Zájem o výuku kyberbezpečnosti roste. Dokazuje to i rekordní účast škol v projektu bankovní asociace

Pátý ročník projektu České bankovní asociace (ČBA) „Bankéři jdou do škol“ zaznamenal rekordní zájem ze strany škol i přednášejících. Do 29 základních a 12 středních škol po celé ČR vyrazilo celkem 50 bankéřů, kteří se studenty diskutovali o kyberbezpečnosti. V projektu se letos asociace zaměřila především na zabezpečení mobilních telefonů a bezpečnost na sociálních sítích.

Česká veřejnost kyberbezpečnost stále podceňuje. Vyplývá to z pravidelně monitorovaného Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který se už šestým rokem pohybuje na hranici 60 %. Dle výsledků letošního průzkumu, jehož je měření zmíněného indexu součástí, brání zlepšení i nadále fakt, že si lidé nemění hesla a PIN kódy a zapomínají zabezpečit i své chytré telefony. Vzhledem k nárůstu počtu hackerských útoků  na mobilní aplikace se proto letošní ročník projektu Bankéři jdou do škol zaměřil především na ochranu mobilních telefonů a bezpečné chování na sociálních sítích, na které mladí lidé vstupují nejčastěji právě přes telefon.

Chytrý mobil je třeba chytře zabezpečit

Chytrý telefon je pro dnešní mladou generaci běžnou součástí života. „Mladí lidé jsou na internetu prakticky 24/7 a je pro ně naprosto běžné vše řešit přes telefon. Od mailů, komunikace na sociálních sítích, nákupů v e-shopu, až po internetové bankovnictví. Proto jsme se v rámci letošního ročníku rozhodli workshopy zaměřit především na zabezpečení telefonu a také bezpečnost na sociálních sítích,“ říká k letošní podobě projektu „Bankéři jdou do škol“ Tomáš Hládek, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost a současně jeden z přednášejících.

„Dnešní chytré telefony jsou v podstatě malé kapesní počítače, které vedle toho, že umí nabídnout různé aplikace, umí i telefonovat,“ vysvětloval Tomáš Hládek na svém workshopu žákům ZŠ Hanspaulka na Praze 6. Z průzkumu však jasně vyplývá, že na rozdíl od počítačů zabezpečení svých telefonů zanedbáváme. Dle zmiňovaného průzkumu ČBA má jen necelá polovina oslovených mobilní telefon nějak chráněný. „Výstražným signálem je, že 41 % lidí vlastně neví, zda má mobil zabezpečený. Lze tedy předpokládat, že ho zabezpečený nemají, stejně jako pětina oslovených, která to narovinu přiznala,“ říká Tomáš Hládek.

Jak přitom ukázala nedávná kauza malwaru v aplikaci QRecorder, který cílil na finanční prostředky uživatelů mobilních bankovních aplikací, bezpečné nemusí být ani aplikace stahované z oficiálních zdrojů jako je Google Play. Jedinou obranou je kromě aktivního mobilního antiviru nestahovat podezřelé aplikace a nedávat jakýmkoliv aplikacím více oprávnění a přístupů, než je nutné.

Bezpečnost nade vše. Zvlášť na sociálních sítích

Zabezpečení telefonu úzce souvisí s bezpečností na sociálních sítích. Z průzkumu vyplynulo, že sociální sítě, především Facebook, používá 65 % respondentů – vlastníků bankovních účtů, kteří spadají především do mladší věkové skupiny. Zkušenost s hackerským útokem potvrdil pouze malý počet respondentů (10 %), což je pravděpodobně i jedním z důvodů, proč se zneužití údajů získaných přes sociální sítě obává pouze necelá třetina Čechů.

Hrozbu útoku však rozhodně není dobré podceňovat. Tomáš Hládek proto studentům, kteří jsou útoky nejohroženější, radil, na co si dát pozor: „Pokud nemáte správně zabezpečený profil, hacker jednoduše odhadne, zdali jste pro něj vhodná oběť. Častou podvodnou metodou je vytvoření falešného profilu někoho z vašich blízkých přátel, ze kterého vás pak požádá, se zdůvodněním, že je v akutní nouzi, o rychlou půjčku peněz a jejich zaslání na účet. Že nešlo o vašeho skutečného přítele většinou zjistíte, až když je pozdě. Ještě nebezpečnější však je, pokud na základě toho, co sdílíte na sociálních sítích, je hacker schopen odvodit vaše heslo, které často používáte i pro vaše další účty, třeba i pro přístup do internetového bankovnictví.“ Při vymýšlení hesla přitom doporučuje snadnou pomůcku – stačí vzít si první písmena oblíbené písničky či říkanky a proložit čísly a speciálními znaky. S takovým heslem si pak případný útočník jen těžko poradí.

 

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

V domácnostech škodí hlavně voda, čidla ale má málokdo

Nejčastějšími pojistnými událostmi v bytech a domech jsou škody způsobené únikem vody, které tvoří bezmála čtvrtinu všech případů. Přitom čidla, která mohou na prasklá potrubí nebo poruchy praček včas upozornit, mají jen tři procenta domácností. Vyplývá to ze statistik a průzkumu Poštovní spořitelny.

Nejdůvěryhodnější značky jsou Ibalgin a Paralen Grip

Ibalgin a Paralen Grip jsou značky, jimž čeští spotřebitelé nejvíce důvěřují. V rozsáhlém prestižním průzkumu Důvěryhodné značky ovládly kategorie volně prodejných léků. Slavnostní vyhlášení kompletních výsledků čtvrtého ročníku soutěže proběhlo 8. listopadu v Pražské křižovatce.

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Čeští dlužníci ulévají peníze i v Německu, říká prezident exekutorů

Rozhovor
Dlužníci pořád hledají obezličky, i když mají možnost požádat soud o odpuštění svých dluhů. Skrývají majetek do svěřenských fondů nebo ulévají peníze na účtech v Německu, a naopak němečtí neplatiči je schovávají u nás. A jak například na neplatiče nájemného? Preventivně doložkou o vystěhování sepsanou u notáře. To vše říká v rozhovoru pro FAEI.cz nový prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil.
Rolovat nahoru