Zájem o výuku kyberbezpečnosti roste. Dokazuje to i rekordní účast škol v projektu bankovní asociace

Pátý ročník projektu České bankovní asociace (ČBA) „Bankéři jdou do škol“ zaznamenal rekordní zájem ze strany škol i přednášejících. Do 29 základních a 12 středních škol po celé ČR vyrazilo celkem 50 bankéřů, kteří se studenty diskutovali o kyberbezpečnosti. V projektu se letos asociace zaměřila především na zabezpečení mobilních telefonů a bezpečnost na sociálních sítích.

Česká veřejnost kyberbezpečnost stále podceňuje. Vyplývá to z pravidelně monitorovaného Indexu bezpečnosti České bankovní asociace, který se už šestým rokem pohybuje na hranici 60 %. Dle výsledků letošního průzkumu, jehož je měření zmíněného indexu součástí, brání zlepšení i nadále fakt, že si lidé nemění hesla a PIN kódy a zapomínají zabezpečit i své chytré telefony. Vzhledem k nárůstu počtu hackerských útoků  na mobilní aplikace se proto letošní ročník projektu Bankéři jdou do škol zaměřil především na ochranu mobilních telefonů a bezpečné chování na sociálních sítích, na které mladí lidé vstupují nejčastěji právě přes telefon.

Chytrý mobil je třeba chytře zabezpečit

Chytrý telefon je pro dnešní mladou generaci běžnou součástí života. „Mladí lidé jsou na internetu prakticky 24/7 a je pro ně naprosto běžné vše řešit přes telefon. Od mailů, komunikace na sociálních sítích, nákupů v e-shopu, až po internetové bankovnictví. Proto jsme se v rámci letošního ročníku rozhodli workshopy zaměřit především na zabezpečení telefonu a také bezpečnost na sociálních sítích,“ říká k letošní podobě projektu „Bankéři jdou do škol“ Tomáš Hládek, poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost a současně jeden z přednášejících.

„Dnešní chytré telefony jsou v podstatě malé kapesní počítače, které vedle toho, že umí nabídnout různé aplikace, umí i telefonovat,“ vysvětloval Tomáš Hládek na svém workshopu žákům ZŠ Hanspaulka na Praze 6. Z průzkumu však jasně vyplývá, že na rozdíl od počítačů zabezpečení svých telefonů zanedbáváme. Dle zmiňovaného průzkumu ČBA má jen necelá polovina oslovených mobilní telefon nějak chráněný. „Výstražným signálem je, že 41 % lidí vlastně neví, zda má mobil zabezpečený. Lze tedy předpokládat, že ho zabezpečený nemají, stejně jako pětina oslovených, která to narovinu přiznala,“ říká Tomáš Hládek.

Jak přitom ukázala nedávná kauza malwaru v aplikaci QRecorder, který cílil na finanční prostředky uživatelů mobilních bankovních aplikací, bezpečné nemusí být ani aplikace stahované z oficiálních zdrojů jako je Google Play. Jedinou obranou je kromě aktivního mobilního antiviru nestahovat podezřelé aplikace a nedávat jakýmkoliv aplikacím více oprávnění a přístupů, než je nutné.

Bezpečnost nade vše. Zvlášť na sociálních sítích

Zabezpečení telefonu úzce souvisí s bezpečností na sociálních sítích. Z průzkumu vyplynulo, že sociální sítě, především Facebook, používá 65 % respondentů – vlastníků bankovních účtů, kteří spadají především do mladší věkové skupiny. Zkušenost s hackerským útokem potvrdil pouze malý počet respondentů (10 %), což je pravděpodobně i jedním z důvodů, proč se zneužití údajů získaných přes sociální sítě obává pouze necelá třetina Čechů.

Hrozbu útoku však rozhodně není dobré podceňovat. Tomáš Hládek proto studentům, kteří jsou útoky nejohroženější, radil, na co si dát pozor: „Pokud nemáte správně zabezpečený profil, hacker jednoduše odhadne, zdali jste pro něj vhodná oběť. Častou podvodnou metodou je vytvoření falešného profilu někoho z vašich blízkých přátel, ze kterého vás pak požádá, se zdůvodněním, že je v akutní nouzi, o rychlou půjčku peněz a jejich zaslání na účet. Že nešlo o vašeho skutečného přítele většinou zjistíte, až když je pozdě. Ještě nebezpečnější však je, pokud na základě toho, co sdílíte na sociálních sítích, je hacker schopen odvodit vaše heslo, které často používáte i pro vaše další účty, třeba i pro přístup do internetového bankovnictví.“ Při vymýšlení hesla přitom doporučuje snadnou pomůcku – stačí vzít si první písmena oblíbené písničky či říkanky a proložit čísly a speciálními znaky. S takovým heslem si pak případný útočník jen těžko poradí.

 

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.