Zamrzlý trh s byty zůstane i letos v útlumu. Čeká se na nižší hypotéky

V letošním roce se očekává pouze mírný růst poptávky po vlastním bydlení. Nelze totiž očekávat, že by výrazně poklesly hypoteční úroky, které z velké části ovlivňují koupěschopnost střední třídy. Vyplývá to z analýzy pražské realitní kanceláře Lexxus Norton, kterou poskytla redakci FAEI.cz.
Zamrzlý trh s byty zůstane i letos v útlumu. Čeká se na nižší hypotéky

Rezidenční trh byl v uplynulém roce podle této analýzy ovlivněn několika faktory, které zapříčinily utlumení poptávky ve srovnání s rokem 2021 o 58 procent. V roce 2021 se prodalo 7 450 nových bytů, zatímco v roce 2022 jich bylo 3 100.

„Jedním z faktorů byl pokles hypotečního trhu, který byl způsoben rostoucími úroky. Nicméně zásadní zlom způsobila válka na Ukrajině, jež vedla ke zmrazení rezidenčního trhu na několik měsíců, lidé se totiž soustředili především na řešení geopolitické a finanční nejistoty,“ uvedla Jana Panochová, senior konzultant Lexxus Norton.

„Nedostupnost vlastního bydlení vedla ve srovnání s rokem 2021 ke zvýšení zájmu o nájemní nemovitosti až o 63 procent a následně i k růstu nájemného o 22 procent,“ dodala Panochová.

Výhled na letošní rok

I tak se na konci loňského roku zájem o vlastní bydlení přece jen rozhýbal. „Ve srovnání se třetím čtvrtletím 2022 zaznamenáváme od konce loňského roku oživení poptávky po vlastním bydlení, a to zhruba o 20 procent,“ sdělila Denisa Višňovská, obchodní ředitelka Lexxus Norton.

Podle této realitní kanceláře nabídkové ceny nemovitostí stagnují. Pokles cen je patrný v případě nemovitostí v odlehlejších lokalitách, u starších energeticky náročných nemovitostí a u bytů, jejichž cena byla od počátku velmi nadhodnocená.

Některé nemovitosti tak zlevnily až o 15 procent. Situaci na trhu s nájemními byty ovlivnilo i skokové navýšení zájmu o nájemní byty ze strany ukrajinských uprchlíků.

V letošním roce se očekává pouze mírný růst poptávky po vlastním bydlení, protože nelze předpokládat, že dojde k významnému poklesu hypotéčních úroků, které z velké části ovlivňují koupěschopnost středního segmentu.

Hypoteční trh zůstane utlumený až do té doby, než dojde ke snížení hypotečních úroků. Kancelář současně předpokládá, že zájem o nájemní byty bude pokračovat, a to přímo úměrně k tomu, jak se bude zhoršovat dostupnost vlastnického bydlení.

Nabídka exkluzivních nemovitostí 

Díky této mimořádné situaci se v nabídce objevují jedinečné nemovitosti, což představuje pro kupující zajímavou příležitost. Lexxus Norton má v nabídce například historický byt v gotickém domě v těsné blízkosti Staroměstského náměstí.

„Zároveň se zvyšuje nabídka off-market nemovitostí, které tvoří značnou část našeho portfolia, ať už jde o celé činžovní domy v různých fázích rekonstrukce či zajímavé individuální nemovitosti od bytů v historickém centru Prahy, přes apartmány pro rekreaci u golfového hřiště až po historické nemovitosti ve Středočeském kraji nebo na Vysočině,“ dodala obchodní ředitelka Višňovská.

Lexxus Norton se specializuje na Prahu a blízké okolí. Trh s nemovitostmi, ale také trendy v bydlení sleduje už tři desetiletí. V roce 2018 se jejím partnerem a poradcem stala významná mezinárodní společnost, která patří k předním světovým realitním kancelářím, jejíž historie sahá až do roku 1855.

Pokles hypoték o 16 procent

Analýzu realitní kancelář Lexxus Norton potvrzují i lednové údaje České bankovní asociace (ČBA). Podle jejích statistik banky a stavební spořitelny poskytly první měsíc roku hypoteční úvěry za 6,5 miliardy korun, což je oproti prosinci pokles o 16 procent.

Úroková sazba u skutečně nových hypoték bez refinancování poprvé po dvou letech mírně poklesla, a to z 5,98 na 5,93 procenta. V některých případech je ale sazba nad šesti procenty.

„Objem poskytnutých hypoték byl v lednu nejnižší od února roku 2014, ale obecně se poslední měsíce pohybují spíše na úrovních, které byly běžné před deseti lety,“ uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler.

Podle jeho názoru se trh z pohledu počtu poskytnutých hypoték se dostal na hodnoty nejnižší za posledních dvacet let. „Hypoteční trh je tak nadále zamrznutý a jeho dvouciferný pokles bude pokračovat i v letošním roce,“ dodal.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v lednu dosáhl 5,4 miliardy korun po prosincových 6,6 miliardy. Jde o nejnižší hodnotu od ledna roku 2014. Objem refinancovaných úvěrů činil 1,15 miliardy korun, obdobně jako v prosinci. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl o 18,7 procenta a meziroční propad setrval stejně jako v prosinci u 80 procent.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB