Závěr roku byl na poli investic do komerčních realit docela rušný. Letos se očekávají akvizice za tři miliardy eur

Objem investic do komerčních realit v Praze se loni přiblížil k 80 procentům všech transakcí realizovaných v tuzemsku. Ty v kancelářském sektoru v roce 2019 dosáhly celkového objemu cca 1,2 miliardy eur.
Ilustrační foto: Archív

Závěr roku byl v tomto směru poměrně hektický. Například německá investiční společnost Deka Immobilien prodala administrativní komplex Lighthouse Towers v pražských Holešovicích české firmě Star Capital Investments jen několik dní před příchodem nového roku.

Zkraje roku pak česká investiční skupina Portiva informovala, že do jejího portfolia přibyl nákupní park v jihomoravských Ivančicích. Za komplex o celkové prodejní ploše více než 5 000 metrů čtverečních zaplatila rakouské developerské společnosti Aventin zhruba 250 milionů korun. Akvizice je součástí většího balíku nákupních parků, které Portiva s partnery postupně získá během příštích několika let. Celkem půjde o transakce za více než dvě miliardy korun.

Uvedené prodeje potvrzují, že tuzemští investoři patřili vloni – a letos budou opatřit – k nejaktivnějším investorům na českém trhu. Český kapitál dosáhl v roce 2019 úrovně kolem 40 % z celkového objemu realizovaných transakcí. Následovali investoři z Jižní Koreje s téměř dvacetiprocentním podílem a Němci s deseti procenty.

Podle společnosti CBRE, světového lídra v oblasti komerčních realitních služeb, probíhalo v posledním kalendářním měsíci více než dvacet pokročilých jednání o nadcházejících akvizicích, které budou dokončeny letos.

Letošní objem tuzemských transakcí do komerčních realit se podle CBRE očekává ve výši tří miliard eur. A největší zájem bude znovu o kancelářské nemovitosti. Developeři mají podle BNP Paribas Real Estate ČR připraveny projekty s kapacitou překračující jeden milion m². Zahájení jejich výstavby ale záleží na ekonomickém vývoji a síle poptávky nájemců.

PSALI JSME:
Trei staví v Česku už šestý retail park

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru