Zákon o svobodném přístupu k informacím má 20 let. Místo oslav by si zasloužil revizi

Před dvaceti lety, v květnu 1999, přijala Česká republika zákon o svobodném přístupu k informacím. Zákon výrazně přispěl k naplnění ústavně zaručeného práva na informace, ale podle odborníků je v některých svých částech příliš obecný a musel být od počátku své existence v nebývalé míře upřesňován až soudní praxí.
Právní nejistota a nejednoznačný výklad zákona s sebou nese zvýšené riziko, že se právo na informace bude na jedné straně zneužívat a na druhé straně obcházet. Foto: Pixabay

V poslední době zákonu uškodila nejednotná a rozkolísaná soudní praxe a dohady, kdo se jeho ustanoveními musí řídit a do jaké míry. „Soudy bohužel v některých případech přispěly k relativizaci zákonných pravidel. Povinným subjektům tak často nezbývá, než se uchýlit k aplikaci Listiny základních práv a svobod a k testům proporcionality (pozn. red. – posuzování kolize různých práv). Ocitají se tedy v situaci, jako by zákonné ustanovení vlastně neexistovalo,“ říká soudce Nejvyššího správního soudu Ivo Pospíšil.

Souhlasí s ním i mnozí právníci. Zákon podle nich vyžaduje novelu a mnohá zpřesnění. „Jsme v situaci, jakoby ani žádný zákon nebyl. Posuzuje se, jestli vůbec měl ten nebo onen informace poskytnout, jestli to neuškodilo ochraně soukromí, obchodním záměrům nebo jiným vyšším zájmům, například bezpečnosti,“ míní právnička Petra Gříbková, která se zabývá právními informačními systémy. „Zákon není konkrétní a kolize zájmů, ochrany osobních údajů a podobně ještě více znejišťuje poskytovatele informací,“ doplnila právnička Zuzana Cholastová.

Na výkladu některých ustanovení „stošestky“ se dnes jednoznačně neshodnou ani nejvyšší soudní instance. „Těžko pak můžeme chtít po různých veřejných institucích, jimiž jsou i malé obce a různé příspěvkové organizace (např. mateřské či základní školy), které nedisponují armádou právníků, aby se v nejednotné judikatuře zorientovaly a poskytovaly lidem informace tak, jak mají,“ říká Pospíšil.

PSALI JSME:
Každá desátá obec nemá žádného GDPR pověřence

Problémy podle něj obsahuje zákon už tam, kde říká, kdo má informace veřejnosti povinně poskytovat. „Podle Listiny základních práv a svobod jsou to primárně subjekty veřejné moci. To nevylučuje, aby zákon uložil informační povinnost i dalším osobám, avšak potom ukládá takovou povinnost prvotně až tento zákon a je legitimní se tázat, zda je to ještě vůči těmto osobám přiměřené. Taková povinnost by pak měla být v zákoně uložena výslovně a co nejkonkrétněji,“ vysvětluje soudce.

Naráží tím na spory, zda mají podle současného znění zákona povinnost poskytovat informace stejně jako státní orgány také obchodní společnosti, v nichž drží podíl stát a veřejnoprávní korporace. Zákonodárci by podle některých právníků měli provést revizi zákona o svobodném přístupu k informacím a vybraná ustanovení, týkající se například vymezení tzv. veřejné instituce nebo pravidel pro poskytování údajů o platech zaměstnanců, konkretizovat.

„Právní nejistota a nejednoznačný výklad zákona s sebou nese zvýšené riziko, že se právo na informace bude na jedné straně zneužívat a na druhé straně obcházet, což nakonec neprospívá nikomu. Nejméně pak samotnému právu na informace,“ shrnuje soudce Ivo Pospíšil.

PSALI JSME:
Právo je zaneřáděno balastem a důležitá pravidla přestávají být vidět, říká právník Karel Havlíček

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Zákon o boji s dezinformacemi musí vzniknout ihned

Osm týdnů po zablokování osmi dezinformačních webů s ruskou propagandou stále chybí jasné odůvodnění státu o výběru konkrétních webů i určení zodpovědnosti za takové kroky. Stát přitom únorovou výzvou operátorů k …

Na dezinformátory si může došlápnout i zaměstnavatel

Právní dopady na šíření dezinformací, administrativa kolem zaměstnávání válečných uprchlíků, ale i otázky trestní odpovědnosti robotů. To všechno byla témata jubilejního 10. ročníku kongresu Právní prostor, kam se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB