bool(false)

Zaměstnanci vydělají na nízké nezaměstnanosti

V Česku „nejsou lidi“, což nahrává těm, u nichž nepanuje v práci úplná spokojenost. Měli by si říct o vyšší plat, požádat o více benefitů nebo si rovnou hledat lepší zaměstnání? A jak na vzniklou situaci reagují firmy?

„Zaměstnanci mohou mít nyní pocit, že jsou ve vztahu k zaměstnavateli ve výhodě. Mají částečně pravdu. Pro vyjednávání o lepších podmínkách si však musí připravit racionální a konkrétní argumenty, kterými vysvětlí, proč si navýšení mzdy nebo benefitů zaslouží. Chybou by bylo zdůvodňovat nárok o vyšší plat externími faktory, jako je nezaměstnanost,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Pokud někomu jeho práce vyloženě nevyhovuje, má nyní více šancí na změnu než před pár lety. Pracovních nabídek je v současné situaci hodně, a kvalitních uchazečů málo. „Změna práce je však závažný krok. Je dobré si opravdu dobře promyslet všechny klady a zápory takové změny. Jak se říká, sousedova tráva vždy vypadá zelenější, ale realita může být jiná,“ upozorňuje Tomáš Surka.

Zaměstnavatelé už na nízkou nezaměstnanost reagují a svých zaměstnanců si v řadě firem hledí více než dříve. „Určitě je vidět podstatně větší zájem firem o služby, jako je benchmarking platů a benefitů. Takovým srovnáváním s konkurencí firmy zjišťují, jak jsou na tom ostatní společnosti. Opět se ve velkém vrací do personalistiky témata jako štěstí v práci a work-life balance. Firmy vědí, že je pro ně nezbytné udržet si kvalitní lidi,“ uvádí ředitel Surka.

Především u nedostatkových profesí rostou v současné době mzdy.  V některých regionech se jedná o dělnické pozice, platy rostly i o desítky procent. Více si vydělají také pracovníci v logistice, strojírenství a také v oboru FMCG.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

UNIQA slaví čtvrtstoletí svého působení na českém pojistném trhu

V těchto dnech uplynulo právě 25 let od založení Česko-rakouské pojišťovny „na zelené louce“. Za jejím zrodem stál zejména zájem největší rakouské pojišťovny Bundesländer proniknout co nejdříve na trhy východní Evropy po změnách, které přinesl rok 1989. Bundesländer byl hlavní složkou pozdějšího evropského …

Flexibilní parní turbíny podporují provoz obnovitelných zdrojů

Podíl přímé výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů – zejména fotovoltaických a větrných elektráren – v posledním desetiletí stoupl a navýšilo se i energetické využití biomasy. To klade nové nároky i na provoz klasických tepelných a vodních elektráren, ke slovu se tak dostávají technologické inovace.

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru