zaznamenal rekordní zájem ze strany škol i přednášejících. Do 29 základních a 12 středních škol po celé ČR vyrazilo celkem 50 bankéřů, kteří se studenty diskutovali o kyberbezpečnosti. V projektu se letos asociace zaměřila především na zabezpečení mobilních telefonů a bezpečnost na sociálních sítích.

Česká veřejnost kyberbezpečnost stále podceňuje. Vyplývá to z pravidelně monitorovaného Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který se už šestým rokem pohybuje na hranici 60 %. Dle výsledků letošního průzkumu, jehož je měření zmíněného indexu součástí, brání zlepšení i nadále fakt, že si lidé nemění hesla a PIN kódy a zapomínají zabezpečit i své chytré telefony. Vzhledem k nárůstu počtu hackerských útoků  na mobilní aplikace se proto letošní ročník projektu Bankéři jdou do škol zaměřil především na ochranu mobilních telefonů a bezpečné chování na sociálních sítích, na které mladí lidé vstupují nejčastěji právě přes telefon.

Chytrý mobil je třeba chytře zabezpečit

Chytrý telefon je pro dnešní mladou generaci běžnou součástí života. „Mladí lidé jsou na internetu prakticky 24/7 a je pro ně naprosto běžné vše řešit přes telefon. Od mailů, komunikace na sociálních sítích, nákupů v e-shopu, až po internetové bankovnictví. Proto jsme se v rámci letošního ročníku rozhodli workshopy zaměřit především na zabezpečení telefonu a také bezpečnost na sociálních sítích,“ říká k letošní podobě projektu „Bankéři jdou do škol“ Tomáš Hládek, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost a současně jeden z přednášejících.

„Dnešní chytré telefony jsou v podstatě malé kapesní počítače, které vedle toho, že umí nabídnout různé aplikace, umí i telefonovat,“ vysvětloval Tomáš Hládek na svém workshopu žákům ZŠ Hanspaulka na Praze 6. Z průzkumu však jasně vyplývá, že na rozdíl od počítačů zabezpečení svých telefonů zanedbáváme. Dle zmiňovaného průzkumu ČBA má jen necelá polovina oslovených mobilní telefon nějak chráněný. „Výstražným signálem je, že 41 % lidí vlastně neví, zda má mobil zabezpečený. Lze tedy předpokládat, že ho zabezpečený nemají, stejně jako pětina oslovených, která to narovinu přiznala,“ říká Tomáš Hládek.

Jak přitom ukázala nedávná kauza malwaru v aplikaci QRecorder, který cílil na finanční prostředky uživatelů mobilních bankovních aplikací, bezpečné nemusí být ani aplikace stahované z oficiálních zdrojů jako je Google Play. Jedinou obranou je kromě aktivního mobilního antiviru nestahovat podezřelé aplikace a nedávat jakýmkoliv aplikacím více oprávnění a přístupů, než je nutné.

Bezpečnost nade vše. Zvlášť na sociálních sítích

Zabezpečení telefonu úzce souvisí s bezpečností na sociálních sítích. Z průzkumu vyplynulo, že sociální sítě, především Facebook, používá 65 % respondentů – vlastníků bankovních účtů, kteří spadají především do mladší věkové skupiny. Zkušenost s hackerským útokem potvrdil pouze malý počet respondentů (10 %), což je pravděpodobně i jedním z důvodů, proč se zneužití údajů získaných přes sociální sítě obává pouze necelá třetina Čechů.

Hrozbu útoku však rozhodně není dobré podceňovat. Tomáš Hládek proto studentům, kteří jsou útoky nejohroženější, radil, na co si dát pozor: „Pokud nemáte správně zabezpečený profil, hacker jednoduše odhadne, zdali jste pro něj vhodná oběť. Častou podvodnou metodou je vytvoření falešného profilu někoho z vašich blízkých přátel, ze kterého vás pak požádá, se zdůvodněním, že je v akutní nouzi, o rychlou půjčku peněz a jejich zaslání na účet. Že nešlo o vašeho skutečného přítele většinou zjistíte, až když je pozdě. Ještě nebezpečnější však je, pokud na základě toho, co sdílíte na sociálních sítích, je hacker schopen odvodit vaše heslo, které často používáte i pro vaše další účty, třeba i pro přístup do internetového bankovnictví.“ Při vymýšlení hesla přitom doporučuje snadnou pomůcku – stačí vzít si první písmena oblíbené písničky či říkanky a proložit čísly a speciálními znaky. S takovým heslem si pak případný útočník jen těžko poradí.

 

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru