Základní výbava školáků letos podražila o více než 10 procent

Vedle aktovek, psacích potřeb a bačkor letos zákazníci před začátkem školního roku v akčních letácích našli i webkamery či sluchátka. Tradiční nabídku školních potřeb obchodníci rozšířili o technologie potřebné pro on-line výuku. Vyplynulo to z analýzy letáků, kterou každoročně zpracovává společnost Česká distribuční, která doručuje akční letáky obchodních řetězců.
Oproti loňsku podražily hlavně aktovka, pero a barevné papíry. Naopak zlevnily pastelky, nůžky a svačinové dózy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejnákladnější položkou školní výbavy stále zůstává aktovka. Za kvalitní brašnu rodiče zaplatili v průměru 860 Kč. Cena některých aktovek ale mohla dosáhnout až na dvojnásobek. V nabídce bylo možné najít i levnější batohy, které za cenu kolem stokoruny. Ty jsou ale vhodné spíše pro méně náročné využití, třeba na kroužky nebo pro předškolní děti.

„Při výběru aktovky je pro rodiče důležité, aby se dětem pohodlně nosila a neničila jim záda. To se odráží i v nabídce obchodních řetězců. Většina aktovek v letácích, konkrétně 62 procenta, má ergonomicky tvarovaná záda a nastavitelné popruhy, což je důležité pro zdraví dětí,“ informoval redakci FAEI.cz ředitel společnosti Česka distribuční Petr Sikora.

Vybrat školní aktovku podle něj není hračka: „Obchodníci se snaží rodičům usnadnit orientaci v široké nabídce a zboží důkladně popisují. V letácích uvádějí i další důležité vlastnosti aktovek jako jsou reflexní prvky, které pomáhají zvýšit bezpečnost dětí, nebo prodyšné polstrování pro větší pohodlí.“ Ergonomie a zdravotní nezávadnost, jak uvedl, hraje důležitou roli i v dalších kategoriích zboží.

PSALI JSME:
Stát dá letos na školní potřeby prvňáků 500 korun

„Každoročně porovnáváme nabídku základních potřeb pro prvňáčky. Cena modelové výbavy letos o dvě stě korun stoupla,“ popsal vývoj trhu Sikora. Díky výběru zboží z letáků mohli letos rodiče na základní školní výbavě pro prvňáčka ušetřit skoro 40 procent. Oproti loňsku podražily hlavně aktovka, pero a barevné papíry. Naopak zlevnily pastelky, nůžky a svačinové dózy.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy finanční náklady na prvňáčka letos v průměru přesáhnou 6300 korun, a budou tak nejvyšší v historii: „Rodiče školáků si musí vyčlenit nemalé finanční prostředky. Zejména pak rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy.“

„Mnozí rodiče netuší, že jim s vypravením potomka do školy může finančně pomoci stát, a to až částkou maximálně odpovídající desetinásobku životního minima jednotlivce, které letos činí 3860 korun. Na potřeby školáka může stát vyčlenit až 38 600 korun,“ uvedl člen Národní ekonomické rady vlády.

PSALI JSME:
Na školní pomůcky za tisíce korun si některé rodiny musí půjčit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.