Zaměstnanci prožívají zlatou éru. Mzdy raketově rostou

Názor

Raketový růst mezd proměňuje Českou republiku. Zatímco firmy mají z tohoto vývoje vrásky na čele a obávají se rostoucích mzdových nákladů, zaměstnanci prožívají zlatou éru. Díky rostoucím mzdám se jim rychle navyšuje životní úroveň.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Růst mezd společně s posilováním české koruny prodražuje tuzemskou pracovní sílu pro zahraniční investory. Česká republika se postupně transformuje z nízkonákladové ekonomiky na vyspělou. Přestáváme konkurovat prostřednictvím nízkých cen a začínáme se orientovat na kvalitu.

Průměrná mzda v roce 2017 dosáhla výše 29 504 korun, což představuje reálné navýšení o 4,4 %. Silný růst průměrné mzdy byl vyvolán situací na trhu práce, kde je akutní nedostatek zaměstnanců. Jednotlivé firmy se o zaměstnance přetahují, což vede k navyšování mezd. Tato situace bude přetrvávat i v roce 2018, kdy mzdové ohodnocení bude dál rychle narůstat.

Růst mezd umožňuje navyšovat spotřebu domácností, která byla hlavním tahounem růstu hrubého domácího produktu. Postupně dochází k transformaci české ekonomiky, kdy přestáváme konkurovat pouze cenou a začínáme se více orientovat na kvalitu. Vyšší přidaná hodnota tuzemské ekonomiky umožní další navyšování mezd, což se bude projevovat rostoucí životní úrovní české společnosti.

České mzdy dohání západoevropskou úroveň. To je způsobeno nejen růstem mezd, ale i posilováním koruny vůči euru. V průběhu roku 2017 došlo k posílení koruny vůči euru o více než 5 %, čímž se tuzemské mzdy přiblížily těm západoevropským.

 Autor je hlavní ekonom BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.