Zákazníci Bohemia Energy v režimu dodavatele poslední instance by už neměli vyčkávat

Názor
Od zastavení dodávek energií od Bohemia Energy už uběhl více než měsíc. Bystří spotřebitelé – nejen této padlé společnosti – kteří se ocitli ze dne na den v režimu tzv. dodavatele poslední instance (DPI), začali řešit, co dále. Někteří intenzivně vyjednávají s ostatními dodavateli energií o nových smlouvách, jiní vyčkávají.
V těchto dnech řada lidí poprvé dostala fakturu od svého dodavatele poslední instance, která nemile překvapila svou výší. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Je však třeba si uvědomit, že tu je velmi početná část těch, kteří teprve až nyní, nebo dokonce ještě stále nezjistila, že se to týká i jich. V těchto dnech totiž poprvé dostali fakturu od svého dodavatele poslední instance a jistě je nemile překvapila svou výší. Stále tak platí, že doporučujeme co nejrychleji přejít z režimu dodavatele poslední instance. Podle dostupných informací to tak již učinila skoro polovina spotřebitelů, kteří do DPI spadla.

Aktuálně je velice těžké předvídat další vývoj cen v nejbližších měsících. Po prudkém nárůstu došlo na trhu ke krátkodobé stabilizaci a mírnému poklesu, v posledních dnech však cena opět mírně rostla. Pokud se spotřebitelé nechtějí fixovat, protože předpokládají výrazný pokles ceny, tak doporučujeme vzít produkty na dobu neurčitou se standardní výpovědní lhůtou tři měsíce.

PSALI JSME:
Platíte vysoké zálohy na energie? Zkuste energetické devatero

Je lepší vyčkávat s konkrétním produktem, nežli v DPI. Je třeba si uvědomit, že současná cenová hladina jednotlivých hráčů na trhu je podobná a že dílčí rozdíly odrážejí riziko, s kterým jsou ochotné jednotlivé společnosti vstupovat do nákupu – zda nakupují odpovědně s menším rizikem, čímž je logicky aktuálně cena vyšší, nebo za nižší ceny, protože předpokládají strmější pád cen.

Neméně důležité je, a doporučujeme, aby tak učinil každý zákazník měnící dodavatele, opravdu si ohlídat, že převod smlouvy proběhl úspěšně. Setkáváme se totiž s tím, že někteří zákazníci nevědomky podepíšou smlouvy s více dodavateli. Dodávku energií musí zajistit vždy pouze jeden. Ti ostatní, na základě podepsaných smluv však mohou požadovat při odstoupení od smlouvy nemalé pokuty.

Autor je ředitel společnosti Yello v České republice
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vyplatí se teď fixovat ceny energií?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB