Zásahy vlády výrazně snížily inflaci

Názor
Pokles inflace díky zásahům vlády může vést k myšlence, že by bylo vhodné, aby docházelo k navyšování štědrosti vládních opatření a tím se ještě více bojovalo proti inflaci. Tato teze však neplatí, protože vládní opatření jsou prováděna na dluh a budou v ekonomice vytvářet nové inflační tlaky. Lze tedy říct, že jsme si pouze koupili čas na řešení problémů, které však nejdou odstranit tím, že se budeme ještě rychleji zadlužovat.
Výrazný pokles inflace proti předchozímu měsíci byl způsoben promítnutím Úsporného tarifu do ceny elektřiny a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v říjnu na úroveň 15,1 procenta. Jde o výrazný pokles proti předchozímu měsíci, který byl způsoben promítnutím Úsporného tarifu do ceny elektřiny a odpuštěním poplatku za podporované zdroje energie. Nicméně tyto státní zásahy jsou prováděny na dluh, což může vyvolat nové inflační tlaky v budoucnu.

Z meziročního pohledu došlo k poklesu ceny elektřiny o 38,2 procenta. Jde však pouze o promítnutí vládních opatření do statistik. Cena elektřiny na trhu zůstává vysoká, proto by lidé neměli navyšovat svou spotřebu, i když obdrželi dotace. Vliv Úsporného tarifu bude dočasný, a i při zastropování cen energií budou lidé platit vyšší účty, než na které byli zvyklí.

PSALI JSME:
Statistici uměle snížili inflaci. Fialova vláda ušetří miliardy

Cena zemního plynu meziročně vzrostla o 85,3 procenta, cena tuhých paliv se zvýšila o 67,1 procenta a cena tepla a teplé vody podražila o 24,8 procenta. Z toho je patrné, že promítnutí vládních opatření do statistik je limitované tím, jak jsou konstruované. Vysoké ceny by nás měly upozorňovat, že některé produkty se stávají vzácnějšími a měli bychom s nimi více šetřit.

Cena mouky vzrostla o 53,3 procenta, cena drůbežího masa se zvýšila o 42,3 procenta, cena vajec podražila o 52,8 procenta a cena cukru poskočila dokonce o 105,4 procenta. Potraviny tak mají klíčový vliv na růst cenové hladiny. Bohužel ke skokovému zdražování dochází často u nezbytných položek spotřebního koše, což vede k poklesu životní úrovně obyvatel.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé se omezují i při nákupu potravin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Krize nutí rodiče na rodičovské dovolené hledat si přivýdělek

Analýza
Dopady navýšení rodičovského příspěvku o 80 tisíc korun v roce 2020 na zapojení matek mladších dětí na trhu práce zkoumal Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), projekt Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Redakce FAEI.cz měla možnost se studií a jejími závěry se seznámit.