Zapuštěné bazény: Koupání pro náročné, ale na mnoho let

Poradna
S jídlem roste chuť, říká lidová moudrost. Pokud vám dosloužil levný nadzemní bazén, pravděpodobně se začnete poohlížet rovnou po zapuštěném.
Pro odpočinek po koupání si klienti nechali vybudovat přiléhající terasu, jejíž část důvtipně využili jako úschovné prostory – jak pro bazénovou technologii, tak pro chladicí truhlu, jejíž víko je výklopné z kraje u schodiště. Foto: Aquamarinespa

No co – pokud jste si poslední roky poctivě odkládali peníze ušetřené za dovolenou, tím, že jste se s dětmi ráchali ve vodě na vlastní zahradě, neměla by vás zarazit cena, která se nepohybuje v jednotkách ani desítkách, ale rovnou stovkách tisíc korun. Ovšem pozor: Katalogová cena, navíc akční, zaručeně nebude konečná.

Ne že by vám výrobce a prodejce něco tajili, jen to příliš nezdůrazňují. V podstatě jde o to, že kolik kubíků vody se do budoucího bazénu vejde, tolik zeminy bude třeba odtěžit.

Připočtěte něco na obezdění a betonáž a vynásobte to třemi, protože zemina na lžíci bagru a korbě náklaďáku okamžitě nabyde. Tak si uděláte představu, kolik vám bude fakturovat stavební firma za zemní práce, odvoz a uložení materiálu na skládku.

A to zatím nemluvíme o technologickém zázemí, které bude obstarávat ohřev vody, její filtraci, protiproudu, a už vůbec ne o zastřešení. Těmi se budeme zabývat příště.

PSALI JSME:
Vlastní koupaliště můžete mít za pár tisícovek. Jak vybrat správný bazén?

Fólie zaručí originální řešení

„Nadzemní bazény vyčnívají nad okolní terén a jejich design nepůsobí příliš esteticky. Luxusní zapuštěný přelivový bazén, jehož vodní hladina s okolním terénem přirozeně splývá, se naopak stane designovým doplňkem zahrady,“ říká Kateřina Tylová, produktová specialistka českého výrobce bazénů, společnosti Albixon.

Zapuštěný bazén si můžete vybrat z různých tvarů a materiálů. Například Mountfield nabízí čtyři konstrukční a materiálová řešení – stavebnicové, sklokompozitní, skeletové a keramické.

Stavebnicové jsou složeny ze speciálních silnostěnných ocelových panelů se žárovým zinkováním. Sklokompozitní je tvořen monolitickou skořepinou. Skeletový je z unikátního materiálu Polystone a je zpevněn masivním žebrováním a kompozitními výztuhami po celém obvodu.

Další variantou je beton. Ten se pokrývá speciální silnostěnnou folií, případně obkládá keramikou, skleněnou mozaikou nebo kamenem. Pokud jde o velikost, kromě zůstatku na účtu vám nic nebude bránit, abyste zkusili trumfnout městskou plovárnu…

PSALI JSME:
Koupání na zahradě není zrovna levnou záležitostí

Který bazén je levnější

Odborníci se shodují, že nerezový bazén je nejlepší, nejkvalitnější, ale také nejdražší. Betonový bazén s folií je cenově srovnatelný s laminátovými bazény a v některých případech (vysoce kvalitních sklolaminátů, pozn. aut.) vychází beton dokonce levněji.

Nevýhodou betonového bazénu s folií je to, že je nutné ji cca za deset let vyměnit. U betonového bazénu s obložením (skleněnou mozaikou, kamenem apod.) je zase náročnější údržba kvůli spárám mezi obklady.

Na vás bude také to, zda zvolíte skimmerové anebo přelivné provedení. Neznámých termínů se nelekejte, jde o způsoby filtrace. Oba se postarají důkladně a efektivně o čistotu bazénové vody. Navíc si můžete usnadnit čištění dna bazénovým vysavačem.

Příště si povíme o bazénech s protiproudem.

Autor je spolupracovník redakce
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Utopení na suchu? Bez kapky vody v plicích, ale i po hodinách od tonutí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Náklady na bydlení jsou stále extrémně vysoké

Náklady na bydlení v Česku pokračují v meziročním výrazném růstu a zásadně se podílí na růstu celkové inflace. Ta podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v srpnu meziročně sice nepatrně klesla o 0,3 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.