Zatížení běžného daňového poplatníka bude v ČR příští rok nejvyšší za posledních 25 let

Zatížení běžného daňového poplatníka bude v ČR příští rok nejvyšší za posledních 25 let. Takzvaná složená daňová kvóta v příštím roce dosáhne úrovně 35,9 procenta. Vyplývá to ze Zprávy ke státnímu rozpočtu ČR na rok 2020, kterou publikovalo ministerstvo financí. Znamená to, že složená daňová kvóta dosáhne v příštím roce své rekordní úrovně za období uplynulého čtvrtstoletí.

Od roku 2015 se podle ministerstva financí zvýšila složená daňová kvóta postupně z 32,6 procenta až právě na předpokládaných 35,9 procenta. Provedeme-li přepočet na metodiku OECD, vzrostla, resp. vzroste složená daňová kvóta v ČR z 33,3 procenta v roce 2015 na 36,6 procenta v roce 2020. Úroveň složené daňové kvóty 36,6 procenta tak bude nejvyšší za uplynulé čtvrtstoletí (viz graf).

V novodobé historii ČR byla složená daňová kvóta dle dat OECD vyšší jen jednou, a sice hned v roce 1993, kdy dosahovala úrovně 37 procent. Tehdy ovšem tuzemská ekonomika procházela specifickým transformačním obdobím, takže srovnání s dneškem, nebo obecně etapou po roce 2000, nemusí být zcela objektivní.

Složená daňová kvóta zachycuje daňové příjmy veřejných rozpočtů a příjmy z povinného pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění ve vztahu k objemu hrubého domácího produktu. Růst daňové kvóty značí nárůst přerozdělování, který sice tlumí možné sociální napětí, avšak zároveň podvazuje ekonomickou aktivitu a ekonomický růst. Zmíněný markantní vzestup složené daňové kvóty je tedy varovným znamením.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vláda navrhuje rozpočet, který ještě více zatíží daňové poplatníky

Sdílet:
 1. To snad ani nemůže už nikoho překvapit.

  A nejhorší je, že nyní stát investuje procentuelně výrazně méně než za krize…

  • stát by měl investovat rozumně,to že se to často neděje je jedna věc,kolik zbytečných věcí se proinvenstovalo jen aby se mohly čerpat i evropské dotace a různé firmy se při to nabalily

  • Evropské severské státy zdaňují daleko více, a jsou dávány za příklad…To ale protivládní pisálky nenapadlo?

   • Ano severské země jsou jako vzor ale také například v Norsku mají čistou průměrnou mzdu okolo 90 tisíc a daně 28% naproti našim 25 tisícům a 36% dani.

    • Dobrý den, ano, tomu věřím…jen chci ještě dodat, že kdo těch 25 tisíc má? Já jsem malý živnostník a zbyde mi sotva na jídlo a inkaso a zboží…když se řekne živnostníci tak lidé u nás vidí jen velké firmy, ale u nás je přece spousta malých lidí, kteří dělají na sebe….a teď ještě naví znovu zvednou odvody na sociální a zdravotní pojištění…Proč nám pořád lžou, že lidé v jiných státech platí víc na odvodech než my? Vždyť to není pravda..byla jsem v Anglii a živnostníci platí na sociálním mnohem méně a zdravotní neplatí. A proč jsou u nás tak drahé potraviny? Např. ve Španělsku platí jen 7% a na základní potaraviny je jen 4%…….A např. za odvoz odpadu a poplatek za psy se vůbec neplatí!

   • A kdo tady vybudoval nemocnice, policejní stanice, veškerou infrastrukturu, tisíce bytů, veškeré úřední budovy, školy atd poté co republiku poničili Němci a nakonec půlku vybombardovali záměrně amíci? No právě ti komunisti tak nemelte nic o devastaci nebýt nich tak nemají lidé ani kde bydlet atd. Co se vybudovalo nebo rekonstruovalo od pádu komunismu? Nic protože se všechno rozprodalo a rozkradlo!

 2. A co je horší, mimo poplatků státu stoupají i náklady za využívání všemožných služeb, které ze zákona musíme nakupovat, ačkoli bychom si je za normálních okolností nekoupili. Sem patří různé revize komínů, kotlů, výtahů a hasících přístrojů, STK, povinné ručení, televizní a rozhlasový poplatek, školení bezpečnosti práce, GDPR, EET, povinné pojištění zájezdů, platby za povinné lékařské prohlídky, autorské poplatky OSA, prodělek při nucené likvidaci autovraků, čipování psů a mnohé další. Prakticky v jakémkoli zákoně najdeme nefér mechanismus, který tahá z lidí peníze a vynutila si ho nějaká zájmová skupina při jeho schvalování.

 3. míra zdanění je pouze jedna nepodstatná veličina pro spokojený život,pouze jednoduchý člověk bez znalostí může kritizovat ,zkuste si porovnat Kubu a Švédsko v míře zdanění a porovnejte životní úroveň,prosím, prosím duševní impotenty ať jdou raději dělat něco užitečného,třeba hrabat listí a ne prudit a osočovat

  • nepodstatnej jste možná tak vy a ne míra zdanění ta je jednou z veličin proč je a bude stále hůř makroekonomie a mikroekonomie je pro vás nejspíše sprosté slovo, když napíšete takový nesmysl.

 4. Cenama dorovnáváme západ (bydlení máme už i dražší) ale platy jsou v některých profesích 20 let skoro stejné… tfuj! 😰

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Důchodový systém hospodaří s přebytkem

Letošní rok bude druhým v řadě, kdy důchodový systém bude hospodařit s přebytkem. Tohoto výsledku se podaří dosáhnout i přes výrazný růst výdajů na dávky důchodového pojištění. Díky nízké nezaměstnanosti a růstu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru