Zákon o svobodném přístupu k informacím má 20 let. Místo oslav by si zasloužil revizi

Před dvaceti lety, v květnu 1999, přijala Česká republika zákon o svobodném přístupu k informacím. Zákon výrazně přispěl k naplnění ústavně zaručeného práva na informace, ale podle odborníků je v některých svých částech příliš obecný a musel být od počátku své existence v nebývalé míře upřesňován až soudní praxí.
Právní nejistota a nejednoznačný výklad zákona s sebou nese zvýšené riziko, že se právo na informace bude na jedné straně zneužívat a na druhé straně obcházet. Foto: Pixabay

V poslední době zákonu uškodila nejednotná a rozkolísaná soudní praxe a dohady, kdo se jeho ustanoveními musí řídit a do jaké míry. „Soudy bohužel v některých případech přispěly k relativizaci zákonných pravidel. Povinným subjektům tak často nezbývá, než se uchýlit k aplikaci Listiny základních práv a svobod a k testům proporcionality (pozn. red. – posuzování kolize různých práv). Ocitají se tedy v situaci, jako by zákonné ustanovení vlastně neexistovalo,“ říká soudce Nejvyššího správního soudu Ivo Pospíšil.

Souhlasí s ním i mnozí právníci. Zákon podle nich vyžaduje novelu a mnohá zpřesnění. „Jsme v situaci, jakoby ani žádný zákon nebyl. Posuzuje se, jestli vůbec měl ten nebo onen informace poskytnout, jestli to neuškodilo ochraně soukromí, obchodním záměrům nebo jiným vyšším zájmům, například bezpečnosti,“ míní právnička Petra Gříbková, která se zabývá právními informačními systémy. „Zákon není konkrétní a kolize zájmů, ochrany osobních údajů a podobně ještě více znejišťuje poskytovatele informací,“ doplnila právnička Zuzana Cholastová.

Na výkladu některých ustanovení „stošestky“ se dnes jednoznačně neshodnou ani nejvyšší soudní instance. „Těžko pak můžeme chtít po různých veřejných institucích, jimiž jsou i malé obce a různé příspěvkové organizace (např. mateřské či základní školy), které nedisponují armádou právníků, aby se v nejednotné judikatuře zorientovaly a poskytovaly lidem informace tak, jak mají,“ říká Pospíšil.

PSALI JSME:
Každá desátá obec nemá žádného GDPR pověřence

Problémy podle něj obsahuje zákon už tam, kde říká, kdo má informace veřejnosti povinně poskytovat. „Podle Listiny základních práv a svobod jsou to primárně subjekty veřejné moci. To nevylučuje, aby zákon uložil informační povinnost i dalším osobám, avšak potom ukládá takovou povinnost prvotně až tento zákon a je legitimní se tázat, zda je to ještě vůči těmto osobám přiměřené. Taková povinnost by pak měla být v zákoně uložena výslovně a co nejkonkrétněji,“ vysvětluje soudce.

Naráží tím na spory, zda mají podle současného znění zákona povinnost poskytovat informace stejně jako státní orgány také obchodní společnosti, v nichž drží podíl stát a veřejnoprávní korporace. Zákonodárci by podle některých právníků měli provést revizi zákona o svobodném přístupu k informacím a vybraná ustanovení, týkající se například vymezení tzv. veřejné instituce nebo pravidel pro poskytování údajů o platech zaměstnanců, konkretizovat.

„Právní nejistota a nejednoznačný výklad zákona s sebou nese zvýšené riziko, že se právo na informace bude na jedné straně zneužívat a na druhé straně obcházet, což nakonec neprospívá nikomu. Nejméně pak samotnému právu na informace,“ shrnuje soudce Ivo Pospíšil.

PSALI JSME:
Právo je zaneřáděno balastem a důležitá pravidla přestávají být vidět, říká právník Karel Havlíček

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB