Zavazadla v letecké přepravě budou pod lepší kontrolou

Pasažéři Qatar Airways a ruské letecké společnosti S7 mají díky mobilním aplikacím při cestování své kufry pod kontrolou už dnes. Do roku 2020 umožní cestujícím sledovat pohyb svých zavazadel v reálném čase přes 70 procent leteckých společností. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní sdružení pro leteckou přepravu (IATA).
Pasažéři Qatar Airways a ruské letecké společnosti S7 mají díky mobilním aplikacím při cestování své kufry pod kontrolou už dnes. Foto: Pixabay

V roce 2017 bylo na každých tisíc cestujících špatně odbaveno pouze 5,57 zavazadla, což v souhrnu představuje 22,7 milionu kusů. Letecké společnosti se snaží toto číslo dále snižovat a za posledních deset let zlepšily manipulaci se zavazadly natolik, že snížili míru ztrátovosti o více než 70 procent. Aerolinky sdružené v IATA se nyní dohodly zahájit další etapu ve sledování zavazadel a od června zavádějí nový systém společné kontroly.

Členové sdružení, jejichž podíl na světové přepravě činí 83 procent, budou sledovat každé zavazadlo v konkrétních bodech cesty a tyto informace mezi sebou budou sdílet. „Žádnou razantní změnu nelze letos očekávat, pro sektor ale dohoda znamená skutečný zlom, jde o 4,65 miliardy kusů přepravované bagáže,“ opozronila šéfka SITA Barbara Dalibardová.

Zpoždění, poškození a ztráta zavazadel přišly aerolinky na kompenzacích vloni na 2,3 miliardy dolarů (47 miliard Kč), což je o 46 procent méně než před deseti lety. Ke snížení ztrátovosti zásadně přispěly nové technologie pro sledování bagáže. Vyplynulo to z průzkumu švýcarské společnosti SITA, které leteckým společnostem poskytuje systémy informačních technologií.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.