Zapomenutá panenka i vibrátor! Češi jsou mistry v zapomínání

Češi nechávají v zahraničí často nejen cenné a důležité věci, ale i ty bizarní. Z dovolené se tak vracejí lehčí, než když na ni odjíždějí. Jsme mistři v zapomínání a delegáti cestovních kanceláří se občas nestačí divit.
Podle cestovek na dovolených nejčastěji zapomínáme oblečení, fotoaparáty, mobily, počítače či brýle. Foto: Pixabay

Dovolenou mohou zpětně prodražit zapomenuté věci, bez nichž se doma prostě neobejdete. Puntíkovaný šátek jistě hodíte za hlavu, ale v případě mobilního telefonů nebudete váhat. Cestovní kanceláře sice statistiky ztrát nevedou, ale po skončené letní sezóně jsou zahlceny přemírou dotazů a požadavků klientů na zapomenuté a ztracené věci.

Mraky zapomenutých věcí

Zapomětlivost pak ve finále může přijít i na obtížně vyčíslitelnou částku. Nechat pytlík gumových medvídků na Ještědu ještě nikoho nezruinovalo, ale pokud si v Egyptě či v jiných exotických destinacích zapomenete jedinou elektronickou verzi své bakalářské práce, tak vás to může stát i úspěšné ukončení studia.

Podle cestovek na dovolených nejčastěji zapomínáme oblečení, fotoaparáty, mobily, počítače či brýle. Necháváme jak v hotelových pokojích, tak v letadlech i v transferových či výletních autobusech.

„Naši klienti často zapomínají i cestovní pasy, bez nichž se na letišti při kontrole stěží obejdou. Během úklidu hotelových pokojů jsme narazili i na bizarnosti v podobě zapomenutého vibrátoru,“ poukazuje na rozmanitost ztrát a nálezů Lucie Sáblíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Neckermann. Zapomenout se dá doopravdy cokoliv, a někdy i kdokoliv: třeba dítě zapomenuté dítě na výletu.

PSALI JSME:
Doklady, nehody i úmrtí. Konzuláty mají během léta napilno

S kufrem tam, bez něj zpátky?

Lidé jsou schopni zapomenout i celý pracně sbalený kufr! V hotelu při odjezdu ho zkrátka nenaloží do autobusu nebo na letišti u odbavovací přepážky kufr neodbaví a v klidu bez zavazadla odletí.

„Vezli jsme z Řecka velmi drahý briliantový prsten. Také značkové hodinky za čtvrt milionu korun. Mezi kuriozity však patří i zubní protézy, rovnátka, klíče od bytu či auta. Jedna slečna v hotelu zapomněla USB disk s téměř hotovou diplomovou prací a jinou kopii neměla,“ vyjmenovává tisková mluvčí FIRO-tour Eva Němečková, co všechno jejich klienti zapomínají na dovolené.

PSALI JSME:
Zvyky tuzemských cestovatelů se přibližují těm německým

Shledání až po sezóně

Ztracené věci z dovolených cestovní kanceláře svým klientům obvykle zasílají poštou. Cestovní náklady spojené s převozem si klient pochopitelně platí sám. „Jednou si nějaké dítě zapomnělo v hotelu panenku, která měla opravdu minimální hodnotu. Šlo ale o nepostradatelnou hračku, takže náklady na poštovném byly podstatně vyšší než hodnota panenky,“ kroutí Sáblíková hlavou nad ochotou cestovatelů obětovat i tisíce za drobnost.

Druhou variantou je, že klientem zapomenutou věc převezme delegát cestovky. Pokud je to možné, dovezou se věci do ČR co nejdříve, ale někdy je to možné až na konci sezóny. Klient si pak zajede na pobočku příslušné cestovní kanceláře a zboží si osobně vyzvedne. „Stává se však také, že si klienti nalezenou věc v naší kanceláři vůbec nevyzvednou a veškeré vynaložené úsilí bylo zbytečné. O poděkování ani nemluvím,“ říká zklamaně Němečková.

Ne vždy se ale podaří zapomenutou věc najít. A cestovní kanceláře se také setkávají i s případy, kdy si klienti pro drahocenný nález raději sami doletí.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Cestování

Zimní trumfy cestovních kanceláří

Kromě oblíbených lyžovaček, lákají cestovky i na méně tradiční zimní dovolené. Čedok zve klienty do Panamy a na zimní koupání do exotických destinací, CK Alpina si připravila dva skialpové zájezdy, Firo-tour se …

5 nejlepších evropských lázeňských oáz

Malou podzimní zastávkou v jednom z pěti vyhlášených lázeňských destinací v Evropě se trefíte do černého. Načerpáte síly, objevíte nevšední architektonické skvosty a přijedete jako znovuzrození.

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost ze života, dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru