bool(false)

Zaměstnanci prožívají zlatou éru. Mzdy raketově rostou

Názor

Raketový růst mezd proměňuje Českou republiku. Zatímco firmy mají z tohoto vývoje vrásky na čele a obávají se rostoucích mzdových nákladů, zaměstnanci prožívají zlatou éru. Díky rostoucím mzdám se jim rychle navyšuje životní úroveň.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Růst mezd společně s posilováním české koruny prodražuje tuzemskou pracovní sílu pro zahraniční investory. Česká republika se postupně transformuje z nízkonákladové ekonomiky na vyspělou. Přestáváme konkurovat prostřednictvím nízkých cen a začínáme se orientovat na kvalitu.

Průměrná mzda v roce 2017 dosáhla výše 29 504 korun, což představuje reálné navýšení o 4,4 %. Silný růst průměrné mzdy byl vyvolán situací na trhu práce, kde je akutní nedostatek zaměstnanců. Jednotlivé firmy se o zaměstnance přetahují, což vede k navyšování mezd. Tato situace bude přetrvávat i v roce 2018, kdy mzdové ohodnocení bude dál rychle narůstat.

Růst mezd umožňuje navyšovat spotřebu domácností, která byla hlavním tahounem růstu hrubého domácího produktu. Postupně dochází k transformaci české ekonomiky, kdy přestáváme konkurovat pouze cenou a začínáme se více orientovat na kvalitu. Vyšší přidaná hodnota tuzemské ekonomiky umožní další navyšování mezd, což se bude projevovat rostoucí životní úrovní české společnosti.

České mzdy dohání západoevropskou úroveň. To je způsobeno nejen růstem mezd, ale i posilováním koruny vůči euru. V průběhu roku 2017 došlo k posílení koruny vůči euru o více než 5 %, čímž se tuzemské mzdy přiblížily těm západoevropským.

 Autor je hlavní ekonom BH Securities
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Chybí koncepce a stavebnictví netáhne

Současnou bariérou ve stavebnictví je právě nedostatek kvalifikované pracovní síly, říká Ing. Pavel Křeček, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT).

Jsme nejžádanější! chlubí se ČEZ. Opravdu?

Elektrárenská Skupina ČEZ se ráda chlubí. Třeba kolik elektřiny vyrobila. Nebo jaké výhody získaly domácnosti, které odebírají její proud. Nově se ČEZ pochlubil tím, jak si mladí lidé přejí pracovat právě …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru