Zákeřný trojan Emotet se vrátil

Podle Celosvětového indexu dopadu hrozeb se loni v listopadu vrátil agresivní trojan Emotet, který je jedním z nejnebezpečnějších malwarů. V červenci svoje aktivity nečekaně utlumil, ale v listopadu se vrátil ve velkém stylu a hned byl druhým nejrozšířenějším malwarem. Informoval o tom Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies.
Podle Celosvětového indexu dopadu hrozeb se loni v listopadu vrátil agresivní trojan Emotet, který je jedním z nejnebezpečnějších malwarů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Emotet byl původně bankovní trojan, ale vzhledem k jeho všestrannosti se postupně vyvinul v distributora dalších malwarů a je efektivně používán i v kombinaci s ransomwarem. Běžně se šíří prostřednictvím phishingových kampaní a k opětovnému vzestupu mohly přispět i malspamové kampaně, které byly určené k distribuci bankovního trojanu IcedID.

Poprvé od července 2021 se na třetí místo žebříčku celosvětového indexu nejčastějších malwarů dostal trojan Qbot, který krade bankovní přihlašovací údaje a sleduje stisknuté klávesy. Qbot je používán k finančně motivovaným útokům. Umožňuje krást finanční data, bankovní přihlašovací údaje a informace z webových prohlížečů.

PSALI JSME:
Počet kyberútoků na východoevropské země roste

„Jakmile Qbot infikuje systém, hackeři nainstalují backdoor, který umožňuje ransomwarové útoky a kyberzločinci mohou použít taktiku dvojitého vydírání, protože kromě zašifrovaných dat vyhrožují zveřejněním ukradených finančních informací,“ vysvětlil Tomáš Růžička z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují vládní a vojenské subjekty a na třetím místě jsou zdravotnické organizace. Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika se v listopadu znovu posunula mezi méně bezpečné země a patřila jí celosvětově 30. pozice.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Letošek přinese další koronavirové kyberútoky, kybernetické konflikty a hrozby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?