bool(false)

Zájemci o pěstounskou péči mohou získat finanční pomoc ještě před svěřením dítěte do péče

Dlouhodobé a neřešené problémy v rodině donutily šestnáctiletou dívku odejít z domova. Ujali se jí vzdálení příbuzní, kteří oba pobírali starobní důchod. Starost o nezaopatřenou dívku je však finančně vyčerpala, protože prvních pět měsíců neměli nárok na pěstounské dávky. Stačilo však, aby příslušný Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) byl aktivnější a budoucí pěstouni se do složité finanční situace vůbec nemuseli dostat.

OSPOD v šetřeném případě nejdříve podcenil životní situaci šestnáctileté dívky, která opakovaně tvrdila, že pro dlouhodobé neshody nezůstane s matkou a ze strachu z jejího chování přespávala na jiných místech. OSPOD jí v té době nedokázal poskytnout adekvátní pomoc a podporu.

Později matka sama navrhla umístění dívky u příbuzných (strýc matky a jeho žena), ke kterým dívka cítila důvěru. Příbuzní dívce již dříve nabízeli týdenní pobyt v jejich domácnosti, pokud by to potřebovala, nikoliv však trvalou péči.  Po jednom vyhroceném konfliktu pak sociální pracovnice odvedla rozrušenou dívku z jejího bydliště. Matce nesdělila, kam ji odvádí, protože neměla s příbuznými nic dojednáno.

Na základě telefonického hovoru ji poté odvedla na dálkový autobus k  příbuzným. Je v pořádku, že za této situace sociální pracovnice pomohla dívce odejít a že preferovala rodinné prostředí před institucionálním. Vzhledem k psychickému stavu dívky však nebylo vhodné nechat ji odjet samotnou.

Pracovnice měla také možnost dát návrh na vydání předběžného opatření soudu, který mohl dívku nechat umístit k příbuzným, a ti by díky tomu mohli ve výsledku pobírat pěstounské dávky. Její odchod tak nedořešila právně: dívka v tu chvíli odešla bez souhlasu matky a o umístění dítěte u příbuzných nerozhodl soud. Dívka se tak na nějakou dobu – než dala matka souhlas s umístěním dívky u příbuzných – ocitla v právním vakuu.

Po odchodu dívky k příbuzným se tento příbuzný (dále stěžovatel) dotazoval OSPOD na možnost předpěstounské péče a na podmínky získání dávek pěstounské péče – opakovaně přitom upozorňoval na špatnou finanční situaci své domácnosti. Bohužel se mu nedostalo adekvátních informací nebo konkrétní pomoci.

(Rodiče po odchodu dívky svou vyživovací povinnost neplnili – v domácnosti matky byla odpojena elektřina a rodina si ohřívala jídlo v konzervě nad svíčkou.)

OSPOD v té době (rok 2013) disponoval možností rozhodnout o svěření do předpěstounské péče v rámci správního řízení – díky čemuž by stěžovatel a dívka dosáhli na dávky, které by situaci značně ulehčily. OSPOD jej však neinformoval a této možnosti sám nevyužil. Stěžovatel ani dívka až do pravomocného rozhodnutí o svěření dítěte do péče neměli nárok na pěstounské dávky a péče o dívku rozpočet jeho rodiny – tvořený dvěma starobními důchody – značně vyčerpala.

Dotčený úřad na základě našeho šetření slíbil do budoucna zjednat nápravu. Vypracoval tak například manuál pro budoucí zájemce o pěstounskou péči, kde naleznou všechny potřebné informace, které minimálně redukují opakování podobných nešťastných případů jako je tento. Sociální pracovníci jsou ostatně povinni své klienty aktivně informovat o všech jejich možnostech a právech.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Zamést si před vlastním dispečinkem

Zavolal jsem si před půlnocí taxi. Prostřednictvím dispečinku zónové služby, která nahrává rozhovory v zájmu zvýšení kvality služeb. Přišla mi sms s cenou, trasou, identifikací vozu i stanovený čas jeho přistavení. …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru