Zaměstnanci vydělají na nízké nezaměstnanosti

V Česku „nejsou lidi“, což nahrává těm, u nichž nepanuje v práci úplná spokojenost. Měli by si říct o vyšší plat, požádat o více benefitů nebo si rovnou hledat lepší zaměstnání? A jak na vzniklou situaci reagují firmy?

„Zaměstnanci mohou mít nyní pocit, že jsou ve vztahu k zaměstnavateli ve výhodě. Mají částečně pravdu. Pro vyjednávání o lepších podmínkách si však musí připravit racionální a konkrétní argumenty, kterými vysvětlí, proč si navýšení mzdy nebo benefitů zaslouží. Chybou by bylo zdůvodňovat nárok o vyšší plat externími faktory, jako je nezaměstnanost,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Pokud někomu jeho práce vyloženě nevyhovuje, má nyní více šancí na změnu než před pár lety. Pracovních nabídek je v současné situaci hodně, a kvalitních uchazečů málo. „Změna práce je však závažný krok. Je dobré si opravdu dobře promyslet všechny klady a zápory takové změny. Jak se říká, sousedova tráva vždy vypadá zelenější, ale realita může být jiná,“ upozorňuje Tomáš Surka.

Zaměstnavatelé už na nízkou nezaměstnanost reagují a svých zaměstnanců si v řadě firem hledí více než dříve. „Určitě je vidět podstatně větší zájem firem o služby, jako je benchmarking platů a benefitů. Takovým srovnáváním s konkurencí firmy zjišťují, jak jsou na tom ostatní společnosti. Opět se ve velkém vrací do personalistiky témata jako štěstí v práci a work-life balance. Firmy vědí, že je pro ně nezbytné udržet si kvalitní lidi,“ uvádí ředitel Surka.

Především u nedostatkových profesí rostou v současné době mzdy.  V některých regionech se jedná o dělnické pozice, platy rostly i o desítky procent. Více si vydělají také pracovníci v logistice, strojírenství a také v oboru FMCG.

Zdroj: Tisková zpráva 

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *