Zboží pod privátními značkami v obchodech dominují trvanlivé potraviny, nejmenší podíl mají lihoviny

Od vstupu privátních značek do českého maloobchodu uplynulo téměř čtvrt století. Za tu dobu vzrostl jejich podíl na celkových tržbách postupně až na 21 %. Největší oblibě se v tomto ohledu těší trvanlivé potraviny jako olej, rýže či mouka, na opačném konci pak jsou lihoviny. Široké zastoupení privátních značek lze najít především na takzvaném tradičním trhu s potravinami, který díky nim může nabídnout nižší ceny v porovnání s konkurenčními zahraničními řetězci.

Nabídnout za nižší cenu srovnatelně kvalitní zboží jako známé značky a vypěstovat si díky tomu vztah se zákazníkem. To je jeden z hlavních úkolů privátních značek, které na českém trhu existují od roku 1994, tedy od doby, kdy do maloobchodního segmentu již pomalu vstupovaly zahraniční řetězce. Tuzemské prostředí zprvu zaplavily především takzvané ekonomické privátní značky, které nabízely až o 30 % nižší cenu oproti značkovým produktům, zaostávaly však za nimi kromě image a obalu především kvalitou složení. Spotřebitelé si kvůli tomu začali privátní značky spojovat s výrazně horšími standardy.

Maloobchodní společnosti proto svoji nabídku postupně rozšířily i o privátní značky standardní a prémiové kvality, které mají konkurovat nejprodávanějším a nejkvalitnějším značkovým produktům. Spolu s tím tak postupně rostl podíl privátních značek. Zatímco v roce 1998 činil pouhé 1 %, o tři roky později to už bylo 5 %, v roce 2013 se pak podíl na celkových tržbách přehoupl přes 17 %. Od té doby velmi mírně roste, pohybuje se přitom stále okolo jedné pětiny celkových tržeb. V současnosti tak podle dat společnosti GfK dosahuje podíl 21,2 %. V sousedním Německu je pak tato hodnota ještě výrazně vyšší, když se pohybuje okolo 40 %.

Na uvádění privátních značek ve velkých řetězcích v Česku pružně reagoval i takzvaný tradiční trh s potravinami, jehož součástí jsou především sítě a aliance menších regionálních prodejen. „S privátkami jsme začali v roce 2003, přičemž 10 procent tehdy uvedených používáme dodnes. Prodávají se bez výrazných změn, v průběhu času jsme je postupně doplňovali dalšími až do současného počtu 350,“ řekl Roman Mazák, předseda Družstva CBA.

Odlišnou strategii lze spatřit i v současnosti. Velké řetězce se totiž snaží využít rostoucí obliby prémiových privátních značek, která těží z příznivé ekonomické situace. Svoji nabídku proto o tyto produkty rozšiřují, tradiční trh však situaci vnímá jinak. „Ze zkušeností víme, že spotřebitelé v našich prodejnách ani v současné době nevyhledávají prémiové druhy privátních značek. Preferují především kvalitní potraviny za rozumné ceny, což jim mohou nabídnout standardní privátní značky,“ uvedl Mazák.

Jak ukazuje průzkum společnosti Nielsen napříč jednotlivými produkty, nejvyšší podíl privátních značek lze zaznamenat u trvanlivých potravin, jakými jsou rýže, oleje či mouka. Vůbec největší podíl pak má popcorn a mražené hranolky, v obou případech vyšší než 50 %. „I když si spotřebitelé díky příznivému ekonomickému cyklu častěji připlatí za kvalitnější produkt, výsledná cena hraje stále výraznou roli. Při přemýšlení, kde ušetřit, se proto velmi často uchylují k těm typům potravin, u kterých věří, že jim i při nižší ceně či u méně atraktivního obalu bude garantována stejná kvalita,“ vysvětlil vysoký podíl trvanlivých potravin Roman Mazák.

Naopak k nejméně vyhledávaným produktům prodávaných pod privátními značkami patří lihoviny v čele s brandy, koňakem, whisky, pivem či vínem. „První tři druhy se v maloobchodním segmentu vyskytují převážně ve značkové podobě. U piva pak spotřebitelé tíhnou k lokálním a velkým zavedeným značkám, se kterými mají spojenou garanci určité kvality. Velcí výrobci si toho jsou dobře vědomi, proto často nutí tradiční obchodníky uzavírat pro ně nevýhodné smlouvy,“ doplnil Mazák.

Ačkoliv se obchody u privátních značek snaží v poslední době více zaměřovat na kvalitu, stále to pro ně zároveň znamená možnost nabídnout produkt za nižší cenu než v případě velké značky. Například díky tomu, že zboží pochází přímo od výrobce. Ten se zároveň nemusí starat o marketing, neboť tato činnost je v režii konkrétního obchodu či sítě. Existenci privátních značek vyzdvihuje také tradiční trh s potravinami, představují pro něj totiž jeden z nástrojů, jak bojovat vůči velkým řetězcům. „Nejen privátní značky nám umožňují dostat se v případě běžných cen na akční ceny v řetězcích. V nich je navíc neakční zboží někdy i násobně dražší než v případě tradičního trhu. Spotřebitelé toto vnímají čím dál silněji, proto se také v posledních letech do malých prodejen vracejí,“ uzavřel Roman Mazák.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Jan Richtárik se stal majoritním vlastníkem CNC TVAR

Jan Richtárik, spoluzakladatel jedné z nejvýznamnějších evropských společností zabývajících se komplexním CNC velkoobráběním, CNC TVAR s.r.o. ze Stráže nad Nisou, se stal skrze mateřskou společnost jejím majoritním …

Cizinci staví bez oprávnění, úřady to neřeší

Na jednu stranu by se bez nich české stavebnictví neobešlo, na druhou za nimi zůstávají nekvalitní finální konstrukce, které se nezřídka musí složitě opravovat i v objektech, které už byly předány do užívání: Tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru